Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
 
Říjen 
Takže se toho přece jen dočkáme, spravedlnosti bude učiněno zadost! 25. 10., jinak též v poslední neděli v říjnu, nám bude vrácena hodina života, kterou si od nás časostrůjci vypůjčili 29. března. Ano, čas se nám z letního vrátí na náš normální, tj. středoevropský. Konkrétně k tomu dojde ve tři hodiny ráno, kdy se prý malé ručičky všech našich časoměrů posunou o hodinu zpět. Tento památný okamžik je nutno vidět. Pak je opět možno upadnout do říše snů a snít o hodinu déle! Dobrodiní návratu k přirozenému počítání času bude ovšem draze vykoupeno velmi podstatným zkrácením bílého dne. Onoho 25. 10. vydrží Slunce nad obzorem pouhých 10 hodin. O to více času ale pak zbývá pro říjnovou hvězdnou oblohu. Té dominuje největší planeta sluneční soustavy -- Jupiter, která je viditelná večer i po většinu noci, zapadá totiž až nad ránem. Po celou noc je vidět Saturn, který se 23. 10. dostane do opozice se Sluncem. Venuše s Merkurem se na obloze drží v těsné blízkosti Slunce, takže nejsou vůbec pozorovatelné. Venuše se Sluncem vstoupí do horní konjunkce 30. 10. a poté se začne pozvolna přesouvat na večerní oblohu. Mars svítí ráno nad východním obzorem.  
Po setmění spatříme v nadhlavníku letní souhvězdí Labutě, poblíž najdeme i Lyru a Orla, souhvězdí, jejichž nejjasnější hvězdy vytvářejí charakteristický Letní trojúhelník. Nad jihovýchodem spatříme lichoběžník hlavních hvězd podzimního souhvězdí Pegasa, najdeme zde i Andromedu a Persea. Jupiter leží v nevýrazném souhvězdí Kozoroha a narudlý Saturn pak vlevo dlí v sousedním souhvězdí Ryb.  
Měsíc se do úplňku dostane už 5. 10. O čtyři dny poté pak na čas zakryje největší planetku sluneční soustavy Ceres, přičemž konec zákrytu bude pozorovatelný i od nás. Poznamenejme ještě, že v novu Měsíc bude 20. 10., zatímco v odzemí bude o den později. Od Země se přitom vzdálí na  406 609 kilometrů, což je v tomto roce rekordní vzdálenost.  
 
