Zvláštní 39. číslo, čtvrtek 26. února 1998


 

 

Obsah zpráv:
První dojmy (pátek 27. 2. 12:30)
Černý čtvrtek
Jízdní řád zatmění
Jak bezpečně sledovat částečné zatmění?
Zatmění on-line

Rubriky:
Čtivo: A. Stifter, Zatmění Slunce 8. července 1842

Zvláštní příloha:
Za úplným zatměním Slunce
Žeň objevů 1995 a 1996 (J. Grygar)
Dobrý den, sousede (J. Dušek, M. Eliáš, P. Gabzdyl)
Skleněné oči světa (R. Novák)
Vítejte na Marsu (M. Grün, P. Jakeš, Z. Pokorný)
Co oči nevidí (J. Grygar, M. Grün)
Zprávy z kosmonautiky (M. Grün)
Fyzika hvězd (Z. Mikulášek)
 
 
 

Foto archiv IANPrvní dojmy (pátek 27. 2. 12:30)
 
Nemá smysl připomínat, že včera (tj. čtvrtek 26. října) proběhlo na západní polokouli úplné zatmění Slunce. Situace, jak se dalo předpokládat, byla dramatická. Drtivá většina serverů, na kterých probíhalo přímý přenos úkazu, byla beznadějně zahlcena (během několika hodiny milion přístupů i více). A tak, když jste jednou vypadli "z napajedla", už jste se nedokázali vrátit. Něco podobného se stalo i nám poté, co se zhroutil jeden z počítačů. Aby toho nebylo málo, v kritický okamžik kolem 19. hodiny našeho času vypadlo laserové spojení mezi brněnskou hvězdárnou a zbytkem světa. Takže my (tj. redakce) jsme neviděli vůbec nic. Závěrečná tečka v podobě druhého výpadku sítě v okamžiku, kdy jsme aktualizovali Noviny, pak již nikoho nepřekvapila. Mezi 21. hodinou večerní a 2. hodinou ranní jste se proto marně snažili podívat se na IAN. Za to se samozřejmě všem omlouváme.
Tolik tedy k průběhu posledních hodin. Zatmění je již za námi, ale právě v těchto chvílích se na Internetu pozvolna objevují první pěkné snímky. Nejdříve ze všeho vás ale bude určitě zajímat osud úpické expedice. Zde je e-mail:
Prevzato ze stranek CNN
Ahoj Jirko
bohuzel do hotelu po zatmeni jsme se vratili az okolo devate hodiny mistniho casu, tudiz bylo pozde volat. Nyni je pul jedenacte a vsichni jsme strasne stastni. Nebudu vas dlouho napinat. Zatmeni jsme videli, bylo naprosto skvele.
Rano jsme prijeli na misii Don Bosco po osme hodine. Vse se doladilo, jen pocasi zacalo byt proti nam. Byla souvisla deka. Postupem casu se sice obcas objevily diry, ale bylo to k zblazneni. V mistech, kde melo byt zatmeni, bylo stale plno oblacnosti. Zhruba pul hodiny pred prvnim kontaktem se obloha jako mavnutim proutku vycistila a objevila se krasna modra obloha, na niz bylo Slunicko a zatim neviditelny Mesic. Pocasi pak uz vydrzelo. Zatmeni bylo naprosto Maracaibo (archiv IAN)super, atmosfera nadherna. Rano pujdeme vyvolavat jeden film z 500 mm objektivu. Pokud vse pujde dobre posleme nekdy odpoledne scanovanou fotku.
Nakonec na misii bylo mraky lidi. Krome nas, Slovaku a Indu dorazilo jeste nekolik autobusu japonskych turistu, vyprava Mexikancu, Brazilci, Nemci. Proste uzasna atmosfera. Byl se na nas podivat take guverner statu Zulia a rektor Univerzity of Zulia a mnoho dalsich potentatu. Samozrejme mnoho novinaru. Mame fotku nas s Mertzem v novinach.
 
Nu coz mejte se krasne jdeme spolu s Janet a prateli oslavovat.
 
Zdravi Eva, Lada, Marcel a Tomas
 
Tolik úpická expedice. Dle zpráv bylo jasno téměř všude podél trasy úplného stínu. Hvězdáři, ale i náhodní pozorovatelé tak mohli místy až na tři minuty spatřit nádhernou zářivou koronu -- horkou atmosféru Slunce, která je takto viditelná jen a pouze během krátkých slunečních zatměních. Jeden takový snímek, pořízený během satelitního přenosu televizní společnosti NBC přikládáme na zkázku.
 
