Nečekaný roj a Iridium 
 
V noci ze soboty 27. na neděli 28. června jsme mohli díky šťastné náhodě pozorovat nečekaně bohatý meteorický roj Bootidy. Mnozí z vás, jak dokumentují i dvě přiložená pozorování, mělo štěstí a spatřilo jej na vlastní oči. Zajímavé je, že v obou případech se tak stalo při čekání na zjasnění některé z družic Iridium (vida, jak mohou být užitečné). Já osobně jsme Bootidy, tedy v případě, že to Bootidy byly -- zatím jsem ale jinou možnost nikde nenašel, taky viděl. Zrovna jsem se nacházel na Hvězdárně v Úpici, kde jsme spolu se zdejším zaměstnancem Tomášem Sýkorou ukazovali členům astronomického klubu některé zajímavé objekty noční oblohy. Připadalo nám divné, že létá tolik meteorů. Pozorovatelé byli nadšeny -- tolik splněných přání, že... Tomáš to nakonec nevydržel, odešel pro ročenku a zjistil, že je nyní aktivní roj Bootid, jejichž radiant je někde v severní části Pastýře (lat. Bootes). Řekl jsme si, to je zvláštní, že je tak bohatý, skoro jako Perseidy. A tím pro mne celá událost skončila. Stejně jako většina z vás, i já jsem se o nečekaném návratu tohoto roje dozvěděl až v pondělí. 
Ještě než dám prostor vašim pozorováním, dovolím si upozornit na přiložený snímek. Je to totiž první fotografický záznam zjasnění sondy Iridium pořízený v České republice. Alespoň takový, který se dostal až do naší redakce. Úlovek se zdařil Lukášovi Královi 17. června mezi 00.00.07 a 00.01.07 letního času. Exponoval tedy šedesát sekund, objektiv (zoom) 38 mm. Kromě stopy po sondě Iridium č. 73, je vpravo zachycena i jasná hvězda Arcturus z Pastýře. 
 
Jiří Dušek
S prekvapenim jsem si v pondelnich IAN precetl Vas prispevek, ze ze soboty na nedeli jsme byli svedky nebyvale intenzivniho meteorickeho roje. S prekvapenim proto, ze prave v te dobe jsem pozoroval hvezdnou oblohu a domnival jsem se, ze se jedna o zcela bezny ukaz :-) 
Jak k tomu doslo? Chtel jsem pozorovat ze stanoviste Rokytnice v Orlickych horach dva zablesky satelitu Iridium - jeden cca ve ctvrt na dvanact, druhy pak okolo jedne hodiny. Pocasi bylo idealni - prestoze jeste odpoledne se nad stanovistem prehanela husta oblacnost (a nasledujiciho dne, tedy v nedeli, take). Nuze - odebral jsem se kratce po jedenacte na balkon s vyhledem na zapad s tim, ze cas mezi zablesky uzitecne vyplnim pozorovanim zajimavych objektu na obloze.  
Byl jsem vybaven triedrem 8x30, Ruklovym atlasem hvezdne oblohy a pochopitelne Vami propagovanou "baterkou" ze tri cervenych LED diod. Jeste pred prvnim zableskem Iridia jsem si vsimnul nebyvale vysokeho poctu meteoru. Tak jsem je chvili sledoval - a bylo se na co divat!  
Vetsina jich mela jas odhadem -1 az -3 mag, nektere za letu explodovaly. Radiant rozhodne nebyl v horni casti Pastyre, jak pisete v IAN, ale pred nim ve smeru sever (tedy budto ve Velkem vozu, ci Honicich psech), tim jsem si zcela jist (v horni casti Pastyre totiz nektere z nich jiz pohasinaly). Pocet bych odhadnul tak na ctyri za minutu (z balkonu jsem videl vsak pouze omezenou cast oblohy). Nedalo mi to, a sel jsem se podivat do bytu do knihy Hlad, Pavlousek: Prehled astronomie, o jaky meteoricky roj by se mohlo jednat.  
Kniha uvadi Corvidy, ktere maji vrcholit ze 26. na 27. 6. a trvat pet dni. A hele, Corvidy - rekl jsem si s pocitem, ze jde o bezny ukaz a ze zitra si pozorovani muzu zopakovat... Takze pak jsem se tomuto vyjimecnemu ukazu v podstate prestal venovat, nebot jsem usoudil, ze jde o beznou vec :-). Misto meteoru jsem tedy pozoroval jine zajimvosti, jako M13 (jasne rozenatelny jasny stred hvezdokupy), M5, M51 (na hranici pozorovatelnosti zrejme diky malemu triedru a celou noc trvajicimu astronomickemu soumraku), samozrejme souhvezdi Pastyr (Arkturus), Severni koruna (Gemma), Had a Hadonos, Herkules, Stir 
(Antares) apod. I ty zablesky Iridium jsem videl. Pozorovani se vydarilo, jen je mi trochu lito, ze jsem si neuvedomil, ze jde o nebyvaly ukaz, jenz se objevuje jednou za radu let. No, treba to Leonidy napravi... 
 
Lubomír Dědina
  
Ze soboty na nedeli jsme byli s Havirovakama v Bukovci. Nechal jsem spocitat zablesky Iridia a rozhodli jsme se, ze toto divadelko budeme pozorovat. Prvni zablesk mel byt asi deset minut po triadvacate hodine. Nedlouho pred tim byla velka bourka a prutrz mracen takze vsude byly obrovske kaluze vody. Oblacnost tesne pred zableskem odesla a my jsme videli zablesk -2. velikosti. Uz pri tomto pozorovani jsme si vsimli vetsiho poctu meteoru, ale nevenovali jsme tomu zvlastni pozornost. Dalsi zablesk byl spocitan na ctyricetsedum minut po pulnoci. Takze jsme se vydali znovu pozorovat. Zablesk probehl podle vypoctu, jasnost -7 mag (byl jasnejsi nez ten co jsme spolu  pozorovali u Upice). Pote jsme zhledli velmi zajimave 
divadlo na obloze. V kratke chvili oblohou proletelo nekolik velmi jasnych bolidu - meteoru. Asi dva byli i s vybuchem. Nejvyssi jasnost asi -6 mag. 
Takze jsme videli velmi pekne divadlo. Jelikoz jsme byli velmi unaveni, tak jsme sli spat. Pouze jsme trochu zauvazovali co by to mel byt za meteoricky roj. Druhy den jsme si na to uz nevzpomeli. 
  
Marek Kolasa