The Once and Future Moon 
 
Pokud se nemýlím, tak na pultech našich knihkupectví dnes nenajdete ani jednu publikaci, která by se seriózně věnovala výhradně našemu nejbližšímu vesmírnému sousedovi. Pravda, málem bych zapomněl na ty zbytečné haldy knížek zaobírajících se pěstováním rajčat podle fází Luny nebo dokonce brožur informujících nás o dosud utajovaných důkazech existence duchů na povrchu Měsíce. Takové knihy jsou však jen plýtváním papíru a našinci nezbývá nic jiného, než aby si trochu zopakoval lekce angličtiny a poohlédl se po literatuře vycházející za velkou louží. Ani tam ale není situace příliš růžová. 
Přestože naše poznatky se o družici Země v posledních letech neobyčejně rozrostly a přinesly mnoho skutečně překvapivých objevů, zvláště zásluhou sondy Clementine, nevychází dnes populárně vědeckých knih příliš mnoho. Ti, kteří se chtějí dovědět o Měsíci čerstvější informace, by si proto neměli nechat ujít publikaci, která se už před rokem objevila v nabídce Sky Publishing.  
Jejím autorem je odborník na slovo vzatý -- Paul D. Spudis, který je geologem a vědeckým pracovníkem Měsíčního a planetárního institutu v Houstonu. Zasvěceným možná bude znám i jako vedoucí vědeckého týmu mise Clementine nebo jako autor několika krátkých článků v časopisech Astronomy nebo Sky and Telescope. 
I když je převážná část knihy věnovaná možnému osídlení Luny, najde v ní i ten, koho příliš nezajímají problémy federálního kongresu USA s financováním projektů NASA, mnoho zajímavých informací. Kniha nevelká rozsahem (310 stran) nejprve velmi příjemnou  formou seznamuje čtenáře s historií výzkumu Měsíce a základními fakty (vznik fází, zatmění, příliv a odliv apod.). Každému "lunatikovi" ale nejvíce srdce zaplesá hned v následující části, věnované měsíčnímu povrchu a jednotlivým druhům povrchových útvarů, jakými jsou krátery, brázdy, údolí nebo lunární dómy apod. Jedná se totiž o ucelený, nenáročně podaný přehled nejnovějších poznatků, doprovázený skvělými detailními snímky z lunárních misí. 
Poněkud netradičně jsou pojaté přílohy této útlé knížky se jmenným rejstříkem, slovníčkem pojmů a přehledem misí k Měsíci. Autor vám totiž v závěru doporučí nejen množství literatury, ale také několik filmů (např. Apollo 13 nebo 2001: Vesmírná odysea) a míst, která by jste jako praví vyznavači Měsíce měli navštívit -- např. sopky v Havajském národním parku, Barringerův kráter v Arizoně, Geologické muzeum v Londýně nebo Kennedyho vesmírné centrum na Floridě. 
Než však tyto místa navštívíte měli by jste si tuto skvělou knížku určitě přečíst. Je totiž vhodná pro každého, kdo by takovou cestu za poznáním chtěl podniknout. 
 
Pavel Gabzdyl 
  
Paul D. Spudis, The Once and Future Moon, The Smithsonian Institution, 1996