Horoskop vzpomínek   
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
Zářijová obloha, tak jak vyhlíží krátce po setmění je připomínkou oblohy letní. Nad zápa-dem se sklání mohutný Pastýř s naoranžovělým Arkturem, vedle něj je stočený věneček Se-verní koruny. Vysoko nad jihem kralují souhvězdí Orel, Labuť a Lyra, jejichž nejjasnější hvězdy: Altair, Deneb a Vega, tvoří vrcholy Letního trojúhelníku. Zato nad východem vidíme již souhvězdí oblohy podzimní, především výrazný lichoběžník Pegasa pokračující v trojici hvězd souhvězdí Andromedy. Pod Pegasem, v jedné z Ryb se zabydlel Jupiter, který je bez-konkurenčně nejjasnějším bodovým zdrojem nad obzorem. Obrátíme-li se čelem k severu, pak budeme mít po pravé ruce Velkou medvědici a po levé dvojité vé Kasiopeji.  
Jupiter, který se 16. 9. dostane do opozice ze Sluncem vydrží na obloze po celou noc, rů-žovoučký Saturn bude na obloze zářit kromě večera po celou noc. Mars spolu s Venuší bu-dou pozorovatelné jen velmi obtížně, a to krátce před východem Slunce. Měsíc bude 6. 9. v úplňku, téhož dne dojde k nevýznamnému polostínovému zatmění, které od nás nebude vůbec k spatření. Do novu se Měsíc dostane o 14 dní později, 20. 9. 
23. září, přesně v 7 hodin 37 minut končí astronomické léto a začíná astronomický pod-zim. Slunce v tom okamžiku stojí přesně nad zemským rovníkem a svým světlem obdarová-vá obě zemské polokoule stejně štědře. Postupně se však stěhuje nad polokouli jižní, což se u nás projeví postupným zkracováním délky bílého dne a celkovým poklesem oslunění. Celý nastoupený proces bude pokračovat až do zimního slunovratu, k němuž letos dojde 22. 12.  
 
 
Červenec a srpen 
Dva nejteplejší měsíce v roce červenec a srpen jsou obdobím, kdy si většina z vás vybrala sovou dovolenou. Když jste se rozhodovali, jak ji strávit, vycházeli jste z ledasčeho, máloko-ho však napadlo dotázat se hvězd. Z dovolených jste se tak vesměs vrátili osvěženi, bohužel, tato rekreace se týkala jen vašeho fyzického těla. Jenže i vaše první i druhé astrální tělo touží po relaxaci, o auře (máte-li vůbec jakou) ani nemluvě. Zdá se, že jen málokdo z vás se svým způsobem dovolené strefil i do jejich noty. 
A přitom vám stačilo si jen uvědomit, že Slunce přešlo ze znamení Raka do znamení Lva 23. 7., do Panny vstoupilo 23. 8. Neptun se dostal do konjunkce se Sluncem 23. 7., 3. 8. jej pak následoval Uran, Venuše se spojila s Marsem 5. 8. a 14. 8. nastala dolní konjunkce Merkuru se Sluncem. Slunce, Merkur a Venuše byly k 15. 8. k zastižení ve Lvu, Mars v Raku, Jupiter v Rybách, Saturn v Býku a konečně Neptun s Uranem ve Vodnáři. 
Co jste tedy vlastně měli dělat, a co jste dělat rozhodně neměli? 
Beran  Vaši palčivou touhu po poznání spojenou s jistou nestálostí jste mohli ukojit pouze vhodně vybraným poznávacím zájezdem se spoustou zastávek na domorodých tržiš-tích, kde byste mohli poměřit svou obmyslnou lstivost s profesionální lstivostí orientálních prodavačů. Nudou byste se ale jistě ukousali, pokud byste se museli zúčastnit byť jediného večera ve společenské místnosti některého z tuzemských rekreačních středisek. 
Býk  Pro vás jsou jak stvořené přímořské pobyty s polopenzí, kde po ztečení ranního švédského stolu můžete trávit celý den u vody a snít, co vše se vám podaří urvat při nadcházející večerní hostině. Souhlasím s vámi, že v létě se má lenošit, má být vedro, takže ať nikdo neotravuje s nějakými horskými chatami či poznávacími stezkami. 
