:: ÚVOD
   :: IBT
   :: IAN 1-50
   :: IAN 50-226
   :: IAN 227-500
   :: RÁDIO
   :: PŘEKVAPENÍ
   :: BÍLÝ TRPASLÍK
   :: ASTRONOMICKÝ FESTIVAL
   :: BRNĚNSKÝ FOTOVÍKEND
   :: SOFTWARE

Mozilla Firebird - WWW BROWSER

Macromedia Flash - Vektorová grafika

Adobe Acrobat Reader - Prohlížeč PDF souborů

 

51. číslo, čtvrtek 9. dubna 1998, 21:00 
Novinky jsou věnované rovným dílem Galaxii i sluneční soustavě. Můžete si přečíst něco o temné hmotě, Rudolf Novák vám prozradí, jak se mění rozměry Galaxie. Zajímavou zprávou určitě je, že se na Marsu nalezly stopy po Ježíši Kristovi a že u Jupiteru existuje rozsáhlý, dosud neznámý prsten. Ing. Marcel Grün vám v Názorech prozradí nejen jak zahynul Gagarin, ale i další tajemství kolem ruské kosmonautiky. Ve Čtivu je přichystána sci-fi povídka o jednom ztroskotání. Udělali jsme také některé doplňky v kalendáři Akce, zcela změnili podobu rubriky Redakce. V Pozorování najdete tip na příští týden. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení.  
 
 
 
52. číslo, pondělí 13. dubna 1998, 19:00 
V Novinkách najdete povídání Jirky Duška o konci družice Infrared Space Observatory, plánované sondě TRIANA, která bude pořizovat snímky Země, informaci o Atlasu Coeli Novus 2000.0 a jedné umírající hvězdě tak, jak ji zachytil Hubblův kosmický dalekohled. V Pozorování je pokračování Měsíčních okének Pavla Gabzdyla (tentokráte kráter Linné) a obrázek supernovy 1998S. Čtivo je věnováno historii a současnosti Astronomického ústavu v Onřejově, který v těchto dnech slaví 100. výročí svého založení. V Názorech je článek Dr. L. Metelky o meteorologickém jevu "El Nino". A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení.  
  
  
  
53. číslo, čtvrtek 16. dubna 1998, 19:00 
Právě v době vydání tohoto čísla se na svoji další cestu do vesmíru vydal s neobvyklým nákladem americký raketoplán Columbia. (Na přiloženém obrázku je připravený na odpalovací rampě.) V rubrice Novinky tudíž najdete krátký profil mise. Kromě toho jsme připravili odpověď na otázku, co za zvláštní těleso letělo minulý víkend spolu s kosmickou stanicí Mir. V minulých dnech se také rozrostlo "Souhvězdí Iridium" -- takže se nezapomeňte podívat na úžasné záblesky, které tyto malé družice způsobují. Mars Global Surveyor pořídil další snímek "záhadné" oblasti Cydonia a na Hvězdárně v Úpici zachytili víkendové zemětřesení. Rudolf Novák vás pak seznámí s výsledky našeho čtenářského průzkumu, zmíní se o objevu nové supernovy, která by se mohla ocitnout v dosahu vašich dalekohledů, a o novinkách kolem dvou Uranových měsíců. V rubrice Pozorování najdete tip na příští týden -- zajímavé a vzácné setkání Venuše s Jupiterem na ranní obloze. Ve Čtivu se opět věnujeme Astronomickému ústavu v Ondřejově. Z neoficiálních stránek ústavu, které spravuje Ondřej Kotrč, jsme převzali profily jednotlivých oddělení. Dr. Pokorný se v minulých dnech zúčastnil oslav stého výročí založení ústavu a tak jeho dojmy najdete v Názorech. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
   
  
54. číslo, pondělí 20. dubna 1998, 19:30  
V těchto novinách si přijdou na své především "kosmonautici". Novinky: V pátek se do vesmíru po jednodenním odkladu vydal raketoplán Columbia. Evropsko-americká sonda Odysseus ukončila po sedmi a půl letech svůj první oblet Slunce. Pepsi Cola hodlá vypsat soutěž, jejíž výherci se možná podívají do vesmíru. Jestli máte nějaký nápad, můžete pokřtít plánovanou rentgenovou observatoř AXAF. A nakonec Hvězdárna ve Valašském Meziříčí vydala knihu "Kosmické rakety dneška". Ve Čtivu je přichystaný úryvek I. Novikova o černých dírách, který pro vás vybral Dr. Pokorný. Není to sice novinka, ale nezapomeňte se podívat do rubriky Pozorování. Vypadá to, že bude v nejbližších dnech jasno, a tak byste si neměli nechat ujít těsné setkání Venuše s Jupiterem. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
  
55. číslo, čtvrtek 23. dubna 1998, 18:00 
Přivstali jste si dneska ráno a podívali se na seskupení Venuše, Jupiteru a Měsíce? Já ano a bylo to moc pěkné. První dojmy z tohoto úkazu, které nám poslal Lukáš Král (spolu s popisem pozorování záblesků družic sítě Iridium), najdete v rubrice Pozorování. Jako každý čtvrtek se zde objevuje i Týden na obloze. Ve Čtivu vás dr. Z. Mikulášek seznámí s tím, že na Slunci hoří vodík. Naprosto přeplněné jsou ale dnešní Novinky. Nejdříve si můžete přečíst pár základních informací o jasné supernově. Pak vás dr. Pokorný seznámý s nejnovějšími objevy planetárních soustav. Následuje blok věnovaný Infračervené kosmické observatoři, krátká informace o průletu sondy Cassini kolem Venuše a na závěr první informace o zvláštním hvězdném páru. No a nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
 
 
 
56. číslo, pondělí 27. dubna 1998, 19:20 
Od tohoto čísla začíná "virtuální seminář" na téma "malá tělesa sluneční soustavy". Máte-li zájem, můžete své dotazy poslat hned několika odborníkům. Jejich odpovědi najdete ve zvláštní příloze IAN. Kromě toho se můžete v Novinkách dočíst o možnosti poslat svoji DNA ke hvězdám, a že Hubblův kosmický dalekohled slaví osmé narozeniny. V Názorech je rozsáhlý rozhovor s ing. Marcelem Grünem nejen o Marsu. Ve Čtivu najdete překlad článku O. Gingeriche o počátcích spektrální analýzy. V Pozorování je další pokračování seriálu Pavla Gabzdyla Měsíční zastavení, výzva, abyste se podívali na úterní zákryt Aldebaranu Měsícem, a také pozorování dvou našich čtenářů (záblesky Iridia, Lyridy a Slunce). Kromě toho jsme inovovali krátký přehled zajímavých úkazů -- tentokráte v květnu. Marcel Grün přikládá své Zprávy z kosmonautiky za měsíc březen. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
 
 
 
57. číslo, čtvrtek 30. dubna 1998, 0:40 
Dnešní Novinky jsou chudé. Jednak na ně nebylo moc času, jednak se téměř nic zajímavého nestalo. Najdete zde oznámení o pokračování "Oken vesmíru dokořán", o hrozbě, kterou přináší návrat meteorického roje Leonid a pár informací o posledních snímcích z Marsu. Jelikož končí měsíc, najdete ve Čtivu Horoskop vzpomínek Dr. Mikuláška. Doufám, že se vám dubnová předpověď splnila. V Pozorováních uvádíme tip na příští týden a dále připomínám, že běží virtuální seminář na téma "Malá tělesa sluneční soustavy". Už jsme dostali pár otázek a nyní se píší odpovědi. Nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
 
