Úpicestory IV. 
 
Dr. M. EliasMoknem 
 
Pozorují tu pouze zoufalí blázni, kteří se odhodlali z úterka na čtvrtek sledovat meteory. Jejich marné úsilí bylo po zásluze odměněno -- důkladně zmokli. Ovšem i zbytek, který se někam ukryl, dopadl stejně. 
Odpoledne tu nyní každý den probíhá kurs meteorologie. Je to užitečné, alespoň víte, z čeho na vás prší. Podvečery jsou vyhrazeny přednáškám zvaných hostů. Přijít na ně mohou všichni zájemci, dokonce i z řad úpické veřejnosti. V úterý nám povídal o zemské magnetosféře RNDr. Josef Bochníček. Snažil se vysvětlit, jak vlastně funguje zemská magnetosféra a jaký má vliv na náš život. Po dvou hodinách jsme uznali, že je to komplexní a složitý problém. Ve středu na Expedici přijel RNDr. Mojmír Eliáš s tučným svazkem materiálů o Marsu. Měli jsme možnost podívat se na rudou planetu trochu jinak, očima geologa. Také nám pomohl identifikovat vzorky z naší sbírky zkamenělin, kterou jsme nasbírali na nedaleké haldě. Moc nás nepotěšil, spoustu z nich by vyhodil. 
 
Oblíbené házení do bazénku. Tentokráte byl obětí Jarda Kareš (jelikož jitřil nacionalistické vášně). K tomuto tématu (tj. namáčení v požárním bazénku) pro vás máme hned dvě zvukové ukázky. Na první je zachycen "boj" Rudolfa Nováka s diktafonem a jeho krátký průzkum veřejného mínění o osobě hlavního vedoucího Jiřího Duška. Na té druhé pád Viktora Votruby do vody.
 
A co se děje mezi přednáškami? Na to se raději neptejte. I když neprší, jsou tu lokální srážkové extrémy. Tentokráte Peruna zastupují expedičníci a mraky ešusy. Ještě teď píšu tyto řádky ve vlhkém. V úterý měl svátek Viktor. Každý, kdo se tak jmenuje byl podle tradice hozen do bazénku, dokonce i Viktor Čistič, vlastním jménem  Lukáš Jelínek. V mezičase se hraje volejbal, i když bychom měli spíše napsat "plácaná". 
Naštěstí dnes se nebe asi vzpamatovalo. Zřejmě bude jasno, dalekohledy tudíž máme nažhavené. 
 
Dana Korčáková
 
P.S.: Všechno je jinak. Opět nám prší.