Kliknutim se prenesete do Maleho pruvodce letni oblohou
 
 
Perseidy v měsíčním světle 
 
Každé léto se naše planeta při letu kolem Slunce potkává s proudem drobných částic, které se v minulých desetiletích uvolnily z jádra komety Swift-Tutle. Při průletu drobného tělíska zemskou atmosférou dojde k jeho zahřátí a většinou i k rychlému vypaření. My potom sledujeme světelný doprovod takového zániku: sloupce plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného vetřelce. V případě kosmického proudu částic komety Swit-Tuttle se nám zdá, že "padající hvězdy", jak se také meteorům říká, vylétají jakoby ze souhvězdí Persea. Nazývají se proto Perseidy. Jelikož jich nejvíce létá kolem jedenáctého a dvanáctého srpna, lze se setkat i s jiným označením Slzy sv. Vavřince
Perseidy jsou bezesporu nejznámějším meteorickým rojem. Není divu, vždyť létají během teplých letních večerů první poloviny srpna. Stačí si lehnout na trávu, či lépe rozkládací lehátko, podívat se směrem na severovýchod, kde již krátce po setmění uvidíte souhvězdí Persea, a dívat se. 
Faze Mesice vzdy v 22 hodin naseho casu
Protože nejčerstvější předpověď počasí, z pondělí desátého srpna, dává velikou naději podívat se na tento velmi pěkný přírodní úkaz, neměli byste si je nechat ujít. Nejvíce Perseid by mělo létat v  noci z jedenáctého na dvanáctého srpna a také z dvanáctého na třináctého. Bohužel, poněkud bude rušit Měsíc, jenž spěje do poslední čtvrti. I tak by se vám mohlo podařit spatřit během jedné hodiny až několik desítek nejjasnějších meteorů. Doufáme, že nám do redace pošlete vaše čerstvé dojmy. 
 
Jiří Dušek