 
58. číslo, pondělí 4. května, 19:50 
V Novinkách se věnujeme zvláštním manévrům sondy HGS-1, orbitální stanici Mir, novému neutrinovému dalekohledu, dvojici Uranových měsíců, zajímavé planetce objevené v minulých dnech na Kleti, sondě Pathfinder a meteorologickým informacím na Internetu. Ve Čtivu se dr. Jiří Grygar ještě jednou vrací k 100. výročí založení hvězdárny v Ondřejově. Nezapomeňte se také podívat do rubriky Pozorování. Jednak na obloze září nová kometa Stonehouse, jednak vás Michal Haltuf upozorní na velkou sluneční skvrnu. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
  
59. číslo, čtvrtek 7. května, 19:00 
Jestli se na oblohu díváte rádi i v noci, pak si nalistujte nejdříve rubriku Pozorování. Najdete zde tip na příští týden a seznam přeletů stanice Mir (musíte si ale přivstat). V rubrice Názory najdete recenzi Pavla Gabzdyla na zajímavou knížku o Měsíci. Tomáš Sýkora a Marcel Bělík se ve Čtivu pokusili alespoň z části zaznamenat své zážitky z Venezuely, kam se letos v únoru vydali za úplným zatměním Slunce. V Novinkách se věnujeme fascinujícím zábleskům záření gama (přiložili jsme i starší přehledový článek dr. Jiřího Grygara) a jednomu kosmickému deštníku. Nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. Po uzávěrce: V sobotu 9. a v neděli 10. května bude možná vidět jasná kometa. Viz aktuální dodatek v Novinkách. 
  
  
  
60. číslo, pondělí 11. května, 18:00 
Naprosto nejzajímavější příspěvky najdete v odpovědích dr. Petra Pravce a jeho kolegyně Lenky Šarounové v průběžně doplňovaném virtuálním semináři. Ostatně dokumentuje to i přiložený snímek kráteru o průměru 22 kilometrů, který vznikl po pádu planetky před asi 150 miliony roky na severu Austrálie. Také rubrika Novinky je plná příspěvků, z nich je nutné na prvním místě jmenovat upozornění Rudolfa Nováka na novou poměrně jasnou supernovu v galaxii M 96. Dále se zde seznámíte s kometou objevenou v minulých dnech sondou SOHO, pěkným snímkem Jupiterova měsíce Europy, výpravou k hranicím kosmického prostoru, novým rekordem z, planetkou Vestou a nádhernými "sloupy stvoření" v mlhovině M 16. Letos se uskuteční již 40. astronomická expedice na hvězdárně v Úpici. Ve Čtivu si tudíž můžete přečíst něco o historii tohoto ojedinělého táboru pro středoškoláky a vysokoškoláky. Nakonec je tu Překvapení, ale to je -- jak jinak -- překvapení. 
  
  
  
61. číslo, čtvrtek 14. května 1998, 18:55 
V rubrice Pozorování najdete ze tip na příští týden, předpověď přeletů stanice Mir, předpověď, kdy se podívat na Velkou červenou skvrnu, která již několik staletí vévodí Jupiterově atmosféře, a další Měsíční zastavení Pavla Gabzdyla. V Novinkách se věnujeme unikátnímu zrodu černé díry, úspěšnému průletu sondy HGS-1 kolem Měsíce, počítačovým modelům srážky planetky se Zemí a unikátnímu zákrytu Venuše a Jupiteru Měsícem. Rudolf Novák vám také prozradí další novinky kolem supernovy v galaxii M 96. Ve virtuálním semináři najdete malý doplněk od ing. Jany Tiché, ředitelky hvězdárny v Českých Budějovicích a především jejich známé pobočky na Kleti, kde hledají blízkozemní tělesa. Ve Čtivu si můžete přečíst úryvek z knihy Vesmír kolem nás od Josipa Kleczka o prvním neutrinovém dalekohledu, v Názorech přikládáme scénář "filmové povídky" Modra plá! Ne, ta! a Žeň objevů dr. Jiřího Grygara byla rozšířena o další pokračování. Nakonec je tu Překvapení, ale to je -- jak jinak -- překvapení. 
  
  
62. číslo, úterý 19. května 1998, 16:00 
Hubblův kosmický dalekohled vychrlil další zajímavé snímky -- tentokráte aktivní galaxie Centaurus A. Proto jsou  Novinky prakticky monotematické -- zaměřené právě na tento objekt. Kromě toho zde najdete návod, jak poslat své jméno ke kometě Wild 2 a zase zpět na Zemi. Prostřednictvím dvojice CCD snímků se také můžete podívat, jak jsou na tom dvě supernovy objevené v minulých týdnech. Hodně příspěvků je dnes i ve virtuálním semináři "Malá tělesa sluneční soustavy" (Co jsou to tzv. AAA planetky, jestli se vyplatí posílat jaderný odpad na Slunce, co je to zvířezníkové světlo apod.). Ve Čtivu je úryvek z knihy Igora Novikova "Vesmír se musí rozpínat". A to je prakticky všechno. Samozřejmě až na Překvapení, ale to nebudeme prozrazovat, že. 
 
 
63. číslo, čtvrtek 21. května 1998, 14:00 
Bohužel, v astronomii se toho příliš nestalo. V Novinkách se dočtete o sluneční kometě SOHO, o výpadku telekomunikačního satelitu Galaxy 4, který způsobil v úterý zmatek ve Spojených státech, o druhé cestě jiné sondy HGS-1 k Měsíci, o dražbě kousíčku marsovského meteoritu a o planetce Járacimrman. Ing. Marcel Grün připravil Zprávy z kosmonautiky za duben 1998. V Názorech vám dr. Mikulášek prozradí, proč nemá rád eliptické galaxie, a ve Čtivu dr. Pokorný, proč po nás Mars metá meteory. V rubrice Pozorování jako obvykle přinášíme tip na příští týden (setkání Saturnu s Venuší!), předpověď přeletů orbitální stanice Mir (nad Prahou) a pěknou fotku Jana Šafáře z dubnového seskupení Venuše, Jupiteru a Měsíce. A nakonec je tu Překvapení, tentokráte se bude hýbat i mluvit! 
  
