Soutěž o CD ROM Astro 2001! 
Pojďte hledat mimozemšťany! 
Dva kohouti na jednom smetišti? 
Země jako na dlani
 
Kliknutim se prenesete do Maleho pruvodce letni oblohou
 
 
 
Sraz Batmanů na brněnské hvězdárně 
   
V sobotu 29. srpna se na Kraví hoře a dost možná i přímo na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka uskuteční sraz Batmanů -- tedy "Druhá evropská noc pro netopýry". Na programu je ukázka detektorů ultrazvuku a odchyt netopýrů do sítí. V případě deště se uskuteční promítání diapozitivů a poslech nahrávek netopýřích hlasů ve velkém planetáriu. Po skončení oficiálního programu je možné pozorovat hvězdy a další nebeské objekty na hvězdárně. Takže nezapomeňte. Sraz Batmanů na Kraví hoře bude 29. srpna od 19.30 do 21.00.
  
Soutěž o CD ROM Astro 2001! 
  
Zatmění Slunce, jak vědí všichni školáci, nastává pouze v době, kdy je Měsíc v novu. Nastává ale někde na zeměkouli při každém měsíčním novu nějaké zatmění Slunce? Zde nestačí odpověď "ano" nebo "ne", musíte uvést v jedné větě stručné vysvětlení. 
Tentokráte hrajeme o zkrácenou verzi prvního dílu edice Astro 2001: Báječný vesmír. Cenu do soutěže laskavě darovala firma D-Data. Své odpovědi posílejte na adresu redakce nejpozději do pondělí 7. září 10 hodin ráno. Vylosovaný výherce bude zveřejněn tentýž den večer v novém vydání IAN. 
  
redakce
 
 
  
Pojďte hledat mimozemšťany! 
 
Stojí před vámi počítač? Máte alespoň omezený přístup na Internet? Jestliže jste na obě otázky odpověděli ano, pak se můžete zapojit do unikátního projektu SETI@home. Na svém "miláčkovi", jak mnozí z vás určitě počítač nazývají, budete analyzovat radiové signály a hledat stopy po mimozemském vysílání. 
Na světě běží hned několik seriozních projektů hledání stop po "zelených mužíčcích", resp. po jejich aktivitě na radiových vlnách. (Když vlastníme mi rádio a televizi, tak proč ne oni, že?) Jedním z nich je SERENDIP (Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations), jenž pod patronací University of California, Berkeley běží na největším radioteleskopu na světě v Arecibu na ostrově Portoriko. 
Nejedná se o aktivní pozorování, pomocí důmyslné techniky zde analyzují signály z části nebe, která se momentálně -- během jiných výzkumných programů -- ocitla v zorném poli. V uplynulých pěti letech tak zařízení SERENDIP III prozkoumalo na třetině oblohy 4,2 milionů frekvenčních kanálů každých 1,7 sekundy ve 12 megahertzů širokém pásmu (centrovaném na frekvenci 429 MHz). Získaná data byla z Portorika zasílána prostřednictvím Internetu do laboratoří v Berkeley, kde byly s pomocí speciálních algoritmů hledány podezřelé záznamy. "Signály inteligentních bytostí jsme zachytili mnohokrát", uvedl po ukončení této části projektu Jeff Cobb z Kalifornské univerzity, "bohužel, všechny byly od pozemšťanů … tudíž nezajímavé." Odborníci se ale nevzdali a připravili ještě lepší analyzátor: SERENDIP IV, který je schopen zaznamenat za stejnou dobu 168 milionů kanálů v pásmu širokém 100 megahertzů kolem frekvence 1,42 GHz., tedy kolem vlnové délky 21 centimetrů, na níž září neutrální vodík. Existují totiž podložené domněnky, že právě na této vlně přijde první cílené vysílání E.T. 
Je jasné, že se jedná o ohromné množství dat, k jejichž analýze je nutné použít nejvýkonnější superpočítače. Jejich čas je ale nesmírně drahý. Odborníci však dostali přímo geniální nápad: "Když si nemůžeme dovolit jeden superpočítač, je nutné získat 140 tisíc osobních počítačů." Na první pohled to zní bláznivě, ovšem pouze na první pohled. Od konce roku by se totiž mohl rozběhnout projekt SETI@home: Všichni účastníci po celém světě -- počínaje dvanáctiletým Nepálcem v Káthmandú a konče softwarovým specialistou v Silicon Valley -- budou prostřednictvím Internetu odebírat na zvláštní webovské stránce malé části dat získané třistametrovým radioteleskopem v Arecibu. Speciální screensaver, v době, kdy si půjdou uvařit kávu, vyčůrat se, projít se a nebo třeba spát, pak bude data analyzovat. Až skončí, výsledky se pošlou do ústředí, kde se na hlavním počítači provede kompletace všech rozborů. 
Analýza dat nebude mít žádný vliv na provoz počítače. Naopak, můžete využít jeho nečinnosti k zajímavému experimentu. "Jestliže bude celá "nervová síť" počítačů pracovat, měla by být až stokrát rychlejší než nejlepší dnešní superpočítače", uvádí vedoucí celého projektu David Anderson. Zatím se můžete do SETI@home pouze přihlásit. Na vašem místě bych ale neváhal, třeba to budete zrovna vy, komu se podaří zachytit volání zelených mužíčků. 
 
Jiří Dušek
Podle materiálů SETI@home a jiných.
 
 
  
Planet-C (kresba Institute of Space and Astronautical Science)Dva kohouti na jednom smetišti? 
 
