Zrod nebeských těles 
 
Na začátku byl Rua-tupua-nui. Když si vzal za ženu Ateu, celým jménem Atea-ta'o-nui, narodily se jim létavice, potom měsíc, slunce, vlasatice, souhvězdí Fa'a-iti, Fa'a-nui a Fa'a-ta-potupotu na severním nebi. 
Fa'a-nui spával se svojí ženou Tahi-ari'i a narodil se jim syn Ta'urua-nui. Ta'urua-nui se na nebi zjevuje večer a zvěstuje noc, ohlašuje ráno a podle této hvězdy se řídí i mořeplavci. Potom přišel Ta'ero v blízkosti Slunce a Matiti-tua. 
Ta'urua si zhotovil člun Matatani-noa, zamířil na západ a oženil se s Rua-o-mere na jižním nebi. Narodil se jim syn Maunu-'ura, který vychází večer s dvěmi tvářemi, červená hvězda. 
Maunu-'ura si postavil člun Te-ao-nui-e-rere-i-te-ra'i a vydal se na jih. Oženil se s Apu-o-te-ra'i. Narodil se jim Ta'urua-nui, kormidelník člunu 'Atu-tahi a Apaapa-rua-manu. 
'Atu-tahi zamířil na východ a oženil je Tuu-i-te-moana-urifa. Narodil se jim Metua-'ai-papa, Moana-'aere, Moana-'a-'ano-huri-hara a Moana-'aohu'-noa-ei-ha'amo'e-ha-ra. 
Metua-'ai-papa se oženil s Te-ra'i-tu-rorora a narodil se jim Fetu-tea, hvězda, jenž svítí jen v některých ročních obdobích. 
Fetu-tea byl králem mezi hvězdami, oženil se nebeskou klenbou a narodily se jim třpytivé i nepatrné hvězdy, mihotavé i drobné hvězdičky i světélkující hvězdy. 
Pilíře nebe, Rumie, se staly velkými, zářivými hvězdami, a to Ana-mua, Ana-hoa, Ana-muri, Ana-roto, Ana-tipu a tak dál. 
Hvězdy tu byly proto, aby zkrášlovaly oblohu a aby pochodovaly před hvězdou Ta'urua, jenž vstává večer, jako lid v přítomnosti krále. 
Ane-heuheu-poo přichystal svůj člun Farau-a-maro, zamířil k nebeským Rybám a vzal si za ženu Tere-e-fa'ari'i-mai-i-te-ra'i. S ní se mu narodil Ta'urua-nui, který otřásl nebeským zenitem a který se v jistých ročních obdobích zjevuje na nebi před svítáním. 
Ta'urua-nui, jenž třásl nebeským zenitem, si přichystal člun Marae-'orona, utekl na něm a rozpoutal velkou bouřku. Ta'urua-nui si vzal za ženu Te-'ura-tani-e-pa a měl s ní souhvězdí Matari'i, Mere a Te-uru-meremere. 
A zjevila se země. Vypadala pustě, bezútěšně a tyčila se nad ní hora A-fa'ateniteni; byl na ní mys Rave-a-tau a marea Tui-hama. 
Ta'urua-nui-amo-'aha přichystal svůj člun Te-iri-o-hotu a zamířil na východ. Oženil se s Horo a narodil se jim Mahu-ni'a a Mahu-raro. 
Ta'urua stvořil krále a náčelníky lidu na zemi i náčelníky na nebi. 
To jsou urozené osoby, jež přišly na svět po období temna a jež měly každý svoji hvězdu. Přisvojily si jména těchto hvězd a jsou zvěčněné v pozemských chrámech. 
Tyto hvězdy sahají na východě po Tahiti-nui-mare'are'a; na ostrovu Mo'orea je to chrám Nu'u-rua, na ostrovu Ra'iatea chrám Tahu-ea, na ostrovu Porapora to jsou chrámy Ava-rau a 
Vai-'otaha a nakonec na ostrovu Huahine je to chrám na mysu Manu-nui-i-te-ra'i. 
V chrámu Vai-'otah na Porapore dostávali panovníci žlutý opasek a ve slavném chrámu Taputapu-atea na Ra-'iatei dostávali červený pásek. V těchto chrámech je povyšovali do stavu 
královského. Proto získala takovou moc vesnice Faa-nui na Porapore a Opoa na Ra-iatei. 
 
Mýty z Tahity
Polynézske mýty, Bratislava 1973 

Slovníček: 

'Atu-tahi; Jižní Ryba Mahu-raro; Malý Magellanův
Ana-mua; Antares  Matari'i; Plejády
Ana-tipu; Aldebaran  Maunu-'ura; Mars
Apaapa-rua-manu; Jižní kříž  Mere Pás; Oriona
Atea; Prostor  Metua-'ai-papa; Havran
Fa'a-iti; Perseus  Rua-tupua-nui; Zdroj velkého růstu
Fa'a-nui; Velká Medvědice  Rua-o-mere; Jižní slunovrat
Fa'a-ta-potupotu; Blíženci  Ta'urua-nui; Venuše
Fetu-tea; Saturn  Ta'ero; Merkur
Mahu-ni'a; Velký Magellanův oblak  Ta'urua-nui; Venuše
Tuu-i-te-moana-urifa; Hydra