SOHO uloveno v Arecibu 
Letadlo na Marsu? 
Ach jo 
 
 Kliknutim se prenesete do Maleho pruvodce letni oblohou
 
 
  
SOHO uloveno v Arecibu 
 
Radarove pozorovani SOHODružice SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) je už od dvacátéhopátého června nezvěstná. Satelit, který se pohybuje v libračním bodě L1 mezi Zemí a Sluncem a slouží jako skvělá sluneční observatoř, byl však v minulých dnech nalezen pozemským radarem v portorickém Arecibu. Anténa, jejíž průměr je tři sta pět metrů, slouží k mnoha astronomickým účelům -- pozorování zářících mračen molekulárního vodíku, mapování povrchů kosmických sousedů, ale jak je vidět, dá se použít také jako citlivé špionážní oko ke stanovení polohy umělých družic. Pomocí radaru se podařilo zjistit, že je SOHO na přibližně stejném místě, jak má být a že pomalu rotuje kolem jedné z os, asi jednu otáčku za sekundu. Toto pozorování je velmi důležité pro další pokusy navázání spojení se satelitem, neboť lze odhadnout, kdy má jaká sekvence radiových povelů opustit Zemi a následně tak uvést sondu do normálního režimu. 
I když SOHO přesluhuje, dává slunečním astronomům spoustu velmi zajímavých výsledků a dokonce ještě jaksi nadplán objevuje komety, jenž končí svůj život v atmosféře Slunce, nebo je jen těsně minou. Bylo by jistě škoda, kdyby se sonda odmlčela nadobro. 
 
Rudolf Novák
Připraveno podle Internetu
 
 
  
Letadlo na Marsu? 
 
Sedmnáctého prosince 2003, Velký kaňon na Marsu. Na nebi zazáří meteor a po chvíli se nad planetou objeví malé letadélko. Svými čidly začne monitorovat okolí. Po třech hodinách se vrtule zastaví a jinoplanetnický létající stroj se pozvolna snese dolů. 
Asi byste na první pohled řekli, že se jedná o fantazii. Nikoli. Projekt malého letadla určeného ke krátkému průzkumu rudé planety je totiž jedním ze dvacetidevíti nových návrhů programu Discovery, které se řídí heslem "lépe, rychleji a levněji". V případě, že uspěje ve výběrovém řízení, dočkáme se začátkem příštího tisíciletí unikátní výpravy. Kitty Hawk, pojmenovaný podle pláže v Severní Karolíně, kde se bratrům Wrightovým poprvé podařil let tělesa těžšího než vzduch, má vážit asi sto padesát kilogramů. Vybaven bude zhruba desetimetrovými křídly a poveze s sebou kameru a přístroje pro dálkový geologický průzkum. Na cestu k Marsu by jej měla vynést raketa Delta. Teprve tři dny před příletem se rozdělí na dvě části: jedna s Kitty Hawk, druhá na oběžné dráze poslouží ke komunikaci s letadélkem. Automaticky řízená sonda se bude pohybovat ve výšce  tisíc až deset tisíc metrů po dobu tří hodin. Jejím cílem má být Valles Marineris, unikátní soustava kaňonů vzniklá působením lávy a zřejmě i vody. Očekává se, že pořídí snímky s rozlišením jen několik centimetrů, důkladný chemický rozbor a snad "vyčenichá" i stopy po možné přítomnosti vody. 
Marťanská atmosféra má pouze setinovou hustotu při porovnání se Zemí. Na druhou stranu je zde třikrát menší tíže, takže Kitty Hawk bude létat přibližně ve stejných podmínkách jako běžná pozemská letadla ve výšce patnáct kilometrů. Jediné, co může celý unikátní pokus zhatit je nepříznivé počasí a samozřejmě neúspěch v konkurzu. Ale kdo ví. Snad bude Mars i komise této premiéře nakloněn. 
 
Jiří Dušek
Připraveno podle Internetu
 
 
Ach jo 
  
Podle sdělení v časopisu Nature 394 (9. 7. 1998) plných čtyřicet pět procent dotazovaných Američanů ví o tom, že Země oběhne kolem Slunce za jeden rok. Pouze třicet jedna procent dotazovaných soudilo, že Země oběhne kolem Slunce za jeden den a pouhých dvacet čtyři procent se domnívá, že Slunce obíhá kolem Země. 
  
Jiří Grygar