Repro IANŽivot na Marsu? 
 
Tak sakra, jak je to s tím životem na Marsu. Je tam nebo alespoň někdy v minulosti byl? Určitě i vás občas trápí podobné otázky. Není divu. S velkou slávou před několika lety oznámený objev mikrofosílií v jednom z marťanských meteoritů je od té doby permanentně vyvracen a zase dokazován. Odpověď vám nedá ani kniha Pierse Bizonyho Řeky na Marsu s podtitulkem "Hledání vesmírných zdrojů života". Za přečtení však rozhodně stojí. 
Publikace má nápadnou načervenalou obálku vyšperkovanou jedním z nejznámějších snímků ze sondy Pathfinder. Právě této misi se ale paradoxně prakticky vůbec nevěnuje (když pomineme skvělý doslov Marcela Grüna). V Řekách na Marsu se píše především o sondách Viking, jejichž hlavním úkolem bylo hledání života na povrchu rudé planety. Najdete zde velmi podrobný -- přitom celkem čtivý -- popis jednotlivých biologických experimentů, včetně nejednoznačných výsledků a pikantních zákulisních informací. Jedna za všechny: Laboratoř, jenž měla detekovat přítomnost živých organismů, sestávala ze čtyř nezávislých pokusů, vyhodnocovaných čtyřmi nezávislými vědeckými týmy. Výsledky však byly rozporuplné (některé týmy došly k názoru, že na rudé planetě je život, jiné tvrdily opak), mezi vědci vznikly třenice, jež vyústily v totální rozklad. Nebýt charismatického vůdce Carla Sagana, kdo ví, jak by to všechno dopadlo. 
V další části knihy se dočtete o současných představách vzniku života na Zemi a rozdílných cestách, kterými se ubíral vývoj na naší planetě a Marsu. Velmi zajímavá je kapitola, kde se do detailu rozebírá nález mikrofosílii v legendárním meteoritu ALH84001. Jak uvádí autor, není rozumné čekat, že od něj dostaneme jasné důkazy. "Tento meteorit je totiž miliardy let starý. Cestoval vesmírem miliony let v extrémních podmínkách vakua, chladu a radiace. Narazil do zemské atmosféry rychlostí pětkrát větší než je rychlost zvuku, byl vystaven živlům po 13 000 nepřetržitých zim v jednom z nejchladnějších a nejnehostinnějších míst světa; v Antarktidě. Takové okolnosti nejsou vhodné pro zachování jemných biologických stop. Prostě se musíme na rudou planetu vydat a získat nějaké čerstvé vzorky přímo tam." 
Řeky na Marsu jsou tedy skutečně kvalitní knihou, která by neměla chybět v žádné knihovně milovníka astronomii, kosmonautiky i příznivce mimozemského života. Sama o sobě je skvělá. Velmi dobrým způsobem ji pak doplňuje vynikající dodatek od jednoho z našich předních odborníků na kosmonautiku Marcela Grüna z pražského planetária. Zde se dozvíte nejen o průběhu mise Pathfinder, ale i o dalších výpravách k Marsu plánovaných v nejbližších létech. Osobně mne velmi překvapila "čtivost" doslovu. Žádné suché technické popisy, ale velmi milé, dobře napsané povídání. 
Takže neváhejte a v případě, že jste tak dosud neučinili, Řeky na Marsu si ihned kupte. 
 
Jiří Dušek
 
Piers Bizony, Řeky na Marsu (Hledání vesmírných zdrojů života), dodatek k českému vydání napsal Marcel Grün, vydal Práh, Praha 1998