Zniceny stred ParizeArmageddon - srandovní průjem 
 
Hlavním námětem nového amerického velkofilmu Armageddon je hrdinný boj několika statečných "Davidů" s impozantním "Goliášem" -- planetkou o velikosti amerického státu Texas, jenž se má za pouhých osmnáct dní zřítit na Zemi. Aby si lidé, a samozřejmě i diváci v kině, udělali představu, co za paseku nadělá, jako předvoj po celý film bombardují naši planetu menší meteority: Tu zasáhnou Empire State Building v New Yorku, tu Eifellovu věž v Paříži. (Počítačové efekty jsou v tomto případě sice nepříliš reálné, ale velmi dobře udělané.) 
Nuže, a jaký byl film. Já se docela bavil. Díky tomu, že na mne vyšel lístek v první řadě, mohl jsem se také bez ostychu smát více než nahlas. Není divu, komických momentů bylo více než dost: 
  • Parta kosmonautů, kteří mají zachránit Zemi před zkázou, je složená z exotických těžařů na ropných plošinách -- jeden je hypersexuál zřejmě s pedofilními sklony (také má přezdívku Spermoník), další je vášnivým hazardním hráčem, dva z nich mají problémy se zákonem, jeden experimentuje s drogami. Při rozhodování, zda spasí svět, mají jen několik drobných "přání" na několika listech papíru, typu: prominutí Zajimavy povrch asteroidupadesáti tří dopravních pokut v sedmi státech, doživotní neplacení daní, čtrnáct dní v prvotřídním hotelu v Las Vegas, a zodpovězení otázky "Kdo zabil Kennedyho?".
  • Dvojice záchranných raketoplánů se vydá natankovat palivo na orbitální komplex Mir. Jediný ruský kosmonaut obsluhující dosluhující stanici přitom vypadá a také se chová jako zfetovaný bezdomovec z moskevského nádraží. "Ruské součástky, americké součástky... Stejně je to všechno Tchaj-wan", říká v okamžiku, kdy tluče francouzákem do nefungujícího přístroje.
  • Na asteroidu o velikosti státu Texas fouká vítr, místy je mlha a povrch má ozdobený půlmetrovými střepy (krápníky?). Zničit jej lze pouze výbuchem jaderné nálože. Ta však nesmí být umístěna na povrchu, ale přesně 250 metrů pod ním. Nevím, jak veliký je stát Texas, ale řekl bych, že dvě stě padesát metrů nebo nula je úplně jedno.Mlha na asteroidu
  • Proslov amerického prezidenta poslouchají se sevřeným srdcem po celém světě, včetně muslimů v mešitách arabských států (va cha, cha).
  • Záchranné raketoplány ve vesmíru div nedělají výkruty, meteorickým rojem prolétají pouze s ručním řízením!
  • Všechny do boje vede božský Bruce Willis, který je nesmírně žárlivým tatínkem vnadné osmnáctileté dcery. Má to ale marné, nejen že ji neuhlídá, ale dokonce obětuje život místo svého nastávajícího zetě. (Mimochodem, zřejmě se jedná o první film, kde Bruce zahyne!)
Armageddon není nic jiného než nepříliš umně namíchaný koktejl amerického patriotismu, osvědčeného sladkobolu, napětí se scénami připravenými nejmodernější technikou (děti a psi však zásadně neumírají), spolu s výtažky z filmů jako Ohrožení Britaniku, Hvězdné války, Pátý Element či některého z mnoha komediálních seriálů (každých dvacet sekund nějaký vtip, každou minutu jeden velký vtip). A hlavně: Proboha! Jen ne skutečná věda! 
Repro IAN  
 
 
 
 
Jedna z nejlepších částí filmu Armageddon, původem od firmy Nestlé. Jedná se o velkou kouli z mléčné čokolády. Uvnitř se ukrývá hrst drobných bombonů červené a černé barvy (zřejmě malé meteority) sladkokyselé chuti. Redakci laskavě darovala Zuzana Pokorná (dar od tetičky z Ameriky).
Někde jsem četl, že když jste se při shlédnutí filmu Drtivý dopad, jenž je na podobné téma, občas trochu zarazili nad odbornými nesmyly, po Armageddonu vás vynesou na nosítkách s těžkým infarktem. Chcete-li se na něj podívat s touto optikou, pak na film skutečně nechoďte. Nebudete-li ale vědět, co s načatým večerem a současně byste se rádi zasmáli na průměrné komedii, pak je Armageddon pro vás. Nic většího od něj ale v žádném případě nečekejte. 
 
Jiří Dušek
 
Touchstone Pictures, premiéra v České republice 13. srpna 1998, režie: Michael Bay, hrají: Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Liv Tyler, Ben Affleck, Will Patton, Peter Stormare, Keith David, Owen Wilson, William Fichtner, Steve Buscemi, Jessica Steen, Ken Campbell, Lawrence Tierney, web: http://www.armageddon.com