 
64. číslo, Pondělí 25. května 1998, , 15:30 
Ve čtvrtek jsme spolu s Rudolfem Novákem shlédli film Deep Impact. Docela se nám líbil. Proto jsme se rozhodli zorganizovat v následujících třech týdnech zvláštní akci s názvem "virtuální dopad". Podívejte se na tento film a napište nám váš názor na něj. A jestli budete mít nějaké dotazy, můžete je poslat do virtuálního semináře. (Dnes zde mimochodem najdete čtyři nové odpovědi.)  
A co jinak obsahuje dnešní vydání? V Názorech si přečtete povídání o filmu Deep Impact z pera (tedy klávesnic) hned tří autorů. V této rubrice budeme také po dobu "virtuálního dopadu" uveřejňovat odpovědi různých našich kolegů na otázku: "Co byste dělal, kdyby na nás měla za tři týdny spadnou pětikilometrová planetka?" V rámci této akce si také můžete ve Čtivu na pokračování přečíst knihu dr. Zdeňka Pokorného "Zkáza přichází z kosmu". A Novinky? Byl identifikován dosud neznámý typ neutronových hvězd, Galileo přinesl další indicie o přítomnosti vodního oceánu pod ledovým krunýřem Jupiterova měsíce Europy, firma Mattel chystá jako hračku model této úspěšné sondy. Dozvíte se také, zda Hollywood poslouchá vědce a kde se nejvíc blýská. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
 
65. číslo, Čtvrtek 28. května 1998, 16:40 
Evropští astronomové směle vstoupili do příštího století. V minulých dnech byl totiž do zkušebního provozu uveden první ze čtveřice osmimetrových dalekohledů na hoře Paranal. Kromě této hlavní zprávy se v Novinkách dočtete o "sluncetřeseních", plánované výpravě k naší nejbližší hvězdě a nadcházejícím letu amerického raketoplánu.  
Pořád ještě probíhá akce "virtuální dopad". Ve Čtivu proto najdete pokračování knihy dr. Zdeňka Pokorného "Zkáza přichází z kosmu" a v Názorech odpověď dr. Zdeňka Mikuláška a prof. Mirka J. Plavce na otázku, co by dělali, kdyby se na nás řítila planetka. Na toto téma ostatně chystáme v nejbližší době další příspěvky. 
Jelikož je čtvrtek, najdete v rubrice Pozorování tip na příští týden a předpověď přeletů orbitální stanice Mir. Příští týden se k ní vydá raketoplán a tak je velmi pravděpodobné, že přibližovací manévr spatříte na vlastní oči. Je proto vhodné, abyste se dívali na Noviny pravidelně -- chystáme totiž operativní doplňky. A nejen v souvislosti s Mirem, očekává se totiž i publikace velmi zajímavých pozorování planety mimo sluneční soustavu zprostředkované Hubblovým kosmickým dalekohledem. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
66. číslo, Pondělí 1. června 1998, 18:30 
Již týden běží náš krátký průzkum, zda se bojíte kosmického nebezpečí. Odpovědělo vás dvě stě a výsledek je v poměru 1:3, že se nebojíte. Dnes pro vás Rudolf Novák připravil jinou otázku: Věříte horoskopům? Kromě toho nadále probíhá virtuální dopad. Na otázku, co by dělali, kdyby se na nás řítila pětikilometrová planetka, tentokráte odpověděl Jiří Grygar, Zdeněk Pokorný a Brian Marseden. Ano ten, co před několika měsíci rozpoutal "show" kolem tělesa 1997 XF11. Ve virtuálním semináři vám dr. Borovička prozradí, jak se hledají mateřská tělesa některých meteoritů. Ve Čtivu je třetí (předposlední pokračování) Zkázy přicházející z kosmu. V Názorech najdete poznámku Pavla Gabzdyla o filmu Deep Impact. (Do této rubriky časem zařadíme i některé vaše příspěvky z nemoderované diskuze). Pavel Gabzdyl si také pro vás v rubrice Pozorování připravil další Měsíční okénko. Rozsáhlé jsou i dnešní Novinky. Přinášíme další informace o nově objevené planetě, či co to je. O chystaném letu raketoplánu Discovery k Miru, o nálezu možného vyschlého jezera na Marsu, chystané japonské sondě k červené planetě a unikátním snímku sondy NEAR. A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
Slunce v podani druzice TRACE67. číslo, Čtvrtek 4. června 1998, 11:30 
Nad našimi hlavami se v těchto chvílích pohybují hned dvě tělesa s lidskou posádkou -- orbitální stanice Mir a raketoplán Discovery. Asi vás tudíž napadne, o čem by mohly být dnešní Novinky (Discovery s Mirem, sex ve vesmíru a Mezinárodní kosmická stanice). V rubrice Čtivo najdete dokončení knihy Zdeňka Pokorného "Zkáza přichází z kosmu". Ve virtuálním semináři vám ing. Tichá prozradí, jak se pozorují planetky na Kleti. V Názorech si můžete přečíst odpověď Ondřeje Neffa a Luboše Kohoutka, co by dělali, kdyby se na nás řítila pětikilometrová planetka. Ve stejné rubrice také najdete článek na velmi podobné téma od A. C. Clarka. Přeložila jej pro vás Lenka Šarounová. Jelikož je čtvrtek, v Pozorování uvádíme tip na příští týden. Nakonec je tu Překvapení, ale to je... 
 
 
68. číslo, Pondělí 8. června 1998, 19:30 
V rubrice Názory najdete rozhovor s dr. Jiřím Borovičkou o Tunguzském meteoru. Do virtuálního semináře jsme přidali hned tři odpovědi. V dnešním Čtivu vás dr. Zdeněk Mikulášek seznámí s horoskopem na květen. Poměrně rozsáhlé jsou Novinky: Rozebíráme zde srážku dvou komet se Sluncem a následnou erupci, která se odehrála koncem minulého týdne a o které se hodně mluvilo i ve veřejných sdělovacích prostředcích. V pátek byl oznámen velmi významný objev nenulové klidové hmotnosti neutrin. Raketoplán Discovery se spojil (a již také rozpojil) s orbitální stanicí Mir. Chystá se stavba velkého dalekohledu v Jižní Africe, k Zemi se přiblížila miniplanetka a soukromý satelit HGS-1 prolétl podruhé kolem Měsíce. V minulých dnech jste také mohli prostřednictvím jednoduchého formuláře vyjádřit svůj názor na horoskopy. Většina z vás má obdobně skeptický názor jako my. Pouze 27 z vás na horoskopy věří a celých 156 nikoli (tj. 85 procent)!. Dnes se můžete vyjádřit na téma sex ve vesmíru. Chcete ho? Nakonec je tu Překvapení a to je... 
  
  
69. číslo, Pátek 12. června 1998, 9:30 
Novinky jsou dnes věnovány hvězdám. Najdete zde rozsáhlý článek o unikátní přehlídce celé čtvrtiny oblohy, návod, jak si sami můžete spočítat všechny hvězdy viditelné bez dalekohledu, krátké povídání o dalším pěkném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a zprávičku o dvojici netradičních akcí na brněnské hvězdárně. Ve Čtivu se můžete seznámit, jak Karl Jansky objevil radiové záření přicházející z vesmíru. Do Pozorování jsme přiložili tip na příští týden, další Měsíční zastavení Pavla Gabzdyla a pozorování dvou našich čtenářů. Týkají se družic Iridium a Miru. Zatímco družice pořád září, ruská stanice je bohužel v následujících nejméně deseti dnech z našeho území nepozorovatelná. A nakonec je tu Překvapení, které je o ... 
  
  
70. číslo, Pondělí 15. června 1998, 21:00 
Tak jsme vyhodnotili další vaše hlasování: tentokráte o vesmírném sexu. Celý 81 procent z vás bylo rozhodně pro. Tento výsledek nás vůbec nepřekvapil, i když na druhou stranu -- asi byste hlasovali jinak, kdyby jste měli být prvními oficiálními průkopníky: pod dozorem desítek doktorů a ještě většího počtu detektorů... Ode dneška se můžete vyjádřit k další otázce: Bojíte se slunečních erupcí? Nový průzkum prozrazuje, co najdete v dnešních Novinkách: popis sondy TRACE, která má za úkol monitorovat magnetické pole Slunce. Dále se zmiňujeme o novém typu hvězdných objektů -- tzv. L-trpaslících. V krátkých článcích se dočtete, že známé kolidující galaxie Tykadla chystají báječné překvapení, že v centru naší Galaxie sedí černá díra a že se opět přesouvají vysílací časy seriálu Okna vesmíru dokořán. Doporučujeme vám také nahlédnout do rubriky Pozorování, kde vám Lukáš Král prozradí, jak se mu podařilo identifikovat jedno ufo. Ve Čtivu máte tentokráte přichystáno krátké povídání o Bernhardu Schmidtovi -- vynikajícím optikovi, který vynalezl převratnou konstrukci fotografických komor dodnes používaných v astronomii. A nakonec je tu Překvapení. 
 
