Foto NASA
Senzacechtivi novinari
Pohled do ridiciho strediska.
Posadka nam snida.
Posadka odchazi k raketoplanu
Glenn nastupuje do raketoplanu
Posadka je usazena
Dvere Discovery jsou uzavreny
Discovery se vydava do vesmiru
Discovery
Start
Uz je na ceste
Ted je jeste dal
Kourova stopa dosahla delky nekolik set metru
Pohled z letadla
Odpoutani pomocnych stupnu
 
 
John Glenn se vrací do vesmíru! 
 
21:30
John Glenn zlomil rekord: Ve věku 77 let se stal nejstarším kosmonautem. "Start šesti amerických hrdinů a jedné americké legendy," jak označila odlet komentátorka Lisa Malone, se uskutečnil přesně ve 20 hodin 19 minut našeho času (mov, 2,3 MB). Dvacetiminutové zpoždění šlo na vrub malé technické závadě a neautorizovanému letadlu ve startovacím koridoru. Discovery se pomalu, majestátně vznesl a zanechal za sebou několik set metrů dlouhou kouřovou stopu. Prezident Bill Clinton krátce po startu řekl: "Dnes musím poděkovat za mnoho věcí. Děkuji, že jste učinili šťastnou první dámu, která mi přikázala, abych ji s sebou vzal do vesmíru. Já bych určitě šel." 
Glenn, posazený ve střední části kosmického letounu, zvládl zrychlení 3g během osmi a půl minuty, kdy se rychlost Discovery změnila z nuly na 29 tisíc kilometrů v hodině, zcela bez problémů. Zatímco při poslední návštěvě kosmického prostoru oblétl během pěti hodin v kabině menší než telefonní budka Zemi třikrát, nyní se může těšit na devět dní v komfortně zařízené lodi a celkem 144 obletů naší planety. 
Posádku nyní čeká množství různých experimentů, v některých přitom bude "pokusným morčetem" právě John Glenn. O tom všem se ale dočtete v pondělním vydání Instatntních astronomických novin. 
 
zvukové záznamy:
Scott Carpenter: "Godspeed John Glenn" 
ředitel letu Ralph Roe povoluje start
komentátorka Lisa Malone ohlašuje start 
 
20:26
Discovery úspěšně odstartoval s mírným zpožděním ve 20:20 našeho času. 
 
19:10
Do plánovaného odletu raketoplánu Discovery zbývá necelá hodina. Na palubě je vše v pořádku. Jak se ale dalo očekávat, většina webovských stránek, kde můžete shlédnout přímý přenos je beznadějně zahlcena. Zkusit můžete například evropskou stanici BBC. Přímý přenos plánují i všechny velké satelitní kanály, například Sky News. Další zprávy přineseme až o půl deváté. 
 
18:10
Krátce před půl šestou nastoupil na palubu letounu Discovery pilot Steve Lindsey. Díky skvělým záběrům z kamer umístěných přímo na raketoplánu víme, že v pilotní kabině zaujal pravé sedadlo. John Glenn, spolu se Steve Robinsonem a Chiaki Mukaiovou jej následovali asi o čtvrt hodiny později. Zaujali místo ve střední části obyvatelných prostor lodě. Jelikož je Discovery při startu ve vertikální poloze, leží nyní astronauti vlastně na zádech. V okolí kosmického střediska je úplná zácpa. Lidé kupují a prodávají cokoli co souvisí alespoň trochu z Johnem Glennem. Show může začít. 
Znovu připomínáme, že start Discovery se plánuje na osmou hodinu našeho času. S novými zprávami se přihlásíme (naposledy před odletem) kolem devatenácté hodiny. 
 
17:25
Jak je vidět na snímcích přenášených ze startovního komplexu, posádka nastupuje do raketoplánu. Do Kennedyho kosmického střediska se již dostavil i prezident Bill Clinton s manželkou. 
 
