Drakonidy 
 
Já jsem se pokusil Drakonidy s velkým napětím sledovat u nás doma -- na Hlubokým Dole poblíž Kolína. Již od čtyř hodin se mi zvedala hladina adrenalinu v krvi, což bylo nakonec ještě více podpořeno zprávou IAN a v předpovědi počasí na ČT, že je tu jistá možnost, že se může oblačnost protrhat. Bohužel -- jako u většiny pozorovatelů v ČR -- neprotrhala. Ačkoli jsem čekal až do půlnoci, samozřejmě doma, nevyjasnilo se. Trochu mne alespoň potěšilo, že i kdyby nebyly mraky, stejně bych toho příliš neviděl. Zbývá nám jen doufat, aby vyšly alespoň listopadové Leonidy -- a přeji si to z celého srdce. 
 
Michal Haltuf 
 
 
 
Sluneční filtr? Zadarmo! 
 
Chtěl bych vás seznámit s takovým malým zlepšovákem, pomocí kterého si můžete svým dalekohledem prohlížet flekatou tvář našeho Sluníčka bez rizika odpaření sítnice nebo propálení clonky v okuláru (to druhé se mi stalo, ovšem ještě bez použití níže popsaného filtru). 
To, že magnetický plastový disk uvnitř obyčejné počítačové diskety se dá použít jako filtr pro pozorování Slunce pouhým okem, jistě není žádná novinka. Ovšem asi tak před rokem mne napadlo, že bych mohl zkusit použít disketu i jako filtr pro můj dobson 140/1053. 
Při prvním pokusu jsem použil disketu tři a půl palce, z níž jsem vykuchal zmíněný disk a vlepil jej mezi dva papírové kotouče s vystřihnutým kruhovým otvorem tak, aby byl v tomto otvoru disk na okrajích sevřen. Otvory pro disk jsem vystřihl mimo střed kotoučů, aby se filtr nekryl se sekundárním zrcátkem dalekohledu. Slepené kotouče s diskem-filtrem jsem nakonec lepicí páskou upevnil do papírového válce, který se dá nasunout na konec tubusu dalekohledu. Musím ještě upozornit, že při lepení disku mezi papírové kotouče platí, že na čím větší část okraje disku potřete lepidlem, tím více se vám disk zdeformuje, takže méně znamená více. Nejlepší je asi uchytit disk pouze na třech místech lepicí páskou k jednomu z kotoučů a navrch pak přilepit ten druhý. 
Už při tomto prvním pokusu (disk byl dosti zdeformovaný) jsem byl mile překvapen, jak málo rozmazaný obraz takto získaný filtr poskytuje při pozorování Slunce. A to jsem ještě netušil, že to lze dále zlepšit. 
Na letošním kursu broušení astronomických zrcadel na hvězdárně v Rokycanech ukazoval jeden z bývalých účastníků kursu, pan Ambrož, svého dobsona a mimo jiné také sluneční filtr stejné konstrukce jako ten můj, až na to, že použil disketu pět a čtvrt palce. Kvalita obrazu slunce s tímto filtrem mne šokovala -- obraz byl perfektně ostrý! 
Doma jsem poté výše uvedeným postupem vyrobil další filtr, tentokrát s použitím diskety pět a čtvrt palce. Tato disketa je již tak velká, že není nutné ji (kvůli sekundárnímu zrcátku ) umisťovat mimoosově (prázdný střed disku je vždy samozřejmě nutné zakrýt neprůsvitným papírem). 
Když jsem se tímto filtrem poprvé podíval na Slunce, doslova mi poklesla čelist. Při 84x zvětšení není na obraze vidět téměř žádné rozmazání způsobené filtrem a jsou pozorovatelné nejmenší detaily slunečních skvrn, fakulových polí a snad i granulace, to vše na rudém kotouči Slunce. 
Pokud tedy nemáte tisícové částky na zakoupení klasického chromového filtru, neváhejte obětovat starou disketu a sestrojte si zadarmo vlastní plně funkční filtr. Budete sami velmi příjemně překvapeni, co dokáže. I takovýmto způsobem tedy pomáhá výpočetní technika astronomům amatérům. 
 
Lukáš Král
 
P.S.Nevím, nakolik tento filtr odstiňuje infračervené (tepelné) záření, ale při krátkodobém pozorování by to neměl být problém.