 
Kamen na Marsu (foto NASA)71. číslo, Čtvrtek 18. června 1998, 19:00  
Tentokráte jsme si pro vás připravili soutěž. Podívejte se do rubriky Čtivo. Je čtvrtek, takže nikoho z asi nepřekvapí, že v Pozorováních máte připraven tip na příští týden. V rubrice Novinky se nakonec dočtete o chystaných výpravách k Merkuru (i planetě samotné), nové velmi hmotné černé díře, neúspěšném hledání mimozemšťanů, chystané expedici k arktickému kráteru, nových snímcích Marsu a zmizelé dvojici skvrn v Jupiterově atmosféře. A nakonec, jako obvykle, Překvapení. 
  
  
  
  
Kosmicka fantazie72. číslo, Pondělí 22. června 1998, 22:00 
Musím se přiznat, že se mi dnes Novinky dávaly dohromady jen s největšími obtížemi. Ono se totiž prakticky nic nestalo. Proto si můžete přečíst pouze poznámku o kometách u cizích hvězd, o plánovaném kosmickém dalekohledu nové generace, o letním slunovratu a meteoritu, který se trefil do postele v americkém Neshvillu. Asi nejzajímavější pak bude vyhodnocení soutěže z minulého čísla IAN. Ve Čtivu najdete krátké povídání od Richarda P. Feynmana o astronomii a fyzice -- dvou velmi svázaných vědách. Ankety, zda se bojíte slunečních erupcí, se zúčastnilo 158 z vás. Jen třináct procent odpovědělo ano. Tři z vás (dvě procenta) nevědělo, o co se vlastně jedná, a celých osmdesát pět procent se erupcí nebojí. Správně -- vliv sluneční aktivity na člověka je dle našeho názoru zcela přehnaný a nemá prakticky vůbec smysl se jím jakkoli zabývat. Ode dneška se můžete vyjádřit opět v jiném průzkumu. Připomínám nakonec, že je tu Překvapení. 
  
  
Mezinarodni kosmicka stanice (kresba NASA)73. číslo, Čtvrtek 25. června 1998, 14:00 
Je čtvrtek, proto v Pozorováních najdete tip na příští týden. Ve Čtivu máte připravený úryvek "Kvantový kulečník" z knihy G. Gamowa "Pan Tompkins v říši divů". Žhavými Novinkami jsou tentokrát nové snímky z osmimetrového dalekohledu soustavy VLT, článek o kosmických bodyguardech monitorujících oblohu (připojeno je delší povídání o umělých družicích) a krátká zpráva o nejnovějším publikovaném objevu Hubblova kosmického dalekohledu. Nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
  
74. číslo, Pondělí 29. června, 20:30 
Posledního průzkumu vašich názorů na UFÓny se zúčastnilo 202 čtenářů. 61 procent věří na UFOny, 28 procent ne a 18 neví, o co se jedná. V Novinkách je hlavní zprávou nečekaný výpadek sondy SOHO a objev planety u velmi blízké hvězdy. Kromě toho je v novinkách poznámka o meteorickém roji, který nám o tomto víkendu připravil zajímavé představení, a globální požární hlídce. Ve Čtivu je připraven úryvek z knihy J. Bronowského "Vzestup člověka". Jiří Grygar také pokračuje již třetím dílem ve Žni objevů z roku 1997 a Marcel Grün se Zprávami z kosmonautiky za květen 1998. Vaši pozornosti též doporučujeme unikátní sérii fotografií východu Slunce, kterou pořídil Josef Kapitán. Najdete ji v rubrice Pozorování. Nakonec je tu Překvapení. 
  
  
75. číslo, Čtvrtek 2. července 1998, 19:00 
Jako první vám doporučuji přečíst si rozhovor s dr. P. Heinzlem o sondě SOHO. (Bohužel stále s ní nebylo navázáno spojení.) Ve Čtivu je tradiční Horoskop vzpomínek dr. Z. Mikuláška. Jestliže vás tudíž zajímá budoucnost či minulost, podívejte se sem. V rubrice Pozorování najdete pozorování tří našich čtenářů. Nakonec tu jsou Novinky. V nich se věnujeme chystané výpravě k Marsu, smrtícím zábleskům, podivnému prodeji hvězd a těsnému průletu planetky poblíž Země. A nakonej je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
  
  
NGC 7027 (foto NASA)76. číslo, Úterý 7. července 1998, 19:00 
Konečně se nám podařilo dát dohromady Malého průvodce letní oblohou. Doufáme, že pro vás bude užitečný. Vycházíme sice s jednodenním zpožděním, za to však ve velkém rozsahu. V Novinkách najdete informace o ocenění některých účastníků projektu Pathfinder, pádu meteoritu v Turkmenistánu, Jupiterově měsíci Ió, startu balistické střely z jaderné ponorky a neobvyklé planetce. V této rubrice jsme si pro vás také připravili malou soutěž. Ve hře je pět exemplářů knihy astronoma Ladislava Křivského "Já a moje panoptikum" s podpisem autora. Je moc pěkná, takže neváhejte a pokuste se odpovědět kde a kdy byl poprvé fotograficky zdokumentován pád meteoritu. Ve Čtivu je tentokráte úryvek o uhlíkatých meteoritech. Opět ho ze své bezedné sbírky vybral Zdeněk Pokorný. Ve virtuálním semináři dnes najdete hned dvě nové odpovědi -- na dalších se pracuje. Zajímají-li vás přelety stanice Mir, pak máme skvělou zprávu: Už je z našich zeměpisných šířek zase vidět! Viz Pozorování. Nakonec je tu Překvapení, ale to je... 
  