Úspěšné astronomické výpravy nyní prožívají skutečnou euforii. Na pořádné výsledky si však budeme muset přinejmenším několik týdnů, ale spíše měsíců počkat. Kromě nich se můžete již brzo těšit na exkluzivní rozhovor se členy úpické výpravy, který nám po svém návratu slíbili, a také cestopis, kde si budete moci přečíst líčení jejich putování po Venezuele nejen za černým Sluncem.

Za redakci se až do pondělí loučí Jiří Dušek
 
 

Kliknutim ziskate obrazek v plnem rozliseni (260 kB)Sluneční zatmění v netradičním podání 
   
Tento komponovaný obrázek, který sestavila NASA, vznikl složením dvojice snímků pořízených na Zemi a v kosmickém prostoru. Oranžovou fotografii přinesl včera Extreme Ultraviolet Imaging Telescope na sondě SOHO. Černobílý snímek, který jí obklopuje, byl zhotoven prostřednictvím pozemského dalekohledu umístěného na ostrově Aruba v Karibském moři. Tyto komponované obrázky jsou hezké nejen napohled, ale umožňují komplexně studovat dění na povrchu Slunce. Kliknutím ziskate snímek v plném rozlišení. 
  
  
  
  
  
  
Kliknutim ziskate obrazek v plnem rozliseni (340 kB)Tento snímek jste určitě poznali. Není na něm Slunce, nýbrž Země. Pořídila jej geostacionární družece GEOS-8 právě v okamžiku, kdy nad Karibským mořem probíhalo úplné zatmění. Když se na něj podíváte pozorněji, můžete si na něm (mírně doprava nahoru od středu) všimnout zřetelné temné skvrny. Ano, je to měsíční stín dopadající na Zemi. Kliknutím získáte obrázek v plném rozlišení, kliknutím sem, se můžete podívat na celou animaci (formát mov, 540 kB, zdroj ABC News).
 
 
 
 
Černý čtvrtek
 
Dnes dojde k očekávanému úplnému zatmění Slunce. Bohužel Česká republika přijde zkrátka. Vzácný úkaz lze spatřit, pomineme-li lodní posádky v Tichém a Atlantickém oceánu, pouze ve Střední Americe a ostrovech Karibského moře. Díky expedici čtyř úpických pozorovatelů -- Evy Markové, Marcela Bělíka, Ladislava Křivského a Tomáše Sýkory -- však můžete být alespoň zčásti přitom.
Animace archiv IANV pondělí 16. února naši přátelé nastoupili do letadla a po mezipřistání v Amsterdamu se v úterý ocitli v hlavním městě Venezuely Caracasu. První noc strávili na české ambasádě, která se o ně od té doby velmi pečlivě stará, a pak se přesunuli do Maracaiba na severu země. Zde je na celnici čekalo přístrojové vybavení. Pomocí českých i slovenských přistěhovalců, stejně jako místní univerzity, vyzvedli zavazadla (tj. dalekohledy), přepravili je na pozorovací stanoviště a začali se aklimatizovat na zdejší vysoké teploty (koupání, výlety, ale též tisková konference, ustavení dalekohledů apod.).
V těchto chvílích se již nacházejí na pozorovacím stanovišti, asi šedesát kilometrů západně od Maracaiba, na selesiánské misii Mapa archiv IANDon Bosco. Do Slunce se Měsíc začne na pravé straně "zakusovat" o půl šesté našeho času. Okamžik "Ó", za kterým hvězdáři cestovali několik tisíc kilometrů, nastane v 19:04. Za dvě minuty a padesát sekund bude po všem. Na pravé straně se objeví zářící kousek slunečního disku, který se bude rychle zvětšovat. O půl deváté tmavý disk na levé straně Slunce definitivně zmizí a vše se vrátí do původních kolejí.
Bohužel pro nás, misie má velmi špatné spojení s okolním světem (proto je to taky misie :-). Ovšem ihned po zatmění úpičáci své přístroje sbalí a vydají se zpět do Maracaiba. Jejich bezprostřední dojmy -- buď pomocí faxu, či internetového spojení univerzity, se tak dozvíme někdy o půlnoci našeho času. V Maracaibu je nyní asi třicet stupňů Celsia, tu a tam nějaký mráček. Po celý čtvrtek by mělo být úplně jasno.
 
