Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
 
Listopad 
Listopad je měsíc nemilovaný. Věčně prší nebo alespoň mží a je lezavo. Se stromů takřka všechno listí opadlo již někdy v říjnu, takže pohled do krajiny je neutěšený. Navíc se brzy stmívá, takže každý hledí, aby byl co nejdřív doma. Jenže i v listopadu se tu a tam stane, že se některá noc vydaří, a pak skutečně stojí za to aspoň kus z ní obětovat prohlídce krás noční oblohy. Na ní, podobně jako v říjnu, kraluje největší planeta sluneční soustavy -- Jupiter, která je dobře viditelná v první polovině noci. Takřka celou noc je ke spatření Saturn, který zapadá až nad ránem. V zápětí je vystřídán narudlým Marsem, který dočasně převzal roli ranního planetárního ptáčete. Venuše s Merkurem se na obloze stále drží v těsné blízkosti Slunce, takže nejsou vůbec pozorovatelné. Poznamenejme, že 28. 11. se obě zmiňované planety dostanou do vzájemné konjunkce. Tři dny předtím, tedy ve středu 25. 11., dojde k jiné zajímavé události, tentokrát zcela pozemské. V brněnském planetáriu bude opět vystupovat Komorní dechová harmonie, která přijde se třemi novinkami: anglickými renesančními madrigaly, Kramářovou Harmonií B-dur a snad i se světovou premiérou z dílny Daniela Forró. Koncert začíná v 19.30. 
Po setmění spatříme v nadhlavníku letní souhvězdí Labuť, poblíž najdeme i Lyru a Orla, souhvězdí, jejichž nejjasnější hvězdy vytvářejí charakteristický Letní trojúhelník. Na krku Labutě budete mít možnost počátkem měsíce spatřit hvězdu, která tam běžně vidět nebývá. Jedná se obří proměnnou hvězdu? Labutě, která právě nyní vstupuje do maxima svého lesku. Co do rozsahu světelných změn je to skutečná rekordmanka: v minimu jasnosti je 25 000krát slabší! Nad jihovýchodem spatříme lichoběžník hlavních hvězd podzimního souhvězdí Pegasa, najdeme zde i Andromedu a Persea. Jupiter leží v nevýrazném souhvězdí Kozoroha a narudlý Saturn pak vlevo dlí v sousedním souhvězdí Ryb. 
Měsíc se do úplňku dostane už 4. 11., kdy se též dostane mimořádně blízko k Zemi. Hledět na něj budeme ze vzdálenosti "pouhých" 352 tisíc kilometrů. V novu bude 18/19. 11., což je naprosto skvělé, protože v tu dobu je též očekáván vrchol činnosti vydatného meteorického Leonid. Není vyloučeno, že v tomto roce budeme svědky zvlášť bohaté meteorické nadílky. Poznamenejme ještě, že v novu Měsíc bude 20. 10., zatímco v odzemí bude o den později. Od Země se přitom vzdálí na  406 609 kilometrů, což je v tomto roce rekordní vzdálenost. 
 
Říjen 
Astrologická vzpomínka na dění kolem 15. října vychází z následující situace: Slunce spolu s oběma vnitřními planetami: Merkurem a Venuší, byly ve znamení Vah, Mars se odstěhoval do Panny, třebaže na obloze byl k nalezení ve Lvu. Jupiter osaměl v Rybách, Saturn se nadlouho usalašil v Býku, Uran ve Vodnáři a Neptun v Kozorohu. A co z toho všeho plyne? 
  Beran  Na letošní říjen se budete asi snažit rychle zapomenout. Na vaší hlavě zahryzal zub času, oči ztratily svou obvyklou jiskru, uši začaly poněkud odstávat a nemálo z vlasů podlehlo vábení zemské gravitace a dopřálo si slastný pocit volného pádu... Vaše touha po vědění nedošla k naplnění, poněvadž jste veškerou volnou mozkovou kapacitu využívali na osnování svých ošemetných a lstivých plánů. Jen některé z nich ovšem vyšly... 