  
Halo nad Brnem (foto J. Safar)77. číslo, Pátek 10. července 1998, 11:30 
Je to k neuvěření, ale včera jsme oslavili rok existence našeho zpravodaje. Osmého července 1997 totiž vyšel předchůdce Instantních astronomických novin IBT - Instantní astronomický magazín. Uvidíme, jak dlouho ještě vydržíme. Když si nás bude číst ve stejně hojném počtu jako nyní, pak určitě ještě dlouho. V Novinkách tentokráte najdete informace o mladé planetární soustavě kolem hvězdy epsílon Eridani. Dr. Pokorný se ohlédl za sondou Pathfinder a na závěr máme krátkou informaci ze sítě Iridium. Připomínám také, že dosud běží naše nová soutěž. Ve hře je pět exemplářů knihy Ladislava Křivského "Já a moje panoptikum". V rubrice Názory dnes uveřejňujeme zajímavý příspěvek našeho kolegy dr. Jana Hollana o středověkých přežitcích v astronomii a ve Čtivu úryvek ze zajímavé knihy P. Bizonyho "Řeky na Marsu". Nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
  
  
Galaxie M 33 v Trojuhelniku (foto DPSS)78. číslo, Pondělí 13. července 1998, 19:00 
Prázdniny jsou v plném proudu a také naše výkonná redakce (já a Rudolf Novák) brzo odjede na jednu astronomickou akci. O tom, jak se to dotkne vydávání IAN, se dočtete v rubrice Novinky. Kromě toho jsme zde připravili jeden delší článek o nejjasnějších hvězdách noční oblohy v minulosti i budoucnosti a jeden kratší příspěvek o japonské kosmonautice. Na závěr zde najdete vyhodnocení poslední soutěže o knihu L. Křivského Já a moje panoptikum. (Mohu prozradit, že další soutěže se již chystají.) V rubrice Čtivo je tentokráte úryvek z knihy V. Železného Návraty první dámy. V Názorech vás Tomáš Gráf seznámí s některými knihami, které vyšly v minulých měsících. V Pozorování jsou přiloženy nové předpovědi přeletů kosmické stanice Mir. Dr. Petr Pravec si také našel čas a odpověděl na další dvě otázky v rámci virtuálního semináře: co jsou librační body a jak vznikají čerstvé meteorické roje. A to je všechno, samozřejmě až na Překvapení. 
 
 
 
Ganymedes (foto NASA/JPL)79. číslo, Neděle 19. července 1998, 23:30 
Jak jsme vám již oznámili, od středy 15. července až do pondělí 3. srpna musíme změnit podobu našich novin. Výkonná redakce, tj. Jiří Dušek a Rudolf Novák, se totiž přesunula na Hvězdárnu v Úpici. Ta je sice připojena na Internet, bohužel však pekelně pomalým modemem. Kromě toho neustále bojujeme s nefunkčními počítači a jejich periferiemi. Proto v této době zaručujeme pouze aktualizaci rubriky Novinky. Dnes zde najdete krátkou poznámku o neúspěšném oživování sondy SOHO, zajímavých snímcích z Ganymeda a dvou astrofyzikálních zajímavostech. Ve Čtivu je pak krátké líčení cesty naší redakce na úpickou expedici. Netradičně doplněnou i snímky z digitálního fotoaparátu, který již několik dní vlastníme.    
 
 
Ganymedes (foto NASA/JPL)80. číslo, Pátek 24. července 1998, 01:00 
Opět se hlásíme z Hvězdárny v Úpici. V rubrice Novinky tentokráte najdete zprávu o úmrtí legendárního amerického kosmonauta Alana Sheparda, zajímavých pozorováních mladých galaxií a potížích, do kterých se dostala sonda Galileo. Ve Čtivu pak pokračujeme s líčením našeho expedičního života.  

Nahrobek Tycho Brahe v Tynskem chramu81. číslo, Pondělí 27. července 1998, 23:00 
Jak určitě víte, celá naše výkonná redakce se v současnosti nachází na astronomické expedici v Úpici. Bohužel počasí nám vůbec nepřeje, takže Instantní astronomické noviny zatím nemůžeme zpestřit nějakými pozorováními. Naopak. V posledních dnech až příliš často bojujeme s deštivými přeháňkami (jedna skončila asi před půl hodinou). Ještě, že se hvězdárny zpravidla staví na kopci. Proto jsme do dnešního vydání rubriky Novinky stihli přichystat pouze jednu zprávu o nejnovějších objevech z Hubblova kosmického dalekohledu. Příznačně se jmenuje "Tam, kde pláčou děti". Určitě vám ale doporučujeme podívat se do rubriky Čtivo, kde pokračujeme s líčením našeho úpického života. Máme dokonce hned dvě zvukové ukázky (jedna je však mládeži nepřístupná).  
  
  
 
Mraky (foto R. Novak)82. číslo, Čtvrtek 30. července 1998, 23:55 
Opět se hlásíme z opět mokré Úpice. Tentokráte v rubrice Novinky najdete informace o radarovém pozorování sluneční observatoře SOHO, možné letecké výpravě k planetě Mars a zajímavém průzkumu znalostí Američanů. V rubrice Čtivo pokračujeme s líčením našeho úpického-expedičního života. Zároveň se omlouváme všem, kteří nám v minulých dvou týdnech poslali různé vzkazy a žádosti. Internetové spojení z hvězdárny v Úpici je bohužel velmi špatné a tak jsme schopni horko těžko připravovat pouze Instantní astronomické noviny. Již příští týden se ale stěhujeme zpět do Brna. Pak se vše vrátí do normálních kolejí.  
  
  
Foto NASA83. číslo, Pátek 7. srpna 1998, 9:30 
Ještě jednou se omlouváme, že jsme nezvládli připravit pondělní vydání IAN. Když si přečtete v rubrice Čtivo poslední díl Úpicestory, pochopíte proč. Po třech týdnech nouzového provozu se dnes konečně setkáte s plnou verzí Novin. V Pozorování je návod, jak si vyfotit zjasnění Iridia a předpověď přeletů kosmické stanice Mir. Minulý měsíc jste se mohli vyjádřit, zda považujete Pluto za planetu. Výsledek je 191 hlasů ku 61 ve prospěch planety. Když si ale přečtete příspěvek Vladimíra Znojila v rubrice Názory, uvidíte, že situace je poněkud komplikovaná. Na stejné stránce vás Tomáš Gráf seznámí s dvojicí astronomických publikací, které se v minulých měsících objevily v knihkupectvích. Ve virtuálním semináři Jiří Borovička odpovídá na dotaz kolem největšího meteoritu Hoba West v jižní Africe. Samozřejmě, že máme připravené i Novinky: "Družici SOHO dosud tluče srdce, SOHO v minulých týdnech, Největší globus na světě, Džíp na Marsu?, Astronomické telegramy". A nakonec je tu Překvapení, ale to je překvapení. 
 
 
Slunecni sloup (foto M. Kolasa)84. číslo, Pondělí 10. srpna 1998, 19:00 
Vypadá to, že bude v nejbližších dnech stále pěkné počasí. Proto se nezapomeňte podívat na Perseidy -- jeden z nejvýraznějších meteorických rojů. Blíže v rubrice Pozorování. Jestliže se chcete dozvědět nějaké novinky z astronomie a kosmonautiky, pak si otevřete rubriku Novinky. Tentokráte jsme spolu s Rudolfem Novákem připravili příspěvky o sondě Stardust, Slunci a Jupiteru, prvním snímku z japonské sondy Nozomi a Pioneeru 10, jenž již čtvrtstoletí letí kosmickým prostorem. Ve Čtivu je tentokráte úvodník Ivana M. Havla z časopisu Vesmír. A samozřejmě nechybí ani Překvapení. 
  
  
Iridium (foto M. Slunecko)85. číslo, Čtvrtek 13. srpna 1998, 17:00 
Tentokrát jsme na Internetu vylovili dvě hlavní zprávy: o třináctém identifikovaném meteoritu z Marsu a o chystané výpravě k planetě Pluto. Kromě toho si můžete přečíst poznámku o plánovaném desetimetrovém dalekohledu na Kanárských ostrovech a kterak americká špionáž přišla o družici za jednu miliardu dolarů. Po delší době dnes najdete v rubrice Názory nový rozhovor. S Tomášem Rezkem, pracovníkem Astronomického ústavu v Ondřejově, rozmlouval o projektu INTEGRAL Rudolf Novák. Ve Čtivu se věnujeme meteorům, vybrali jsme ukázku z knihy 220 záludných otázek z astronomie. Nakonec je tu Překvapení, ale to je ... však víte. 
 