Září 
Astrologická vzpomínka na prostředek září vychází z této situace: Slunce spolu s oběma vnitřními planetami: Merkurem a Venuší, sídlily v Panně. Vedle ve Lvu byl Mars, zatímco Jupiter s Uranem dlel v Rybách, Saturn v Býku a Neptun ve Vodnáři. Hvězdy tedy napovídají, že se váš zářijový osud mohl odvíjet třeba takto: 
  Beran  Září jste měli asi strávit jenom v posilovně. Na nic jiného se totiž tento měsíc ne-hodil. Pokud jste dělali cokoli jiného, pak výsledek odpovídal vaší námaze. Nic víc, nic míň. 
  Býk  Pokud jste si v září naplánovali svůj život na další období, pak jste učinili velmi dobře. Mile na vás za to patřilo oko jak vašich nadřízených, tak rodičů i partnerů. Zcela vás však ignorovali osmahlí a urostlí mladí muži, kteří by se tak dobře vyjímali v oddílu rychlého nasazení nebo v jednotkách SFOR. O to více jste měli času k záslužnému odhalování vnitřní krásy těch méně osmahlých a urostlých. 
  Blíženci  Pro vás by bylo nejlepší, kdybyste v září nevytáhli paty z kuželny. Vytáhli-li jste, pak na to škaredě doplatila vaše klíční krajina, horní část hrudníku a prsní kosti, lopatky, ramena, paže, ruce, plíce, srdce, průdušky. Rovněž vaše škemrání o zvýšení osobního příplatku, nebylo-li vedeno v již zmíněné kuželně, muselo nevyhnutelně skončit fiaskem. 
  Rak  Nevím, zda-li jste si toho všimli, ale doba dovolených, která nadržuje sportu, je ta tam. Pokud jste se v září věnovali čemukoli jinému, pak jste nemohli neuspět. V opačném případě jste však vše zbabrali. Určitě jste si uvnitř nebo i vně něco natrhli, namohli, zlomili, obrazili nebo oznobili. Buďte rozumní, na pořízení zbrusu nového těla rozhodně nemáte! 
  Lev  Pevně věřím, že jste uposlechli svého vnitřního hlasu a zapsali se hned do několika kurzů různých bojových sportů. Zevrubná znalost nejdůležitějších chvatů z juda, jiu-jitsu, kung-fu i u nás dosud nezdomácnělého suma zvýší vaši společenskou prestiž výrazněji, než třeba dochvilnost, kterou zrovna neslujete. 
  Panna  Pokud byste se věnovali celé září studiu filologie, jistě byste zaznamenali nebý-valé úspěchy. Připočteme-li k tomu skvělou funkci vaší pánve, křížové kostí, obou kyčlí, zadnice, slepého i vidoucího střeva, močového měchýře, vyměšovacího a pohlavního ústrojí, pak můžete uplynulé září jen chválit. Faktickou nepřízeň vašich šéfů si pak lze vyložit i tak, že vám činnost a spolehlivost výše zmíněných orgánů prostě závidí. 
  Váhy  Září jste měli využít k udržení letního přírůstku vaší svalové hmoty. Pokud jste se ovšem věnovali vyřizováním restů z období prázdnin, pak to byla vesměs zbytečně vynaložená práce. 
  Štír  Po pravdě si přiznejte, že váš časový odhad pro různé činnosti není nejlepší. Je ovšem zajímavé, že vám vaši nedochvilnost tolerují jak partneři, tak nadřízení. Trochu problémů máte s policisty a osobami činnými v trestním řízení. Naštěstí je jich málo, všichni byli vysláni do ulic. 
  Střelec  Pro vás by bylo nejlepší, kdybyste v září nevytáhli paty z svého bazénu. Pokud jste se přece jen vydali na souš, pak to nutně odnesla vaše klíční krajina, horní část hrudníku a prsní kosti, lopatky, ramena, paže, ruce, plíce, srdce i průdušky. Stejně neslavně muselo skončit vaše žadonění o zvýšení osobního ohodnocení, nebylo-li toto jednání vedeno ve vší diskrétnosti alespoň metr pod vodní hladinou. 
  Kozoroh  Možná, že to bude pro vás šok, ale někdo vám to sdělit musí. Doba dovolených je již tatam. Je-li vám život milý, přestaňte se věnovat sportu! Víte co všechno si při něm můžete natrhnout, namoci, zlomit, obrazit nebo oznobit? Víte, kolik na černém trhu stojí jedno zánovní a sportem dosud nezhuntované tělo? 
  Vodnář  Září se spoustou nevyřízených úkolů se na vás jednoznačně podepsalo. Z optimismem sršící osobnosti se z vás stala upocená, rachitická troska, která všude dobíhá až po začátku a bývá terčem posměchu všech ostatních, kteří se vždy dostavují včas a důkladně připraveni. 
  Ryby  Vaše stále se prohlubující neschopnost komunikovat s veřejností se začala projevovat nejen při nákupech v drogerii, ale i při pravidelných návštěvách vašeho osobního sexuologa. Partneři si přitom ani nevšimli, jak hlubokou krizí procházíte, nekonejšili vás (o hlazení nemluvě). Naopak dopustili, že si na vás kdekdo pustil hubu na špacír. Ještě že ti nadřízení jsou tak uznalí a jsou schopni ocenit vaši pečlivost, úhlednost i odhodlání kdykoli podstoupit onu ponižující léčbu. 
 
Zdeněk Mikulášek