Drobné poznámky k zajímavým knihám 
 
Vesmír a člověk 
Nakladatelství Academia vydalo další knihu Josipa Kleczka. Její název zní "Vesmír a člověk". Je to knížka velmi čtivá a její "prazáklad" (původně jsem chtěl napsat prazdroj) tvoří rozhlasové relace na astronomická témata, které autor připravoval pro rozhlasový pořad Meteor. Je to kniha o souvislostech, jak je autorovým dobrým zvykem. Velmi obohacující je snaha o zařazení  souvislostí  kulturních. A tak je text prošpikován poezií a odkazy na starověké báje. Prostě parádní prázdninové počteníčko. 
 
 
 
 
Ondřejovská hvězdárna 
Století ondřejovské hvězdárny už nejen obletělo svět, ale i internet (jen v IAN co už mu bylo věnováno bytů!). A přece ještě něco přidám! Nenechte si ujít sborník vpravdě černoknižní "Ondřejovská hvězdárna 1898--1998", který vydal Astronomický ústav AV ČR v nakladatelství Vesmír. Příspěvky několika desítek autorů uspořádali pánové Hadrava, Karlický, Palouš a Šolc. 
Skutečně je co číst. Pro mne byly přitažlivé především historické pasáže a vím, že se  k nim budu často vracet. Asi nelze přečíst celý sborník jedním dechem a docela jistě to také není důvod jeho vzniku. Pokud však ještě někde tuto publikaci uvidíte, neváhejte. Její limitovaný náklad 1 000 ks asi dlouho nevydrží. 
 
 
 
 
 
Pavel Koubský,  František Koukolík, Šimpanz a vesmír 
Poprvé tato "ročenka" z nakladatelství Vyšehrad vychází podepsána dvojicí autorů. Doposud vždy u titulu "x* a  vesmír" figurovalo jméno pana Koukolíka. Kniha se mi velmi líbí a vlastně fandím celé  řadě "x* a vesmír", protože  se dozvídám populární formou  mnoho zajímavého z vědeckých oborů, které jinak nemám čas sledovat. Astronomická část mě zaujala natolik, že se souhlasem vydavatele i autora budeme možná v ostravském planetáriu inscenovat jakési "literární čtení", doplněné obrázky a muzikou -- "Šimpanz a vesmír v planetáriu". Je to ukázka krásné popularizace vědy, díky páni doktoři! 

* za x dosaď lenochod nebo mravenec 
 

Tomáš Gráf