 
Kresba Touchstone Pictures86. číslo, Pondělí 17. srpna 1998, 15:00 
Tak jsme včera shlédli film Armageddon. Až si trochu utřídíme myšlenky a dojmy, určitě o něm napíšeme několik slov (jako parodie se nám vcelku líbil). Zatím si můžete přečíst pár Novinek -- o soukromé výpravě k jedné planetce, o tom, že s velkou pravděpodobností dosud neexistují žádné důkazy o primitivním životu někdy v minulosti na Marsu, že šance na oživení sluneční observatoře SOHO rostou a že Mars Global Surveyor nezahálí. Dále v dnešním vydání najdete pravidelnou rubriku Čtivo -- Ilja Hurník, Kosmologie, a samozřejmě Překvapení. 
  
  
Evropa v noci (kresba Fourmilab)87. číslo, Čtvrtek 20. srpna 1998, 15:00 
Určitě jste během letošního léta navštívili nějakou vesničku, která nebyla ani na mapě. Pak jste si možná řekli: "To je ale díra!". Jestliže ovšem chcete poznat největší díru ve sluneční soustavě, pak se podívejte na Novinky. Kromě této zprávy si můžete přečíst několik řádků o detailním průzkumu Krabí mlhoviny a sondě Deep Space 1, jenž se v nejbližší době vydá k jedné planetce a hned dvěma kometárním jádrům. Z. Mikulášek vám také v této rubrice popíše nejnovější pozorování Hubblova dalekohledu. Minulý týden jsem shlédl film Armageddon -- mé dojmy najdete v rubrice Názory. Konečně je tu i Čtivo, kam jsme zařadili článek profesora Mirka Plavce: Jak bych prodával hvězdy -- po americku. A nakonec je tu velké Překvapení 
 
 
Radioteleskop v Parkesu88. číslo, Pondělí 24. srpna 1998, 18:30 
Tak nám skončilo další hlasování. Tentokráte na téma, jak se vám líbí cédéčko Astro 2001. Docela nás překvapilo, že celých 58 procent ze 160 odpovídajících tuto multimediální učebnici nezná. Zbytku se více líbil (28 %) než nelíbil (14 %). Abychom nepříznivou situaci alespoň trochu napravili, připravili jsme si pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát právě jeden z dílů Astro 2001. Takže neváhejte a zúčastněte se ji. Kromě toho se v Novinkách můžete podívat na první snímky prstencového zatmění Slunce a přečíst si články o tom, že žijeme v žaludku vodíkového upíra, o skryté hmotě, o meteoritu (možná) mezihvězdného původu a o měsíční atmosféře. Hvězdárna v Praze vydala unikátní Atlas Coeli Novus a tak jsme se na něj zeptali jednoho z autorů - Petra Sojky. Viz Názory. Pomalu se blíží konec srpna, takže ve Čtivu je tentokráte Horoskop vzpomínek Zdeňka Mikuláška. A nakonec je tu Překvapení. Mohu prozradit, že hýbací. 
 
 
NGC 2915 (foto archiv IAN)89. číslo, Čtvrtek 27. srpna 1998, 17:00 
Vzhledem k tomu, že máte prakticky se stoprocentní jistotou před sebou počítač, můžete se zapojit do unikátního hledání mimozemských civilizací. Kromě této informace je v Novinkách ještě článek o výpravě k planetce Nereus a velkolepé databázi TerraServer. Do Čtiva jsme vybrali ukázku z knihy Řeky na Marsu o příliš levném přístroji. Konečně jsme také inovovali rubriku Pozorování. Dva čtenáři nám poslali své postřehy z pozorování letošních Perseid (článek na toto téma chystá speciálně pro IAN doc. Vladimír Znojil) a kometě Harrington-Abell. A jukněte také na Překvapení. 
 
 
 
Uplne zatmeni Slunce (foto Dale Ireland)90. číslo, Úterý 1. září 1998, 12:30 
Už je to tak. Letní prázdniny jsou za námi a počasí posledních dní jednoznačně ukazuje, že podzim klepe na dveře. Dnešním dnem současně přestal být zajímavý náš průvodce letní oblohou. Ale nebojte se, je na co se dívat. V rubrice Pozorování je připravený Týden na obloze a také okamžiky přeletů kosmické stanice Mir. O této více dvanáct let staré vesmírné základně se píše i v Novinkách, kde jsou dále zprávy o nástupci sondy Hipparcos, o největším celistvém zrcadle na světě, jenž se stane součástí nového japonského dalekohledu, a o zajímavém "gama" úlovku Hubblova kosmického dalekohledu. Na stránkách Čtiva se ohlížíme za Apollem 13, úryvkem z knihy od J. Lovella. A to je všechno, samozřejmě až na Překvapení. 
 
 
Kosmicka stanice Mir (foto NASA)91. číslo, Čtvrtek 3. září 1998, 21:00 
Co jsme si pro vás dneska připravili? V Novinkách jsou dvě zprávy o mikrobech z Měsíce a snímcích z Mars Global Surveyoru. Jako malý dodatek jsme pak přidali medailónek Strachu a Děsu. Ve Čtivu najdete část úvodního referátu na sympóziu pořádaném Marťanskou akademií věd. Dr. Grygar nám v minulých dnech poslal další pokračování Žně objevů 1997 a samozřejmě je tu i malé Překvapení. Připomínám také, že máte ještě několik dní - do pondělí 7. září 10 hodin - možnost zúčastnit se soutěže o CD ROM Astro 2001. Další vydání Instantních astronomických novin najdete na této adrese zase v pondělí. Příští týden však bude poněkud netradiční. V Praze se totiž koná "Joint European and National Astronomical Meeting for 1998". Samozřejmě, že si jej nenecháme ujít. Dokonce vám můžeme slíbit pravidelné zpravodajství z této naprosto unikátní akce. 
  
  
Kresba archiv IAN92. číslo, Pondělí 7. září 1998, 21:00  
Ve středu 9. září začíná zajímavá akce JENAM 98. Část naší redakce bude přitom, takže se můžete těšit na každodenní zpravodajství z této mezinárodní konference. (Ze stejného důvodu bohužel ve čtvrtek pravděpodobně nevyjdou řádné IAN.) Kromě toho se v Novinkách dočtete o nejnovějších výsledcích sondy Lunar Prospector, o tom, že Severní Korea nevypustila umělou družici Země, o síti Iridium a též, kdo vyhrál CD ROM Astro 2001. Ve Čtivu je krátká tahitská báje. V Názorech jsme tentokráte ptali dr. Jiřího Grygara -- na tému JENAM 98. V Pozorování se prostřednictvím příspěvku Michala Švandy vracíme k letošním Perseidám. Dále zde najdete tip na příští týden a okamžiky přeletů orbitální stanice Mir. A nechybí ani Překvapení. 
  
