Ing. Jana Ticha (foto IAN)V jižních Čechách se rodí KLENOT 
Rozhovor s ing. Janou Tichou, ředitelkou Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti 
  
Můžete našim čtenářům alespoň trochu přiblížit projekt KLENOT? 
 
Asi bych měla začít názvem -- Klenot je zkratka anglického pojmenování "KLEť observatory Near earth and Other unusual object Team (and Telescope)“. Česky "astrometrické pozorování objektů sluneční soustavy, jež mají nějak zvláštní dráhu". Sem patří Zemi blízké objekty (tzv. NEOs) i velmi vzdálené, jako Kentauři, nejbližší transneptunická tělesa, záhadné objekty na rozhraní planetek a komet. 
Jedna strana projektu je astronomická náplň -- co se bude pozorovat, druhá, proč se prezentuje pod novým názvem a nikoli jako Hvězdárna Kleť. Důvod je jednoduchý. Na sledování těchto těles se totiž připravuje nový dalekohled o průměru zrcadla 102 centimetrů doplněný speciální CCD kamerou. Základní myšlenkou je, že při daných parametrech přístroje dosáhneme limitní hvězdné velikosti kolem 22 magnitud. Tedy daleko více, než co se u nás dosud dělalo s padesátisedmicentimetrovým dalekohledem. 
 
Jestli tomu správně rozumím, budete se zabývat stejnými objekty jako doposud, jen se s lepším vybavením rozšíří množina objektů, které budou v dosahu přístroje... 
 
Ne úplně. Částečně to bude podobné, jako se starým dalekohledem, tj. astrometrie a potvrzování objevů, ale současně poslouží ke hledání slabých objektů. 
 
V jaké fázi je stavba dalekohledu? Kdy lze očekávat "první světlo"? 
 
Počítali jsme s přelomem roku 1998 a 1999. Dokončuje se optická soustava, domlouvá se pokovení hlavního zrcadla. Co se týká montáže dalekohledu, ta je (mimo výsledné vyvážení po připevnění kamery a optiky) zcela hotová, včetně optoelektronického navádění. Další složitou věcí je software k ovládání a práci s kamerou... 
Co se týká "prvního světla", počítala bych se začátkem příštího roku. Ovšem s tím, že kdyby se to povedlo ještě letos, byla bych velmi ráda. Mohou se totiž objevit problémy s počasím: Kleť má nadmořskou výšku nad tisíc metrů Metrove zrcadlo v opticke dilne (foto Hvezdarna C. Budejovice)a jsou zde běžné dvoumetrové závěje. Tudíž, i když bude všechno hotovo, mohlo by být velmi rizikové dopravovat metrové zrcadlo po ledu a ve sněhu. 
Rozhodně však doufáme, že pokud nenastanou jakékoli neočekávané okolnosti, projde dalekohledem nejen první světlo, ale začne se s ním i pracovat. Nejdříve se však budou testovat a postupně dodělávat různé věci v softwaru, které se nedoladily bez pozorování. 
KLENOT je samozřejmě velkým projektem. U všech podobných dalekohledů, daleko větších přístrojů, se vždy objevilo něco, s čím se nepočítalo. Je tudíž možné, že se něco podobného najde i u nás. 
 
Na Kleti vznikne druhý největší dalekohled v České republice, po ondřejovském dvoumetru. Zcela jistě nebyla žádná sranda něco takového postavit. Proboha, kde jste na to vzali peníze? 
 
Dalekohled bude ve stávající kopuli hvězdárny na Kleti. Z finančních důvodů se zde také pouze upravila již existující montáž. Zcela nová je optická soustava i CCD kamera. Velkou část nákladů -- všechny úpravy budovy, montáže, plus optická soustava je financována z rozpočtu hvězdárny. Náklady však byly rozloženy do několika let, takže se nejednalo o nijak tragickou záležitost. CCD kamera a počítače k ní jsou z grantu od Grantové agentury České republiky. 
 
Děkuji za rozhovor. 
Ptal se Jiří Dušek