  Býk  Vaše zářijové plány skvěle vycházely i v říjnu. Mile na vás patřilo oko jak vašich nadřízených, tak i rodičů. Jak z udělání se po vás začali otáčet i osmahlí a urostlí mladí muži, kteří by se tak dobře vyjímali v oddílu rychlého nasazení nebo v jednotkách SFOR. Nemám nejmenší představu, jak jste s touto nečekanou náklonností naložili. 
  Blíženci  Pokud jste včas nevytáhli paty ze své kuželny, pak jste na to nejspíš nepěkně doplatili. Nedostali jste ani přidáno, ani jste neučinili několik velice výhodných nákupů. 
  Rak  Nevím, jak je to možné, ale období, jež přeje sportu se opět vrátilo. Horší to ovšem bylo s vaším zdravím, uměleckou tvorbou a sexem. Jenže právě v těchto oblastech se vše velice rychle mění a střídá. Jednou jsi dole, podruhé nahoře... 
  Lev  Když do těch kroužku bojových sportů přestanete chodit, také se nic nestane. Když už vás někdo přepadne, tak se mu stejně neubráníte, a ubráníte-li se, pak vás zavřou, až zčernáte. Zkuste si raději uspořádat svůj denní režim. Stanovte si rozvrh, který budete zcela striktně dodržovat. 
  Panna  Můžete se stokrát denně ubezpečovat, že nejste žádný Clinton nebo Bašta, a že na vašem soukromí se nikdo nenapase. Uvědomte si prosím, že i malé aférky jsou vítaným zpestřením obsahu místních revolverových plátku. Ještě jednu dobře míněnou radu. Necvičte! Zejména ne v leže, v kleku nebo ve stoji spatném s napnutými hýžděmi. Toho by novináři určitě zneužili. 
  Váhy  Horní část vašich stehen byla ve skvělé kondici. Není divu, že jste pak mohli všechny omračovat svým klidem a citlivou povahou. Pokud jste se zrovna nevěnovali literatu-ře a umění, pak jste jistě pracovali na svém vztahu s veřejností. Všichni vám zejména záviděli vaši neomylnou schopnost za všech okolností udržet rovnováhou mezi teorií a praxí. 
  Štír  Pokud toužíte po popularitě, pak byl pro vás říjen dalším krůčkem ke všeobecné proslulosti. Vaše jméno prošlo snad všemi sdělovacími prostředky. Horší to ovšem bylo s příjmením. To se objevovalo mnohem řidčeji. 
  Střelec  Pokud jste včas nevytáhli paty ze svého bazénu, pak jste na to nejspíš nepěkně doplatili. Vaši nadřízení si o vás začali myslet, že jste pěkní podvodníci a braši z mokré čtvrti. Navíc jste tím svým vytrvalým cachtáním ztratili až 5 % vaší standardní svalové výbavy. Prosím vás pro všechno na světě, vylezte! 
  Kozoroh  Jakkoli je to neuvěřitelné, znovu procházíte údobím, které přeje sportu a tělesným aktivitám vůbec. Bohužel, nijak se to neodrazilo na vašem zdraví, na umělecké potenci a potenci vůbec. Nezoufejte však. Právě v těchto oblastech se vše velice rychle mění a střídá. Jednou máš bláto, podruhé zlato... 
  Vodnář  Naposledy vás varuji. Upravte si svůj život. Stanovte si denní rozvrh proti němuž se nesmíte prohřešit častěji než třikrát denně. Úspěch se dostaví -- všichni vás začnou respektovat, a dříve nebo později vás přestanou obtěžovat dalšími úkoly. Svěží a neopotřebovaní proplujete do dalšího tisíciletí. 
  Ryby  Buďte ujištěni, že žádný skandál vám v současnosti nehrozí. Zájem medií o vaše soukromí je prakticky nulový. Nevěšte hlavu, každý prostě nemůže být Clinton nebo Bašta. Raději trochu cvičte, nejlépe v leže, v kleku nebo ve stoji spatném s napnutými hýžděmi.
Zdeněk Mikulášek