  
Foto L. Kral93. číslo, Pondělí 14. září 1998, 23:00 
Tak nám skončilo sedmé setkání Evropské astronomické společnosti -- JENAM 98. Mezinárodní konferenci, která se minulý týden konala v Praze, je však věnována valná část dnešního vydání Instantních astronomických novin. V Novinkách si můžete přečíst moji reportáž, ve Čtivu pak podobný popis od Jiřího Grygara. V Názorech je nakonec moje povídání na téme "Amatérská astronomie v křemíkovém věku", které jsem přednesl u příležitosti udělení ceny Zdeňka Kvíze. Kromě toho v Novinkách najdete zprávu o výrobě antihmoty a nové astrometrické observatoři. V Pozorování je tradiční týden na obloze, jeden ze čtenářů popisuje své zkušenosti s letošními Perseidami a nechybí ani předpověď přeletů orbitální stanice Mir -- tentokráte nad Prahou. A nakonec je tu i Překvapení. V minulých čísle IAN jste mohli vyjádřit svůj názor na film Armageddon. Odpovědělo vás celkem 343(!). Jak se dalo čekat, celých 65 procent z vás tento film nevidělo (o nic jste nepřišli). Čtvrtina z vás jej považovala za dobrou komedii, zbytek pak za blbost. Dnes jsme pro vás připravili další průzkum, tentokrát se ale týká podoby Novin. Proto doufáme, že vás odpoví co nejvíce. 
  
  
Iridium (foto B. Benes)94. číslo, Čtvrtek 17. září 1998, 17:30 
Hosana! Brněnská hvězdárna je od této chvíle připojena na Internet skutečným kabelem. A teď Novinky: Prstence povstaly z měsíců, Severní Korea (ne)vypustila umělou družici Země II., Phobos na dosah ruky, Kosmický déšť není dostatečně šílený. Ve Čtivu je drobná ukázky z knihy Z. Pokorného Příběh nesmrtelných poutníků. V Názorech najdete rozhovor s Cesarem Mendozou, venezuelským astronomem, který se zúčastnil JENAMu 98. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na Překvapení, opět hýbací. 
 
 
Velka mlhovina v Orionu (foto M. Kolasa)95. číslo, Pondělí 21. září 1998, 15:00 
Tak nám končí léto a začíná podzim. Ten letošní bude ve znamení dvou (možných) meteorických dešťů (Drakonid a Leonid). O obou se dozvíte v dnešních Novinkách. Ale nebojte se, stejně bude zataženo -- a když náhodou nebude, tak nic nebude... V Pozorování najdete Týden na obloze, zprávu o letošních Perseidách od Vladimíra Znojila a předpověď přeletů orbitální stanice Mir (tentokráte nad Brnem). Ve Čtivu se ještě, i když vzdáleně, vracíme k mezinárodní konferenci JENAM 98. (Ale skutečně jenom vzdáleně.) Nevím, jestli se díváte na Překvapení, ale mohu vám prozradit, že to dnešní se týká meteorů. 
  
  
  
Foto Tomas Havlik96. číslo, Čtvrtek 24. září 1998, 20:30 
Dneska je toho skutečně hodně. V Novinkách najdete informaci o průletu sondy Galileo kolem Jupiterova měsíce Europy, o hurikánu George, jenž ohrozil známý radioteleskop v Arecibu, netradiční náhradě za geostacionární družici, galerii pěkných snímků z osmimetrového dalekohledu na hoře Paranal a o unikátní dvojici mladých hvězd. Vaši pozornosti doporučuji též rubriku Pozorování. Opět se totiž ozval Pavel Gabzdyl se svým Měsíčním okénkem a Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejově nám podrobně popsal, jak se u nás chytají bolidy. Nechybí ani Čtivo a tři nové přírůstky se objevily i ve virtuálním semináři! A samozřejmě Překvapení. 
  
  
  
Kresba archiv IAN97. číslo, Pondělí 28. září 1998, 21:00 
Tak se nám po dlouhé době ozval Marcel Grün se svými zprávami z kosmonautiky. Najdete je ve zvláštní příloze IAN. V Novinkách se věnujeme dvěma novým planetám u cizích stálic, zvláštnímu typu neutronových hvězd -- tzv. magnetarů, "Velmi velké síti" (s ní souvisí i dnešní Čtivo) a plánovanému netradičnímu startu jedné ruské sondy určené ke studiu Slunce. Pavel Gabzdyl si koupil zajímavé mapy Měsíce. Jeho dojmy z nich si můžete přečíst v rubrice Názory. Zapomenout jsme nemohli ani na Překvapení. 
 
 
Brno z vesmiru (zdroj Gisat)98. číslo, Čtvrtek 1. října 1998, 23:50 
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku právě dnes slaví čtyřicet let své existence. Proto mu věnujeme v Novinkách možná více prostoru, než je zdrávo. Marcel Grün speciálně pro Instantní astronomické noviny napsal něco o jeho historii, z naší dílny pak pochází letmý přehled nejzajímavějších úspěchů, vč. několika zvukových a obrazových záznamů. Kromě toho se v této rubrice dočtete o americkém kosmonautovi Johnu Glennovi, alias hračce od Mattela, a také se vracíme k unikátnímu pozorování zjasnění neutronové hvězdy, o kterém jsme vás informovali v minulém čísle. Ve Čtivu si dnes můžete přečíst líčení objevu supernovy v Mlhovině v Andromedě. V Názorech se jednak Antonín Rükl vrací k mapám měsíčních kvadrantů, jež recenzoval Pavel Gabzdyl, Michal Švanda se pak ohlíží za dvojicí filmů Armageddon a Drtivý dopad. V Pozorováních jsou vedeny přelety orbitální stanice Mir a zajímavé líčení pozorování Perseid v loňském roce od Jan Kovaniče. To by snad pro dnešek mohlo stačit, nebo ne? Samozřejmě až na Překvapení. 
  
  
Plejady (foto M. Kolasa)99. číslo, Pondělí 5. října 1998, 21:30 
Když se podíváte do hlavičky dnešních Instantních astronomických novin, najdete zde magické číslo 99. Příště se můžete těšit na jubilejní stovku. Abychom ale učinili zadost našemu názvu, nevyjdou příští noviny ve čtvrtek, ale již ve středu odpoledne. Důvod je jednoduchý: ve čtvrtek se vypravíme pozorovat Drakonidy, které slibují zajímavé představení. Samozřejmě, že se o nich dočtete i v dnešních Novinkách. Kromě toho pak i o zvláštním urychlování trojice meziplanetárních sond, průletu Galilea kolem Europy a hledání mimozemšťanů. Ve Čtivu je dneska úryvek ze známé knihy Jacoba Bronowskeho "Vzestup člověka" a nezapomněli jsme ani na Překvapení. 
 
 
Foto Shigemi Numazawa100. číslo, Středa 7. října 1998, 19:00 
Instantní astronomické noviny mají tímto za sebou sté vydání. Jak už jsme vás upozornili v pondělí, vzhledem k možnému meteorickému dešti Drakonid vycházíme s mírným předstihem. Nicméně během čtvrtečního dopoledne najdete v Novinkách aktuální předpověď na večer a v pátek odpoledne se pokusíme přinést první informace o dešti/nedešti. V Novinkách se dále píše o protoplanetárních discích, na které se podíval Hubblův kosmický dalekohled (v rozsáhlé příloze si můžete přečíst, jak vzniká taková protohvězda), a o výstavbě Mezinárodní kosmické stanice. Ve Čtivu najdete tradiční Horoskop vzpomínek Zdeňka Mikuláška a na závěr si můžete klinout i na Překvapení 
 
 
Duha nad Brnem (foto IAN)101. číslo, Pondělí 12. října 1998, 20:30 
Venku zuří podzim -- chvíli svítí Slunce, chvíli prší. Občas je obloha dokonce ozdobena duhou, třeba takovou jaká zazářila na Brnem při přípravě těchto novin (viz snímek). V Novinkách máte dnes připravené informace o Drakonidách a možných jasných Tauridách, o staronovém Hubblově hlubokém pohledu do vesmíru, o tekutých astronomických zrcadlech a o rekordu, který trhla v minulých dnech ozónová díra. V naší nekonečné čítance najdete líčení Josefa Klepešty o tom, jak se mu podařilo získat známý portrét Velké mlhoviny v Andromedě a jasného bolidu. V Pozorování je návod na jednoduchý sluneční filtr a Michal Haltuf popisuje své (ne)pozorování Drakonid. A samozřejmě klikněte i na Překvapení. 
  
