Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
Květnové Slunce je čím dál tím panovačnější; oblohu opouští počátkam měsíce jen na devět, později už pak jenom na osm hodin. Doplácejí na to skvostné, jarem provoněné májové noci, které se dostavují až ve chvíli, kdy je záhodno jít spát. Pokud byste však přece jen vydrželi až do chvíle, kdy se na krajinu snese temná noc, budete odměněni nádherným pohledem na souhvězdí jarní oblohy. Otočíte-li se tváří k jihu pak odprava doleva zhlédnete Raka, Lva, Pannu, Pastýře i s věnečkem Severní korunu. Přímo nad hlavou bude žhnout sedm skvělých hvězd Velkého vozu s orientálně znějícími jmény: Alkaid, Mizar a Alkor, Alioth, Megrez, Fekda, Merak a Dubhe.  
Tu a tam se na večerní obloze setkáme s Měsícem, který bude 11. 5. v úplňku a 25. v novu. Je však zcela zbytečné marnit čas hledáním nějaké planety. Nebude tam ani jediná! Teprve nad ránem vystoupí nad východní obzor Jupiter a po něm Venuše. Ostatní planety jsou natolik blízko ke Slunci, že jen malá naděje, že by se vám podařilo některou z nich uhlídat. Snad pouze v závěru měsíce byste mohli najít Saturn pomocí mnohem jasnější Venuše, s níž si tento starý paprika domluvil schůzku na pátek 29. 5.  
Kdo si oblíbil koncerty pod umělou oblohou brněnského planetária, jistě nepohrdne pozváním na nový experimentální pořad, v němž se vám představí hned pět komorních souborů Komorní dechové harmonie Brno. Vše to začne ve středu, 27. 5. v 19.30 ve foyer velkého planetária na Kraví hoře. 
  
Duben 
Měsíc duben byl ve znamení intimních setkání řady planet. Vše to začalo schůzkou Marsu a Saturnu 3. 4., o tři dny na to se dostal Merkur do dolní konjunkce se Sluncem. Saturn se pak 13. 4. sešel se Sluncem, stejně jako 23. 4. učinili Jupiter s Venuší. V polovině apríla bylo Slunce k  zastižení ve znamení Berana, spolu s Merkurem a Saturnem, Venuše s Jupiterem byli společně v Rybách (nikoli "na rybách"), Mars se zcela sám ocitnul v Býku. Uran s  Neptunem se ani nehnuli z Vodnáře. To se nám to navařil pěkný astrologický guláš. 
  Beran  Možná, že jste si toho sami všimli, ale v dubnu vám začala hlava znovu sloužit, zrak vám zjiskrněl a vlasy zleskly. Tu a tam jste zatoužili i po vědění. Vaši lstivost, která vám zpravidla přináší více škody než užitku, jste použili jen jedenáctkrát. Napoprvé je to pěkný úspěch. 
  Býk  Překonali jste svou přirozenou lenost a oddali se turistice a rytí zahrádek. Vysloužili jste si za to pochvalu od svých partnerů, případně od svých fyzicky méně disponovaných šéfů. Puchýře na rukou a na nohou vám již jako zázrakem zmizely.  
  Blíženci  Pokud jste se v dubnu věnovali rozvoji mezinárodního obchodu a dělby práce, případně sepisování grantových přihlášek, pak jste čas nemarnili. Pokud jste si ale jako hlavní bod své aprílové aktivity vytkli za cíl vetřít se do přízně vašeho šéfa nebo jiného, zajímavého objektu vašeho zájmu, pak jste pohořeli na celé čáře.   
  Rak   V dubnu jste nebyli ani příliš zdraví, ani zvlášť tvořiví. Je pravda, že jste vše jakž takž stihli, vždy to ale bylo na poslední chvíli. Přesto jste neupadli v nemilost ani u svých nadřízených, ani u svých partnerů, s nimiž jste strávili nejednu příjemnou chvilku.  
  Lev    Dokázali jste vytěžit maximum ze své schopnosti prodat, to co čím vám přetékají sklady a dodržet přitom všechny psané i nepsané lhůty. Co na tom, že jste se přitom tu a tam pěkně zadýchávali. Vždyť ani olympionici, natož pak paraolympionici, nemohou občas dech popadnout!   
  Panna    Jakkoli jste se cítili v dobré fyzické kondici, šli jste od neúspěchu k neúspěchu. Sexuální partneři s vámi povětšinou nechtěli nic mít, šéfové se před vámi úspěšně zapírali. Měli byste se nad sebou hluboce, ale velmi hluboce zamyslet. 
  Váhy   Nedařilo se ani v dubnu. Třebaže jinak býváte klidní jako želvy, pořád vás cosi zneklidňovalo, rozčilovalo a svědilo. Ani literatura ani umění, k nimž se tak často utíkáte, ani drbátko v podobě ručičky vám nepřinesly kýženou moudrost a rovnováhu. 
  Štír    Musím přiznat, že jste v dubnu opět perlili a oslňovali svou duchaplností i sexappealem jak své bližní, tak i nadřízené. Přiznejte si však naopak vy, že jste tak činili se značným sebezapřením a hranici svých fyzických sil. Ještě jeden takový duben a zhroutíte se jako domeček z karet. 
  Střelec   Pokud jste se zabývali bojem proti narkomafii či formulací obecně závazných norem pro efektivní využívání přestávky na oběd, pak jste čas nepromrhali. Pokud jste si ale jako hlavní bod své dubnové aktivity vytkli za úkol obloudit svého šéfa či jinou zájmovou osobu, pak jste dopadli jako sedláci u Chlumce (tuším nad Cidlinou). 
  Kozoroh    Bohužel, ani v dubnu jste nebyli příliš zdraví, ba ani zvlášť tvořiví, vše vám trvalo déle, než kdykoli předtím. Je tedy s podivem, že to nevadilo ani vašim nadřízeným, ani vašim partnerům, s nimiž jste prožili nejednu slastnou chvilku vzájemného porozumění. 
  Vodnář   Vaše výmluvnost dokázala nemožné: podařilo se vám prodat vše a včas. Myslete však také na svou fyzickou kondici - nesmíte trénovat jen mluvidla a mimické svaly.  
  Ryby    Zvýšená smyslnost se u vás v dubnu smísila s moudrostí a fyzickou odolností. Takováto souhra okolností přímo volala po velkém činu. Odhodlali jste se k němu? 
        
Zdeněk Mikulášek