Blíženci  Cestovat? Ano. Rozhodně však ne s nějakým mastňáckým Fischerem nebo jinou zavedenou cestovkou. Musí to být dobrodružství, výzva, boj, kde se rvete s nepřátelskou přírodou, či se sokem, ať už  v lásce nebo ve stravování. Na pěší tury vás ale neužije, takže nejlepší dopravní prostředkem by mohlo být nějaké to menší třídveřové autíčko, sporťáček, s kompletní výbavou a přenosným grilem. Člověk nikdy neví, co se mu podaří uštvat. 
Rak  Na dovolené, na níž by si pošmákly všechny složky vašeho složitě strukturovaného "já", musí téci alkohol ve všech svých podobách od sedmistupňového piva po 75% slivovici. K tomu ovšem též něco málo decentního pohybu, tance a umění vůbec. Zcela s vámi souhlasím v tom, že nemá nejmenší smysl začít něco studovat, léto je přece určeno k něčemu jinému. 
Lev  Vy si nejlépe odpočinete tím, že někoho jiného zaměstnáte a zorganizujete mu život. Pravda, ne vždy přitom dojdete uznání, protože lidi jsou nevděční a nedokáží pochopit, že Vaše řešení životních situací jsou prostě lepší... Ani pod pohrůžkami se nesmíte snížit k provádění nějakých zemědělských činností či k agroturistice. Je to nedůstojné a kazí to pleť. 
Panna  Vám bych předepsal nejméně čtrnáctidenní pobyt v cizí cizině. Zlepšili byste si svou slovní zásobu daném onom cizím jazyce, důkladně byste se obeznámili s místními stravovací a sexuálními zvyklostmi, což jistě není k zahození. 
Váhy  K úplné spokojenosti by vám postačil i pobyt nějakém tuzemském rekreačním středisku, kde je pro rekreanty připraven bohatý a pestrý kulturní program. A mohlo by třeba celý týden pršet a hustě sněžit, abyste si nemuseli vyčítat, že celý den jen čtete a čtete... Největším neštěstím by pro vás bylo cestování v letním horku, kde by vás co chvíli někdo okradl či jinak zneužil. 
Štír  Pro vaše ego by bylo nejlepším balzámem strávit jeden týden na horské chatě sněhovou vichřicí zcela odříznuté od světa. Netřeba zdůrazňovat, že byste to byli právě vy, kdo by svým bystrozrakem našel vraha onoho gentlemana s krvavým obtiskem broušené vázy na prošedivělých skráních, dříve než tápající policie. Znechucením by vás však mělo naplňovat to obvyklé rožnění na slunci spojené s přežíráním u jídlem přetékajících švédských stolů. 
Střelec  Putovat jen s krosnou, VISA kartou, ošatkou burisonů a cepínem, nikde se ne-zdržovat déle než dva dny, netelefonovat domů ani Eurotelem, ani Paegasem častěji než třikrát denně... To by byla panečku dovolená. S přírodou je třeba splynout, porozumět si s ní. Jen tak lze dojít klidu a vyrovnání. 
Kozoroh  Léto je tu přece na to, abychom dohnali vše, co jsme během roku zanedbali. Vzhůru k učebnicím! Každý přece ví, že: a) vlastností úspěchu je, že se tu a tam dostaví, b) štěstí přeje připraveným, c) naděje umírá poslední, d) komu se nelení, tomu se též zelení... Rozhodně je nutno se vystříhat všech forem etylalkoholu, metylalkoholu, propyl a butyl alkoholu, jakož nikotinu, chininu a chitinu. 
Vodnář  Vám bych doporučil důkladné mimikry. Nikdo totiž nemusí vědět, jaké převratné a abstraktní konstrukce vznikají ve vašem brilantně fungujícím mozku. Tvařte se tak, že vás nezajímá nic jiného, než bitva s pýrem, mandelinkou bramborou, ruměnicí osmahlou a květopasem vyzáblým. Uvidíte, že vám to v tomto přestrojení bude myslet ještě líp. 
Ryby  Pro vás by bylo nejlepší s výbornou partou podobně smýšlejících lidí odjet někam na odlehlé místo a tam se společně připravovat na setkání s mimozemšťany. Není špatné si sebou též vzít zpěvníček národních písní a vlastní kartáček na zuby. Ufoni to jistě ocení a zanesou to do zprávy o výsledcích pracovní cesty.
Závěrem vás ovšem varuji. Toto není doporučení pro vaši příští dovolenou. V roce 1999 bude postavení hvězd zaručeně jiné. 
 
Zdeněk Mikulášek