Televizní scénář 
 
Během počáteční exkurze v průběhu marťanského dne Sol 3 bude pilot/astronaut P. Connors záběry kamery demonstrovat následující: 
  1. Barvy marťanské krajiny. Panchromatická kamera za účelem demonstrace barev marťanského povrchu a barvy oblohy.
  2. Marťanský kámen. Zabrat středně velký kámen, ukázat ho na kameru. Vysvětlit, že červená barva je vlastně způsobena oxidací minerálů na bázi železa.
  3. Teplota. Umístit teploměr na povrch, ukázat indikovanou teplotu (přibližně 60-70 stupňů Fahrenheita). Zvednout teploměr na úroveň očí, ukázat, jak klesá na nulu nebo pod ní. Vysvětlit, že tento jev je způsoben kapacitou tepelné retence řídké marťanské atmosféry.
  4. Nízký tlak vzduchu. Otevřít baňku normální vody a v záběru kamery zviditelnit, jak se začne okamžitě vařit, dokonce i při teplotě na nule a nižší z důvodu extrémně nízkého tlaku vzduchu. Vysvětlit, že k tomu stejnému efektu by došlo v případě krve v těle, pokud by snad nebylo chráněno kosmickým skafandrem s vnitřním tlakem, odpovídajícím tlaku na Zemi.
  5. Nízká gravitace. Upustit kladivo za účelem znázornění té skutečnosti, že padá pomaleji, než podobný předmět na Zemi, i když rychleji než na Měsíci. (V porovnání s původním videozáznamem astronauta Davida Scotta, který upustil totéž kladivo při svém pobytu na Měsíci.)
  6. Měsíce Marsu. Pokud bude viditelný na pozadí denní oblohy, dostat do záběru bližší ze dvou měsíců Phobos, jak vychází na západě a propluje do marťanské obloze za čtyři hodiny. (Není nutné znázornit celý čtyřhodinový cyklus. Použít teleobjektivu pro znázornění měnících se fází Phobosu od "nového" po "čtvrtměsíc" až k "úplňku". Záznam by měl být koncipován tak, aby vyplnil dobu, která je k dispozici pro toto vysílání.)
Ben Bova
Ben Bova, Mars, vydala Paseka, Praha, Litomyšl 1995