Prekvapeni
cara
 
NEAR políbil Eros 
Americká sonda NEAR se už několik hodin pohybuje na oběžné dráze blízkozemní planetky Eros. To nejtěžší má sice za sebou, ale to nejzajímavější -- samozřejmě pokud nenastanou problémy -- nás teprve čeká. Podívejme se tedy na několik sekvencí, které nám ukáží, jak se v minulých dnech postupně vylepšoval pohled na cíl báječné mise.  
  
mpeg, 6,9 MB První sekvence z 12. ledna ukazuje rotující Eros (přibližně 1,1 otočky) ze vzdálenosti 44 tisíc kilometrů. Vznikla na základě několika set záběrů multispektrální kamery. V dolní části obrazovky běží světový čas.
mpeg, 3,4 MB O deset dní později, 22. ledna, byla sonda NEAR už 28 600 kilometrů daleko a tak zachytila detaily větší než 2,7 kilometru. Jeden den na Erosu přitom trvá 5,27 hodiny.
mpeg, 3,5 MB Šestého února obě tělesa dělila vzdálenost 6500 kilometrů. Kamera tehdy odhalila detaily o velikosti jeden kilometru. Vyloupla se tak pěkná řada větších i menších kráterů. Planetka má rozměry 33x13x13 kilometrů.
gif, 160 kB Desátého února chyběly k přiblížení pouhé čtyři dny. NEAR tehdy letěl asi 3300 kilometrů daleko, tedy blíže než při setkání na sklonku roku 1998. Nejmenší detaily mají velikost už jenom 330 metrů. Na první pohled vás přitom udeří výrazná prohlubeň na povrchu Erosu, obklopená soustavou menších kráterů.
QuickTime, 220 kB A na závěr, příjemné sdělení Robert Farquhar, ředitele mise, že NEAR úspěšně vstoupil na oběžnou dráhu planetky číslo 433 s příznačným jménem Eros. První, velmi předběžná data naznačují, že se pohybuje po mírně protáhlé dráze: k asteroidu se přibližuje na očekávaných 327 kilometrů (chyba 49 km) a vzdaluje na očekávaných 450 kilometrů (chyba 67 km). Kolem dokola přitom oběhne jednou za dvacet osm dní.  Pěkný Valentýn!
  
Podle materiálů JHU/NASA