Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost   
  
Červen je pro obyvatele severní polokoule měsícem nejdelších dní a nejkratších nocí. V našich zeměpisných šířkách přebývá Slunce v červnu nad obzorem denně v průměru 16 hodin 13 minut. I poté, kdy Slunce zapadne, trvá dosti dlouho, než se setmí natolik, aby byly dobře pozorovatelné hvězdy. Délka tzv. nautického soumraku, kdy je Slunce hlouběji než 12 stupňů pod obzorem, činí pouze 4, nejvýše 4 a půl hodiny. Je tedy zřejmé, že v tomto měsíci se astronomové nemohou pouštět do žádných časově náročných pozorování, která by vyžadovala temnou oblohu. Ti hvězdáři, jimž by z nedostatku astronomických pozorování hrozil abstinenční šok, mohou problém řešit tak, že odlétnou na některou z jižních observatoří, umístěnou nejlépe v Chile nebo v Austrálii, kde prší jen zřídka. V době Internetu ale mohou vést astronomická pozorování, aniž by vytáhli paty ze své domovské hvězdárny -- chce to jen získat pozorovací čas na některém z plně automatizovaných přístrojů, kterých je na jižní polokouli už pěkná řádka. 
Nejdelší bílý den nastane 21. června, v den tzv. letního slunovratu. Toho dne se Slunce na obloze dostane nejvýš nad nebeský rovník a bude svítit kolmo na obratník Raka. Po letním slunovratu se Slunce opět zvolna vrací směrem k rovníku, dny se budou krátit a noci prodlužovat, a to vše až do dalšího, tentokrát zimního slunovratu, k němuž letos dojde 22. prosince.  
Na červnové noční obloze lze nad západem ještě spatřit typicky jarní souhvězdí, jako jsou Lev, Panna, Pastýř s naoranžovělým Arkturem, dále Severní korunu a Herkula. Na východní polovině nebe pak najdeme souhvězdí Labutě, Lyry a Orla, jejichž nejjasnější hvězdy: Deneb, Vega a Altair, tvoří tzv. Letní trojúhelník. Těsně nad jižním obzorem pak uvidíme část souhvězdí Štíra, včetně narudlého Antara, který leží v jeho srdci. 
V druhé polovině měsíce byste mohli krátce po západu Slunce zahlédnout nad severozápadním obzorem Merkur, na Jupiter byste si museli ještě nějaký ten čásek počkat, protože vychází až k půlnoci. Na ranní obloze pak budete moci spatřit zbylé dvě planety viditelné očima -- Saturn a Venuši. Měsíc bude 10. 6. v úplňku a 24. 6. v novu. Dva dny předtím, v 16 hodin zakryje nejjasnější hvězdu souhvězdí Býka -- Aldebaran. Celý úkaz bude možné sledovat i menším dalekohledy.  
   
Květen 
V květnu, podobně jako v dubnu, pokračovala série vzájemných krátkodobých setkání astrologických planet, o nichž se hovoří jako o konjunkcích. Začali to Merkur se Saturnem 12. 5., téhož dne pak vstoupilo do konjunkce Slunce s Marsem a konečně 29. 5. se Venuše sešla se Saturnem. V polovině měsíce byste Slunce, Merkur a Mars zastihli ve znamení Býka, Saturn s Venuší dleli ve Skopci, Jupiter osaměl v sousedním znamení Ryb. Uran s Neptunem se ani nehnuli z Vodnáře. Nudná to konstelace... 
  Beran Pokud celý měsíc proběhl bez jakýchkoli zádrhelů, pak je to prokazatelně zásluhou jisté starší osoby ženského pohlaví, která na vás nedá dopustit a protežuje vás kudy chodí. 
  Býk Je to tak, Býci mi vždycky byli a budou nejsympatičtější. Bude to nejspíš tím, že i já sám jsem Býkem. V květnům nám štěstí přálo, kšefty se hýbaly, svaly bytněly, vousy rostly o stošest, šíje mohutněla. Šéfům se to vše zamlouvalo, zejména tehdy, když jste je nezapomněli pozvat na oslavy narozenin. 
  Blíženci Šéfové na vás zanevřeli, vaši partneři a prarodiče vás podrželi. Morálně, fyzicky i jinak. Sláva jim. 
  Rak Přiznejme si otevřeně, že se svými stálými partnery jste už zažili hezčí chvilky, ty květnové byly (byly-li vůbec) mírně řečeno "odbyté". Nicméně jinak se dařilo, byli jste ve formě fyzické i psychické, oslňovali jste svou výřečností, rozhodností a nečekanými módními doplňky. 
  Lev Vaše májové zdraví silně pokulhávalo za celoročním průměrem, vyběhnout do šestého patra bez zadýchání se vám nedařilo ani náhodou. Veškeré obchody uvízly na mrtvých bodech, takže vám zbylo dost času na vaše milostné výboje. V této oblasti jste pak sklízeli úspěch za úspěchem. 
  Panna Ani v červnu se vám nepodařilo své nadřízené přesvědčit o své nepostradatelnosti a všestranné použitelnosti. Útěchou vám budiž, že se vám opět obloukem vyhnula anaserpentní spinóza, obávaná choroba ovcí, jíž údajně trpěl i slavný Jára Cimrman. 
  Váhy Nedařilo se ani v květnu. Tentokrát v tom prokazatelně měla prsty ona nepřející osoba ženského pohlaví, všeobecně označovaná jako "ta stará čarodějnice". Doufejte jen, že je přelétavá, a že si brzy zasedne na někoho jiného. 
  Štír Měsíc lásky jste sice přečkali, jenže za jakou cenu. Místy ve vás hlodaly i čtyři choroby najednou, nezadržitelně jste ztráceli kostní i svalovou hmotu, zejména pak ve stehnech nad koleny. V prodejně zeleniny jste se nechali napálit, cibule byla uvnitř shnilá, mandarinky byly vyschlé a plné pecek. Při vší té smůle jste si možná ani nevšimli, že vás lidé mají docela rádi. 
  Střelec Nadřízení na vás hněvali, přiznejme, že místy i docela oprávněně. Partneři vás však nikterak neplísnili, naopak se vás pokusili i utěšit. Třikrát za sebou se jim to skoro podařilo. Rodiče, kteří se o ničem nedověděli, se chovali úplně standardně. Neinformovanost je taky dar boží. 
  Kozoroh Vzdemutá vlna milostné aktivity z v dubna, v měsíci lásky paradoxně poněkud opadla. Nicméně jinak se dařilo přenáramně, vše se plnilo, takže jste na své okolí nutně museli působit jako ztělesnění životního optimismu a úspěchu. 
  Vodnář Váš květnový zdravotní stav byl o 6 stupňů Richterovy stupnice pod dlouhodobým průměrem. Vaše pokusy doběhnout tramvaj v zastávce končily zpravidla trapně. Dařilo se však jiných oblastech, které, pro jejich intimní intimnost, nemíním zmiňovat. Jistě ale víte, kam mířím... 
  Ryby Chtěl bych vám sdělit informaci, která může mít cenu zlatu. U svých nadřízených to máte zatím dobré. Neváhejte a okamžitě za nimi zajděte a požádejte je o zvýšení platu. Budete-li postupovat chytře, takticky a empaticky, jistě uspějete. 
  
Zdeněk Mikulášek