11. číslo, čtvrtek 13. listopadu 1997 23:30 

 

 

Obsah zpráv:
Nalezena Stonehenge II.
Další snímky Marsu
Nová příloha IAN: Co oči nevidí
 
Rubriky:
Názory: Zeptali jsme se Daisaku Nogamiho
Recenze: International Astronomical Youth Camp
Pozorování: 47. týden na obloze (17. - 23. listopadu 1997)
Pozorování: Jaký byl zákryt Saturnu Měsícem?
Čtivo: Rudolf Novák, Padesát světelných let

 
Zvláštní příloha:
Co oči nevidí (J. Grygar, M. Grün)

 

 

Nalezena Stonehenge II.

Před několika dny britští archeologové oznámili nález zbytků prehistorického dřevěného chrámu dvakrát většího než monumentální Stonehenge. Celkově je v Británii známo přes tři tisíce různých kruhových staveb z kamení, avšak pouze sedm je dřevěných. Jednalo se o kultovní místa určená k oslavám, náboženským rituálům a také jednoduchým astronomickým pozorováním. Nově objevená stavba má průměr asi 443 stop a tvoří je nejméně devět koncentrických kruhů. Její vznik se odhaduje někdy mezi roky 3200 a 2500 před naším letopočtem. Na další výsledky, obzvlášť v souvislosti s astronomií, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
 

– jd –
obsah
 
 
 
 
Další snímky Marsu

Mars Global Surveyor úspěšně ukončil několika manévry poslední brzdění v Marsově atmosféře a poslal na Zemi pár nádherných snímků. Tlak řídké atmosféry měl ovšem vliv na jeden ze slunečních panelů. Proto bylo nutné poněkud změnit strategii brzdění (bude pokračovat volnějším tempem), jež má ve finále navést sondu na perfektně kruhovou dráhu ve výši několika set kilometrů. Dojde tak k odkladu hlavního programu sondy – tj. mapování planety – asi o jeden rok. Nicméně začátek mapování (z větší vzdálenosti) se předpokládá již v březnu příštího roku.
První snímky Mars Global Surveyor pořídil již v minulých dnech. 26. října, deset minut po největším přiblížení k Marsu, zhotovil například nádherné obrázky západní oblasti Chasma s rozlišením menších než deset metrů na pixel. Jeden z vybraných přikládáme v originální podobě. Vidíte na něm okraj rozsáhlého kaňonu s náznaky jakýchsi sedimentů. Krajina leží nedaleko přistání sondy Pathfinder. (Foto NASA)
 

– jd –
obsah
 
 


Nová příloha IAN: Co oči nevidí

Počínaje tímto číslem se na stránkách Instantních astronomických novin můžete setkat s přílohami, ve kterých se bude podrobněji rozebírat speciální vybrané téma. Tato příloha bude k dispozici (na hlavních stránkách) několik čísel. Dnes si můžete přečíst o záhadných zdrojích záblesků gama záření a s tím souvisejícím pozorováním ze sondy NEAR.
 
obsah


Instantní astronomické noviny vycházejí, pokud nám to naše linka dovolí, každé pondělí a čtvrtek do 18. hodiny. V případě nutnosti i častěji. Archivujeme vždy posledních deset čísel.
Redakce: Jiří Dušek (jd, dj), Rudolf Novák (rkn), Zdeněk Pokorný (zp),
Jiří Grygar (jg), Marcel Grün (mg), Tomáš Gráf (tg).
Vzkaz redakci můžete zaslat na tuto adresu ibt@sci.muni.cz