pocitacova simulaceNezvyklý přírodní úkaz II 
  
Vážená redakce, rád bych reagoval na příspěvek Lumíra Hanuše z Jeruzaléma v rubrice POZOROVÁNÍ o nezvyklém přírodním úkazu. Lumír Hanuš popisoval prstenec kolem kotouče Měsíce s duhovým nádechem a dále oblouk vybíhající od tohoto prstence, což bylo pozorováno 22. 12. 1999.Nejspíše šlo o tzv. malé halo, jehož poloměr je asi 22 stupňů. Malé halo patří mezi nejčastější halové jevy. Ty vznikají odrazem a lomem slunečních nebo měsíčních paprsků na drobných ledových krystalcích vznášejících se ve vysoké řasnaté oblačnosti. Jak jsem se dočetl, halové jevy vznikající lomem paprsků, mají jemný barevný duhový nádech, přičemž červená část kruhu či oblouku směřuje vždy ke Slunci resp. Měsíci, zatímco fialová část od něj. (Za jiných podmínek lze díky kapičkám vody pozorovat díky ohybu paprsků tzv. studánku, což je barevný lem kolem Měsíce, který se však k němu těsně přimyká a slábne směrem ven. V případě studánky je navíc sled barev opačný než u hala.) 
Pokud se jedná o popisovanou další část kruhu vybíhající při zmíněném pozorování od Měsíce, mohlo se jednat o část tzv. horizontálního (parhelického) kruhu. Ten obkružuje oblohu ve stejné výšce nad obzorem jako se nachází Měsíc (Slunce), jeho poloměr tedy závisí na výšce zdroje světla. Horizontální kruh již patří mezi vzácnější halové jevy. Pokud vezmu v úvahu zeměpisnou šířku místa pozorovatele, deklinaci Měsíce a čas pozorování, mohl v uvedených dnech Měsíc vystoupit více než 75 stupňů nad obzor. Horizontální kruh 
(nebo jeho část) tak mohl tvořit spolu s malým halem téměř se dotýkající dva kruhy. (viz obrázek). 
Horní obrázek vznikl pomocí simulačního programu halových jevů HALO (simulace ukazuje malé halo a horizontální kruh při uvažované výšce Měsíce asi 70 stupňů). Tento program lze stáhnout z vynikající stránky o halových jevech "Atmospheric halos" na adrese dspace.dial.pipex.com/lc/halo/. Druhý je pak mým snímkem horizontálního kruhu, který jsem pořídil  17. 8. 1998 v Jizerských horách. Další informace lze případně nalézt na mnou stvořené stránce o halových jevech na adrese http://www.volny.cz/trzicky/. Bohatá galerie fotografií jednotlivých halových jevů se ukrývá na stránce German Halo Observers http://members.tripod.com/~regenbogen/indexe.htm. 
Možná by více napověděl nákres od autora, avšak kontakt na něj nebyl na stránce uveden. (O halové jevy se zajímám ve svém volném čase a to právě od té doby, co jsem spatřil horizontální kruh, který vám posílám na druhém obrázku.) 
  
S pozdravem