16:40
Internetové spojení na Kennedyho kosmické středisko začíná být zcela neprůchodné. Prakticky nikam se nelze dostat. 
Tankování pohonných hmot do vnější nádrže bylo dokončeno. 
Posádka Discovery byla seznámena s meteorologickou situací nad Floridou a místech případného nouzového přistání v Kalifornii, Španělsku, Maroku a Gambii. Hlavním nouzovým letištěm na druhé straně Atlantiku by měl být Banjul v Gambii. Počasí je skvělé. Tiskové středisko se plní vzácnými hosty, americkými senátory, bývalými i současnými astronauty (každý si chce užít svých patnáct minut slávy). Do startu zbývá o něco více než tři hodiny. 
 
15:30
Posádka letounu Discovery je vzhůru. Jejich následující program je přibližně takový: 
  15:00 snídaně 
  15:35 společné foto 
  16:05 informace o počasí 
  16:05 členové posádky se oblékají do letových skafandrů 
  16:45 posádka odjíždí ke startovnímu komplexu 
  17:15 příjezd do "bílého pokoje" startovního komplexu 
  18:30 uzavření dveří Discovery 
  20:00 start
 
14:55
Tiskové středisko Kennedyho kosmického střediska je zcela přeplněné novináři. Na parkovišti před ním jsou doslova nacpány přenosové vozy a reportéři z celého světa. Nikdo přesně neví, kolik reportérů se dosud akreditovalo, ale jejich počet se odhaduje na 3700. Nechybí CNN, ABC, NBC, MSNBC i CBS -- všechny tyto stanice budou odlet přenášet v přímém přenosu (i po Internetu). Máte-li satelitní přijímač, či kabelovou televizi, nezapomeňte se tudíž podívat. Do startu v tomto okamžiku chybí pět hodin a pět minut. 
 
13:20
Kolem poledne našeho času začalo tankování více než tři čtvrtě milionu litrů tekutého vodíku a kyslíku do vnější palivové nádrže kosmického letounu. Operace bude ukončena během následujících dvou hodin. 
Na Kennedyho kosmickém středisku svítá. Sedmičlenná posádka -- velitel Curt Brown, pilot Steve Lindsey, letecký inženýr Scott Parazynski, specialisté Steve Robinson, Pedro Duque, Chiaki Mukai a John Glenn, budou probuzeni asi za půl hodiny. Po snídani se obléknou do skafandrů a kolem 16:45 se vydají na půlhodinovou cestu ke startovací rampě. Dveře raketoplánu Discovery se uzavřou v 18:30. 
Do začátku druhého vesmírného letu Johna Glenna -- nejstarší kosmonauta a prvního Američana, kterému se podařilo oblétnout zeměkouli, nyní zbývá šest hodin a čtyřicet pět minut. Současná meteorologická předpověď je velmi příznivá -- úplně jasno, teplota kolem 25 stupňů Celsia, mírný vítr, takže je téměř na sto procent jisté, že se start uskuteční podle plánu na začátku "odletového" okna krátce po 19:50 našeho času. 
Devadesátépáté cestě amerického raketoplánu bude kromě prezidenta Billa Clintona přihlížet i Glennova manželka Annie, syn David a dcera Lyn, spolu s mnoha význačnými osobnostmi (chybět nebude kozatá Pamela Lee Anderson a plastikový Leonardo DiCaprio, rokeři skupiny Aerosmith, či herec Tom Hanks a Ivana Trumpová). Akreditovalo se též tři a půl tisíce novinářů a startovní komplex okupují dvě desítky televizních štábů. Celkově se očekává návštěva tři sta tisíc lidí. 
NASA při této příležitosti také zpřístupnila unikátní zvukový záznam z letu Johna Glenna v roce 1962. Najdete jej zde
 
Přesné informace o probíhajícím odpočítávání STS-95 najdete na adrese: 
 
www.ksc.nasa.gov/shuttle/countdown/
 
Na těchto stránkách se pro změnu můžete podívat na pravidelně obměňované pohledy na vybraná pracoviště NASA: 
 
www.ksc.nasa.gov/shuttle/countdown/video/video.html
 
Uživatelé pevné linky si pak mohou naladit internetové vysílání NASA TV: 
 
quest.arc.nasa.gov/ltc/sto/launch/sts95/