-- jd --
Na přiložené mapce je tlustou šipkou vyznačena poloha pozorovacího stanoviště úpických astronomů. Tenká čára ukazuje, kudy se bude pohybovat střed plného stínu Měsíce.
  obsah
 
 
Mapa ABCNewsKaribské moře 
 
Na animovaném obrázku vidíte průlet plného měsíčního stínu Karibským mořem. Jednotlivé časy, kdy nastává úplné zatmění Slunce, jsou uvedeny v místním čase. Pro převod na středoevropský čas je pro nutné přičíst pět hodin. (Mapka ABCNews.)
 
 
Jízdní řád zatmění

Měsíční stín se poprvé dotkne Země v 15:47 minut světového času jižně od rovníku v Tichém oceánu, asi tři tisíce kilometrů jihovýchodně od Havajských ostrovů. Za tři hodiny a dvacet tři minut tak, jak se bude kolem Země pohybovat Měsíc, stín uletí cestu dlouhou téměř jeden a půl tisíce kilometrů, aby naši planetu opustil v 19 hodin 10 minut v Atlantickém oceánu, přibližně tisíc kilometrů západně od Maroka. (Všechny následující časové údaje jsou ve světovém čase.)Animace IAN
Na začátku své cesty, na rozhraní světla a stínu, byste mohli úplné zatmění, kdy zmizí celý disk, spatřit po dobu jedné a půl minuty. První hodinu a půl však měsíční stín stráví "na moři", pevniny se poprvé dotkne až po přechodu rovníku (16:56), kdy přeletí nad některými ostrovy Galapág. Maximální zákryt se v těchto místech odehraje krátce před polednem. Naše mateřská hvězda bude asi sedmdesát stupňů nad obzorem. Žádný z ostrovů však neleží přímo ve středu pásu tzv. totality, proto se zdejší obyvatelé mohou těšit na úplné zatmění v délce od jedné sekundy po čtyři minuty.
Jakmile opustí souostroví Galapág, nabere stín severovýchodní směr. Šest set kilometrů od pobřeží Kolumbie dosáhne úplné zatmění maximální délky čtyři minuty a osm sekund. Šířka pásu, ve kterém k němu dojde, bude 150 kilometrů a stín poletí po povrchu rychlostí šest set metrů za sekundu.
O patnáct minut později (17:43) dosáhne Jižní Ameriku, na hranicích Panamy a Kolumbie.  Pak přeletí Andy a vstoupí do Repro IANVenezuely. Ačkoli veliké město Maraciabo, poblíž kterého se nachází i úpická expedice, leží padesát kilometrů jižně od středu totality, jeho obyvatelé spatří úplné zatmění o délce tři minuty. K zákrytu Slunce dojde kolem druhé hodiny odpolední.
Měsíční stín opustí Venezuelu přes poloostrov Peninsula de Paraguaná a navštíví Karibské moře s množstvím malých ostrůvků. Střed pásu prochází mezi Arubou a Curacaem, zde se tudíž objeví "černé Slunce" na více než tři a půl minuty. Oba členové Nizozemských Antil jsou vzhledem k meteorologickým podmínkám skutečně velmi dobrá pozorovací stanoviště. Blízký ostrov Bonaire však přijde zkrátka, leží již mimo 143 kilometrů širokou totalitu, i když jeho severozápadní pobřeží na několik sekund zákryt uvidí. Cesta měsíčního stínu poté prochází přes Závětrné ostrovy Montserrat a Guadeloupe. Zde se bude pohybovat rychlostí devět set metrů za sekundu a jeho šířka se zmenší na 136 kilometrů. Odpolední Slunce bude asi padesát stupňů nad obzorem.
Jakmile stín opustí Karibské moře, vyrazí přes Atlantik směrem k Africe. Na cestě už žádnou další pevninu nenajde, bude se neustále zmenšovat, rychlost jeho letu po zemském povrchu poroste a délka úplného zatmění se tudíž rychle zkrátí. Stín opustí zemský povrch v 19 hodin 10 minut světového času.
 