  
Odvracena strana Mesice (Apollo 16)102. číslo, Čtvrtek 15. října 1998, 21:00 
V posledních několika dnech se na Internetu objevila záplava snímků těles sluneční soustavy: Galileo se podíval na Ió a Kallistó, Mars Global Surveyor na Mars a Hubblův kosmický dalekohled na Uran s Neptunem. O tom všem se ale dočtete až v příštím -- řekněme grafickém -- čísle Instantních astronomických novin. Dnes je v Novinkách zpráva o uzdravení sluneční observatoře SOHO, o pěkném snímku z Very Large Telescope, o (ne)tajemném urychlování trojice meziplanetráních sond Pioneer 10, 11 a Ulysseus a o výpravě k planetce Eros. Ve Čtivu najdete televizní scénář prvního vysílání pro školy z Marsu, v Názorech informaci o dvou zajímavých publikacích, v Pozorování příspěvek našeho nového dopisovatele Petra Sobotky o jasné proměnné hvězdě zimní oblohy a v Překvapení překvapení. 
  
  
Kulova hvezdokupa G1 v galaxii M 31 (foto STSCI/NASA)103. číslo, Pondělí 19. října 1998, 21:00 
Venku je už pěkná zima, proto bych vám doporučil uvařit si ke dnešnímu vydání Instantních astronomických novin šálek dobrého čaje. Během usrkávání si můžete v Novinkách přečíst o nových pozorováních atmosféry Uranu a Neptunu, o souvislosti mezi gama záblesky a supernovami, o zajímavých prachových discích, o "světlu pro Johna Glenna" a na závěr i o snímcích Jupiterových měsíců Kallistó a Európa. Ve Čtivu je sloupek Františka Koukolíka z jednoho posledních vydání časopisu Týden a v Názorech recenze nové učebnice Astrofyziky z klávesnice Vladimíra Štefla z Masarykovy univerzity. A nezapomeňte se také podívat na Překvapení. 
  
  
Netradicni pohled do raketoplanu (foto NASA)104. číslo, Čtvrtek 22. října, 22:00 
Takže, co najdete v dnešním vydání. Novinky vás upozorní na zajímavou stránku věnovanou Hubblovu odkazu, dále se zde dozvíte o nečekaném objevu ledového oceánu na Jupiterově měsíci Kallistó, o "kopii" sluneční soustavy, o rozsáhlé ledové kře a na závěr najdete odpověď na otázku "Jak se pozoruje na jižním pólu?". Na našich novinách probíhá tzv. diskuze čtenářů. V posledních dnech se zde objevily příspěvky věnované horoskopům. Proto jsme do Čtiva zařadili článek Z. Mikuláška "Kolik je zvířetníkových souhvězdí?". V Pozorování se pro změnu věnuje jedné proměnné hvězdě -- R CrB. Kromě Překvapení se jedná o všechny příspěvky. Nakonec snad jedna nepříliš astronomická poznámka: Nezapomeňte, že se o víkendu mění čas. A jestli chcete, můžete se v novém hlasování vyjádřit, zda vám to vlastně vyhovuje. 
  
  
Discovery cestou na startovaci rampu (foto NASA)105. číslo, Pondělí 26. října 1998, 22:00 
Tak si představte, že připravuji IAN a najednou něco narazí do okna naší kanceláře. Já jsem na infarkt a venku létá spousta peří -- strefil se do nás drozd a bohužel zaplatil za to životem. Okno naštěstí neprorazil a tak jsem mohl v klidu dodělat dnešní Novinkami přeplněné vydání: Marcel Grün vás nejdříve velmi podrobně seznámí s připravovaným letem Johna Glenna do vesmíru (moc pěkný článek), poté se dočtete o výpravě Hluboký vesmír 1, o malém studentském satelitu, o kosmickém zrcadlu, jenž dělá vrásky mnohých astronomů i milovníků noční oblohy, o nebezpečí, které s sebou přináší letošní návrat meteorického roje Leonid, a o podzemním jezeru Vostok, čtyři kilometry pod ledovým krunýřem Antarktidy. V dnešním Pozorování je další díl nekonečného seriálu Pavla Gabzdyla Měsíční okénko a předpovědi přeletů orbitální stanice Mir. V Názorech jsem si dovolil popsat zajímavou knihu "Řeky na Marsu" a ve Čtivu je ukázka z knihy A. C. Clarka "Ráma tajemství zbavený". Nakonec je tu i Překvapení. 
  
Průběžně doplňované zpravodajství z odletu Johna Glenna do vesmíru 
  
  
Japonka Chiaki Mukai na palube Discovery (foto NASA)106. číslo, Pondělí 2. listopadu 1998, 23:00 
Glenn nám úspěšně odlétl do vesmíru. Snímky z Hubblova dalekohledu ukázaly, jakou rychlostí se rozpíná vesmír. Na Kleti se podařilo poprvé ve střední Evropě pozorovat transneptunické těleso. Červi sledují fáze Měsíce. Planetárium oslavilo 75. narozeniny. Vznikla stránka věnovaná českým a slovenským planetkám. Tyto články najdete v Novinkách. Ve Čtivu je horoskop vzpomínek Zdeňka Mikuláška a v Názorech rozhovor s Janou Tichou o druhém největším dalekohledu v České republice, který se v těchto dnech dokončuje na Kleti. Samozřejmě, že dnes nechybí ani Překvapení. 
  
  
Severni pol Marsu (foto Mars Global Surveyor)107. číslo, Čtvrtek 5. listopadu 1998, 18:25 
Glenn pořád létá kolem Země a jak se zdá, daří se mu skvěle. Kromě této Novinky je jisté, že se do vesmíru začátkem příštího tisíciletí vydá sonda Triana, že se v příštím roce rozjede projekt SETI@HOME a že Hubblův dalekohled má skutečně bohatý archiv. (K tomuto příspěvku je připravena soutěž o "Malého průvodce noční oblohou".) V Názorech se vracíme k 75. výročí planetária -- z připravované habilitační práce Z. Pokorného jsme vybrali příspěvek "Planetária na rozcestí". Na stejné téma je i dnešní Čtivo. J. Grygar dokončil Žeň objevů za rok 1997 -- poslední díl najdete v příloze IAN. V Pozorování je příspěvek M. Lehkého o sledování stacionární družice a předpovědi přeletů stanice Mir. Dnes jsme také uzavřeli hlasování, zda vám vyhovuje letní čas -- výsledek je půl na půl. A až se budete nudit, klikněte na Překvapení.