Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
V období letních školních prázdnin pořádají hvězdárny různá praktika, expedice, letní astronomické tábory, jejichž cílem je i pozorování noční hvězdné oblohy. Termín těchto akcí se volí tak, aby tato pozorování co nejméně rušil Měsíc - tedy v období měsíčního novu. Letos se prázdninového novu dočkáme vcelku dvakrát: 23. 7. a 22. 8. Z astronomického hlediska je výhodnější vybrat si ten druhý z nich, poněvadž v něm temná noc trvá o celé dvě hodiny déle než v červencovém termínu. Během srpnového novu vstoupí Měsíc mezi Slunce a Zemi a obyvatelé Sumatry, Bornea, Nové Guineji budou mít možnost spatřit prstencové zatmění Slunce. Evropané při tom přijdou zkrátka, neboť toto zatmění nespatří vůbec, a to ani jako částečné. Hovoříme-li o Měsíci, je třeba dodat, že v úplňku bude Měsíc 9. 7. a 8. 8. Toto vůbec není to dobrá zpráva pro všechny obdivovatele pravidelného srpnových Perseid, meteorického roje s maximem činnosti okolo 12. 8., neboť i letos bude jeho sledování měsíční svit silně rušit. 
Vysoko nad jižním obzorem prázdninové noční oblohy bude kralovat Letní trojúhelník tvořený jasnými, maličko namodralými hvězdami: Vegou, Altairem a Denebem. Vpravo od nich najdete Pastýře s naoranžovělým Arkturem, dále Severní korunu a Herkula. Těsně nad jižním obzorem se rozkládá jižní souhvězdí Štíra, jehož nejjasnější hvězdou je  oranžově žhnoucí Antares. Kromě samotného večera bude po celou noc k vidění jasný Jupiter, v druhé polovině noci se objeví Saturn a těsně nad ránem i Mars. Kdybyste měli potíže s jeho nalezení, jistě vám pomůže Venuše, kterou nad severovýchodním obzorem můžeme jen stěží přehlédnout. Vychází asi tak dvě hodiny před Sluncem a Mars ještě o pár minut před ní. 
  
  
Červen 
V červnu se činil hlavně Merkur. Ten si dal rande 5. 6. s Marsem, o pět dní později i se samotným Sluncem. Všechny tři zmíněné planety se vprostřed června nacházely ve znamení Blíženců. Do Raka Slunce vstoupilo až 21. 6. v 16 h 3 min, čili v okamžik letního slunovratu. Venuše se Saturnem se poflakovali kdesi v Býku, Jupiter v Rybách a dva braši z mokré čtvrti: Uran a Neptun setrvávali ve Vodnáři. Z toho všeho plyne, že: 
  Beran  Pokud jste dělali v červnu "berany, berany, duc", pak se to obešlo bez následků. Jestliže jste to však nedělali, a rádi byste to chtěli dělat někdy v budoucnu, musím vás před tímto zámyslem upřímně varovat. Po světě chodí řada lidí s mnohem tvrdší palicí, než je ta vaše, takže byste mohli narazit. 
  Býk  Vaše červnová milostná aktivita byla záviděníhodná. Co jen jste toho stihli... Ještě štěstí, že si vaši nadřízení houfně brali dovolenou nebo byli vysílání na nejrůznější školení a stáže. Co oko nevidí, srdce nebolí. 
  Blíženci  Zdraví vám přálo, klíční krajina, horní část hrudníku a prsní kosti, lopatky, ramena, paže, ruce, plíce, srdce, průdušky, to všechno skvěle fungovalo. Fyzicky jste byli ve formě, i odvolit se vám podařilo. Jen ten šéf by mohl být uznalejší... 
  Rak    Pro své stálé partnery jste si našli čas i prostor a odměna byla více než sladká. Ještě sladší ovšem byly pololetní prémie (byly-li). 
  Lev    Pokud jste se chtěl svou volbou pomstít všech občanům republiky, pak se vám to povedlo dokonale. Byl to zřejmě právě váš hlas, který nás dovedl do politického patu. Zdraví vám, ale jak se zdá docela slouží, leckam dojdete i pěšky. 
  Panna    Ani v červnu se vám nepodařilo své nadřízené přesvědčit o své nepostradatelnosti a všestranné použitelnosti. Nebyli jste rovněž úspěšní ve svých velkonákupech v mamutích velkoprodejnách. Útěchou vám budiž, že to nebyl právě váš hlas, který nás přivedl na práh dalších předčasných voleb. 
  Váhy   Pokud jste v červnu (věrni svému znamení) váhali, kterému pracímu prášku dáte přednost, doporučuji vám, abyste svou nerozhodnost překonali. Kdejaká nevymáchaná pomlouvačná tlama by si docela ráda smlsla na decentní zašedlosti vašich oděvních součástek. 
  Štír    Vaše červnová milostná aktivita se přiblížila předškolnímu minimu. Všechny vaše plány a záměry v této oblasti vždy hanebně selhaly. Měli jste toho všeho plnou hlavu a není tedy divu, že vaše práce přišla tak trochu zkrátka. Ještě štěstí, že si vaši nadřízení houfně brali loňskou dovolenou nebo byli vysílání na nejrůznější školení a stáže. 
  Střelec   Vaše oblíbená strana vás těsně před volbami krutě zklamala. To, že jste jí nakonec dali svůj hlas, jí nakonec ani nepomohlo. Zdraví v prčicích, kolena rovněž, nadřízení neobjektivní a nadutí. Už aby tady byla dovolená, písek a Panthenol na spáleniny... 
  Kozoroh    Konečně jste si našli čas i prostor pro své stálé partnery a shledali jste jistě, že to nejsou jenom obtížní tvorové, kteří všude jenom drobí a nedokážou vymačkat zubní pastu až do konce. Pololetní odměny byly nečekané vysoké, co za tím jenom vězí? 
  Vodnář   Možná, že jste to se svojí volbou nemyslel tak zle, nicméně to zřejmě byl právě váš hlas, který dokonale zkomplikoval celou povolební situaci. Vaše omezená prozíravost se projeví co nevidět. Jste docela zdraví, takže v té mizérii budete žít ještě pěkně dlouho. 
  Ryby    Rád bych vám něco pošeptal: U svých nadřízených to ještě pořád máte dobré. Neváhejte a okamžitě za nimi zajděte a požádejte je o zvýšení platu, pakliže jste tak neučinili. Je nenulová pravděpodobnost, že s vámi nevyrazí dveře. A ze svého nešťastného hlasování nemějte mindráky, prostě jste se jen zasloužili o to, že nás čekají už brzy zase čekají volby.
Zdeněk Mikulášek