16. číslo, 1. prosince 1997  19:55 

 

 

Obsah zpráv:
Planetární festival
"Ne" další cestě Spartanu
Nová příloha IAN: Skleněné oči světa
 
Rubriky:
Recenze: Poletíme brzy na Mars?  (A Case For Mars)
Pozorování: Měsíční zastavení  (Skvrny v Alphonsovi)
Čtivo: Horoskop vzpomínek

Zvláštní příloha:
Skleněné oči světa (R. Novák)
Vítejte na Marsu (M. Grün, P. Jakeš)
Co oči nevidí (J. Grygar, M. Grün)
 
 
 

 
Planetární festival

Tento týden můžete spatřit všechny planety sluneční soustavy viditelné bez dalekohledu: Merkur, Venuši, Mars, Jupiter i Saturn. Každý večer, krátce po západu Slunce, najdete nízko nad jihozápadním obzorem mladý Měsíc. Dnes večer bude jeho úzký srpek ležet vpravo od Merkuru. Tato planeta bude sice bez dalekohledu jen stěží viditelná, pomoci si však můžete s triedrem. V úterý a ve středu 2. a 3. prosince projde kolem jasné Venuše a Marsu. První z nich, jako nepřehlédnutelně výraznou hvězdu, můžete spatřit již krátce po západu Slunce, kolem páté hodiny odpolední. V dalších dnech se Měsíc na své cestě oblohou přiblíží k další planetě sluneční soustavy Jupiteru. Ve čtvrtek 4. prosince se bude nacházet vpravo od planety, v pátek 5. prosince vlevo. Jupiter bude o něco slabší než Venuše.  A nakonec osmého prosince uvidíte Měsíc v blízkosti Saturnu.
Jestliže vlastníte triedr, můžete se také pokusit spatřit další dvě planety: Uran a Neptun. Hledací mapku najdete například na stránkách časopisu Sky and Telescope. Z nich jsme přebrali i mapku prezentovanou na této stránce.
 

– jd –
obsah
 
 
 
 
 
 
Winston E. Scott a Takao Doi behem vystupu do kosmickeho prostoru (Foto NASA)"Ne" další cestě Spartanu
 
Přes původní optimistické předpovědi bylo další vypuštění vědeckého satelitu Spartan z paluby Columbie definitivně zrušeno. Raketoplán jednoduše nemá dostatek paliva k druhému pokusu. K tomuto závěru došli odborníci Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) během víkendového rozboru situace. Sluneční družice Spartan se proto do vesmíru na samostatný let vydá až při některé z dalších misí.
Dle plánů prezentovaných v posledních dnech měl být satelit vypuštěn - po prvním neúspěšném pokusu - na asi osmnáct hodin (polovinu původně předpokládané doby). Spartan je totiž s velkou pravděpodobností v dobrém stavu.
Šestice astronautů také o víkendu oslavila americký svátek Den díkůvzdání. Ke společné večeři měli tradiční jídlo - krocana, pouze Ukrajinec Leonid Kadenyuk si vybral stejk. Sváteční menu obsahovalo brusinkovou omáčku, tykvové zákusky a ořechovou paštiku. Šestnástidenní mise raketoplánu bude ukončena přistáním na Kennedyho kosmickém středisku tento pátek.
 
– jd –
obsah
 
 
 

Nová příloha IAN: Skleněné oči světa

Velké astronomické dalekohledy vždy fascinovaly nejen s astronomií spřízněné lidi. Unikátní technologie, netradiční řešení jsou často velmi průkopnická a překvapující. Proto jsme se rozhodli seznámit vás postupně s jednotlivými velkými observatořemi světa. První díl věnovaný Keckově hvězdárně najdete dnes v nové příloze Instantních astronomických novin - Skleněné oči světa.
 

– jd –
obsah

 
Instantní astronomické noviny vycházejí, pokud nám to naše linka dovolí, každé pondělí a čtvrtek do 18. hodiny. V případě nutnosti i častěji. Archivujeme vždy posledních deset čísel.
Redakce: Jiří Dušek (jd, dj), Rudolf Novák (rkn), Zdeněk Pokorný (zp),
Jiří Grygar (jg), Marcel Grün (mg), Tomáš Gráf (tg).
Vzkaz redakci můžete zaslat na tuto adresu ibt@sci.muni.cz