V jednom z minulých čísel Instatních astronomických novin jsme vás informovali o soukromé výpravě americké firmy SpaceDev k některé z blízkozemních planetek. Mezitím se celý projekt posunul o kus dál. Jim Benson, prezident a výkonný vedoucí společnosti oznámil, že byl vybrán konkrétní cíl: "Vzhledem k našim energetickým možnostem a s ohledem k vědeckým cílům jsme se rozhodli pro asteroid Nereus." Benson také uvedl, že již tři odborné týmy požádaly americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku o financování svých experimentů na palubě sondy NEAP. 
Výběr cílu provedl  Tony Spears, jinak vědecký manažer projektu Mars Pathfinder. Na cestu ke kilometrové planetce Nereus se soukromá sonda vydá kolem třetího dubna 2001. Až do ledna 2002 bude manévrovat v okolí Země a Měsíce, aby se v dubnu 2002 setkala s asteroidem. Vybraná trajektorie současně umožní studium měsíčních pólů. 
Na palubě NEAP (Near Earth Asteroid Prospector) bude zcela jistě multispektrální CCD kamera, neutronový a pravděpodobně i alfa-protonový spektrometr. Carnegie Mellon University spolu s NASA také hodlá poslat na planetku malé minivozítko, zatímco Utah State University laserový výškoměr. Velmi lákavé je, že SpaceDev si bude účtovat zhruba třetinové ceny v porovnání s normálními "státními" výpravami NASA. 
 
  
  
  
  
Tento snímek planetky Nereus vznikl pomocí CCD kamery (R filtr) na 1,88metrovém dalekohledu Okayama Astrophysical Observatory 28. května 1994. Délka expozice 300 sekund. Autoři: J. Watanabe, Y. Hirota, M. Abe, & K. Ohtsuka. V červeném R filtru měl Nereus asi 20. velikost.
 
Zajímavé je, že planetku Nereus dost možná navštíví i japonská sonda Planet-C. Asteroid je totiž jedním z potenciálních cílů ambiciózní mise "Země vycházejícího Slunce" (druhým "terčem" je 1989ML). Úkolem Planet-C je i odběr malého množství vzorků a jejich návrat zpět na Zemi. 
Planetku Nereus nalezla roku 1982 Elanor F. Helinová. Dle řecké mytologie se jednalo o moudrého a přívětivého mořského boha, jenž měl spolu se svou manželkou Dóridou velké množství dcer, tzv. Néreovén. Pohybuje se po eliptické dráze, vzdaluje se až za dráhu Marsu a naopak se přibližuje až ke dráze Země. Z pozemských pozorování je zřejmé, že má průměr kolem jednoho dvou kilometru. Úniková rychlost z planetky je tudíž jen třicet centimetrů za sekundu. 
Podle plánů by Planet-C odstartovala v lednu 2002 a s Néreem se setkala v září 2003. Sonda se bude nejdříve vznášet asi dvacet kilometrů nad povrchem a pak provede několik měkkých přistání spojených s odběrem vzorků. Současně bude vypuštěno i malé minivozítko. Po dvou měsících studií se Planet-C vydá zpět na Zemi. Koncem ledna 2006 by pak na padáku měla přistát malá kapsle s jedním až deseti gramy vzorků. Vozítko o váze pouze jeden kilogram má studovat povrchové vlastnosti planetky. Napájet ho budou sluneční baterie a bude vybaveno multispektrální kamerou i infračerveným spektrometrem. 
Ať už se Planet-C k Nereovi vydá či nikoli, SpaceDev první kontakty s japonskými techniky navázala. Možná se podaří obě výpravy zkombinovat natolik, abychom se o asteroidu dozvěděli maximum informací. Výprava americké společnosti je však soukromý podnik. Jak uvádějí její zástupci, uskuteční se v každém případě -- s dohodou i bez. O peníze a reklamu jde až na prvním místě. 
 
Jiří Dušek
Podle materiálů SpaceDev a ISAS
 
 
  
Země jako na dlani 
 
Spoustě lidí, jakmile zaslechnou slovo Microsoft, naskočí husí kůže. Nehledě na to, že většina z nás používá operační systémy i další produkty právě od této firmy, Microsoft provozuje již půl roku velmi zajímavou službu: TerraServer. Jeho smyslem je zprostředkovat uživatelům Internetu přístup k ohromné databázi snímků pozemského povrchu z letadel a umělých družic. Více než dvě stě tisíc černobílých portrétů různých částí zeměkoule jsou původem z U. S. Geological Survey a SPIN-2, satelitu ruské společnosti Sovinformsputnik. Celá databáze zabírá 1,01 terabajtů. Pouhým klikáním myší, či zadáním souřadnic si můžete zobrazit libovolné místo -- samozřejmě pokud je jeho snímek v archivu -- s rozlišením až 1,6 metru. Během několika minut se tak se shora podíváte na Raven Rock, kde je supertajný bunkr Pentagonu, střed indické metropole Dilí či strahovský stadion v Praze. Stáří všech portrétů kolísá mezi třemi měsíci a několika roky. Provozovatelé však slibují další rozšiřování databáze, vč. barevných snímků. Nakonec tedy adresa, kde TerraServer najdete: terraserver.microsoft.com/. 
 
Jiří Dušek
Podle materiálů TerraServer
 Zdroj TerraServer
Část Kennedyho kosmického střediska odkud startují a kde přistávají raketoplány. Zdroj TerraServer.