Mapa Sky and Telescope
 
Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje alespoň část slunečního disku, je také nádherné. Zatímco úplný stín proletí po Zemi jen v úzkém pásu, částečný zákryt mohou sledovat obyvatelé v jižních oblastech Severní Ameriky a naopak v severních státech Jižní Ameriky. Čím více ale bude pozorovací stanoviště vzdálené od pásu, kde dojde k úplnému zatmění, tím menší část Slunce bude zakryta.
Přiložená mapka vám prozradí, zda máte šanci zatmění spatřit. Jestliže se vaše pozorovací stanoviště nachází uprostřed světlé sítě, máte vyhráno. Čáry vpravo a vlevo ohraničují oblasti za kterými zatmění končí/začíná před východem/západem Slunce a kde maximum zatmění nastane v okamžiku kdy je Slunce na obzoru (pak zapadne/vyjde). Horní a spodní čára určuje hranici, za kterou zákryt Slunce Měsíce nenastane. Jak, velká část bude od vás zakryta, snadno zjistíte pomocí světlých čar, jež naznačují maximální velikost zatmění jednak v procentech, jednak schematicky na obrázku. Žluté "svislé" čáry vám pak napovědí, v kolik hodin maximální fáze zatmění nastane. Časové údaje jsou uvedeny ve světovém čase. K převodu na středoevropský čas je nutné přičíst jednu hodinu, pro východoamerický odečíst pět hodin, středoamerický šest hodin atd.
 
-- jd --
Podle materiálů NASA.
obsah
 
 
Jak bezpečně sledovat částečné zatmění? 

Repro IAN/Sky and TelescopeNikdy, ale skutečně nikdy se na Slunce nedívejte přímo ať již s dalekohledem, či bez, nebo přes hledáčky fotoaparátu či videokamer. I krátký pohled na zářící sluneční disk může vést k trvalé ztrátě zraku! Jedině během krátkého okamžiku úplného zatmění je pohled bezpečný, i když i během něj je často vhodné použít slabý filtr. 

  • Dobrými a všeobecně dostupnými filtry jsou naexponované "černé" konce černobílých filmů (nikoli barevných!). Většinou je ale nutné použít  několik vrstev položených na sebe. 
  • Stejně je možné vzít "vnitřky" z počítačových disket. S výhodou lze použít i "stříbrnou" část kompaktních disků. Pozor, některé z nich mají velmi tenkou vrstvu. Jestliže je disk natolik průhledný, že s ním vidíte před zatměním třeba vzdálené pozemské předměty, v žádném případě jej nepoužívejte. Většinou se také nehodí jako filtry před objektivy dalekohledů či fotoaparátů, a často mohou značně deformovat obraz i při pohledu pouhým okem.
  • Ve specializovaných obchodech lze koupit zvláštní sluneční filtry typu Mylar pokryté tenkou vrstvou chrómu či hliníku, které chrání jak před viditelným, tak i infračerveným zářením. Jsou vynikající, často však také drahé.
  • Nad svíčkou "očouzená" skla, polarizační a jiné fotografické filtry, různé "stříbrné" obaly jsou naopak většinou nevhodné. Často propouštějí příliš veliké množství infračerveného záření. Se "začouzenými sklíčky" se také obtížně manipuluje, nehledě na problémy s vytvořením dostatečně tlusté vrstvy.
  • Kresba J. DusekNejlepší a nejbezpečnější je použít projekce, například dírkovou komoru. Ve tvrdém papíru udělejte malou dírku a na jiný bílý papír ve vzdálenosti několik desítek centimetrů můžete promítnout obraz Slunce. Takové uspořádání je možné udělat i třeba v papírové krabici apod. Stejně můžete promítnout obraz Slunce pomocí triedru či jiného dalekohledu. Dalekohled připevněte na stativ či podložte knihami, namiřte na Slunce a zakryjte jeden objektiv. Vezměte si čistý papír a přidržte ho za okulárem. Na papíru se objeví bílé kolečko -- obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a také můžete triedr zaostřit. V této sestavě může celý průběh zatmění sledovat velký počet pozorovatelů.
-- jd --
 
obsah
 
 
Zatmění on-line
 
Dnes je již zcela běžné, že různé společnosti zprostředkovávají uživatelům Internetu možnost sledovat průběh zatmění přímo, prostřednictvím CCD kamer. Jestliže jste napojeni na Síť nějakým levným způsobem, můžete se například podívat na tyto adresy: obsah

Instantní astronomické noviny vycházejí, pokud nám to naše linka dovolí, každé pondělí a čtvrtek do 18. hodiny. V případě nutnosti i častěji. Archivujeme vždy posledních deset čísel. Redakce: Jiří Dušek (jd, dj), Rudolf Novák (rkn), Zdeněk Pokorný (zp), Jiří Grygar (jg), Marcel Grün (mg), Tomáš Gráf (tg) a Pavel Gabzdyl (pg). Vzkaz redakci můžete zaslat na tuto adresu ibt@sci.muni.cz