Báječná podívaná 
  
Jsem štastný, že se mi konečně poštěstilo zastihnout Leonidy v jejich plné kráse. Po loňském nezdaru jsem se rozhodl i přes nepříznivou předpověď počasí opět vyrazit mimo Prahu, pozorovat tento krásný úkaz. Jako pozorovatelnu jsem si zvolil planinu nad obcí Nižbor, nedaleko Berouna, odkud je krásný rozhled na všechny strany.Na místo jsem dorazil ve 23:00. Obloha se částečně roztáhla až v 0:30,ale to nemělo dlouhého trvání. Za zhruba 20minut jsem spatřil snad jen dva meteory, o kterých jsem mohl s jistotou prohlásit že jsou Leonidami. Trochu zklamán usedám do vozu, odkud vyhlížím jasnou oblohu.Když už jsem v nic nedoufal a uvažoval o návratu do Prahy, stal se malý zázrak. Obloha se kolem druhé hodiny zcela vyjasnila,ba co víc,takto vydržela ještě dalších cenných 90 minut. Nemaje fotoaparát, vybaven pouze tužkou a papírem začínám počítat.  
Ve 2:10 začínám tušit, že maximum tentokrát asi neminu. Zde uvádím frekvence,tak jak se vyvíjely s časem.(pohledem jsem se snažil vleže obsáhnout celou oblohu.Spoustu meteorů jsem zachytil samozřejmě jen periferně a některé vůbec ne.)  
2:10-2:20 43 meteorů  
2:20-2:30 28 (2 bolidy)  
2:30-2:40 91 (1 bolid )  
2:40-2:50 171  
2:50-3:00 127 (zkresleno řídkou oblačností(ve skutečnosti bylo meteorů jistě mnohem více).  
3:00-3:10 230 3:05-3:07-nejkrásnější část večera kdy frekvence dosáhla 50meteorů za minutu!! Až 7 za sekundu!!  
3:10-3:20 220 3:18-pozoruji zřejmě nejjasnější bolid večera  
3:20-3:30 115 3:30-průlet dalšího bolidu,zřejmě pátého v pořadí  
3:30-3:40 100  
3:40-3:50 51 nastává prudký pokles aktivity 
Jako by se obloha s Leonidami dohodla na představení. Ve čtyři ráno se obloha zcela zatáhla, ale já byl nanejvýš spokojen. Takový návrat po 33 letech jsem tedy opravdu nečekal. Tomáš Kraus 
  
  
České Budějovice 
  
16.11. 5:30-6:00 polojasno, rychle prechazejici oblacnost, zadne Leonidy. 
17.11. Teploty vyssi nez predchozi noc, ale zatazeno. 
18.11. Situace pred pulnoci dobra, pote vcelku nadejna, sem tam diry. 
1:01 - prvni Leonida, hned se zatahlo 
1:43 a 1:44 - dalsi dve, pote zatazeno 
2:15 - mala dira na zapade a pres mraky pobliz jeden jasnejsi meteor 
2:46 az 3:06 - vyjasnilo se v souhvezdich Byk, Orion, Blizenci.. Asi 10% oblohy docela jasno, napocitano 20 meteoru. 
3:44 a 3:45 - chvilku jasno v zenitu, tri meteory, z toho dva bolidy, jeden urcite jasnejsi -6 mag.  
Pote do rana zatazeno. 
19.11. - mezi 0:59 a 1:59 skorojasno az jasno, na 40% oblohy napocitano 10 Leonid, jedna s prekrasnou a dlouhou stopou viditelnou i po pruletu od alfy CMi k delte Ori. 
Pocasi na dobu maxima tedy nic moc, presto probdelych noci nelituji a tesim se na dalsi podobne zazitky!  Martin Gembec 
  
  
Praha 
  
Znechucen současným stavem i předpovědí oblačnosti jsem ve středu večer zrušil plány na noční výlet mimo Prahu a zůstal sedět doma u počítače. Brouzdáním po Internetu jsem si krátil noční čas a občas oknem zkontroloval počasí. Oblaka se po půlnoci začala znatelně pohybovat na jihovýchod a tu a tam se objevila i volná obloha. Trochu povzbuzen tímto vývojem jsem se připravil na celonoční průběžné jukání na nepříliš velký výsek oblohy viditelný z okna orientovaného na východ. Rozhodnutí vytrvat přinejmenším do předpokládaného maxima se vyplatilo. Deset minut před třetí hodinou ranní se v mracích objevila nejdřív jedna, pak druhá díra, tak asi oblačno a tím oblačnem bylo vidět, že je to tu! I na přezářené pražské obloze se různobarevné meteory strefovaly do Velké medvědice i okolo ní jako na střelnici a tu a tam mi přelétly nad hlavou směrem k západu. Průměrnou četnost v době od 14:55 do 15:20 odhaduji na 5-8 za minutu, barvy: bílá, žlutá, zelenavá a purpurová. Barevně se mi jevily i ionizační stopy. Magnitudu si neodvažuji odhadnout přesněji než tak, že to co jsem viděl, bylo všechno v mínusovém oboru. Nádherná podívaná, závidím pozorovatelům, kteří se nenechali odradit a odjeli z měst za tmou a volným rozhledem. Vladimír Novák 
  
  
Moravská Třebová 
   
Bohuzel Murphyho zakony zde zapracovaly dokonale. Noc z pondeli na utery 15./16.: Pres den, vecer i o pul jedne v noci stále krasne jasno. Pokud se da interpolovat z tohoto pocasi a prijemneho jasneho pocasi, ktere bylo prakticky cely nasledujici den, bylo jasno po celou noc. Leonidy jsem zkousel pozorovat pouze ctvrt hodiny kolem pul jedne. Nevidel jsem nic, setril jsem sily na dalsi noc.  
Noc z utery na stredu 16./17.: Vecer asi do osmi kourmo, mezni magnituda asi 2, pozdeji uplne zatazeno. Takto to vydrzelo po celou noc. Ve stredu se oblacnost chvilemi protrhala coz davalo nadeji.  
Noc ze stredy na ctvrtek 17./18., noc meteoriticke boure: Stabilni pocasi, celou noc zatazeno, boure, ktera byla pozorovatelna byla leda tak snehova, mezi mraky se celou noc neobjevila ani skulinka. Ve ctvrtek pres den bylo slunecne, polojasne pocasi.  
Noc ze ctvrtka na patek 18./19.: Do pulnoci se stridalo jasne a oblacne pocasi, po pulnoci se oblacnost zcela ztratila a cely zbytek noci bylo nadherne jasno, mezni magnituda asi 5.5-6.0. Od trictvrte na jednu jsem asi do peti hodin pozoroval leonidy, videl jsem celkem 34 meteoru, z toho asi 5 sporadickych, 5 pravdepodobne taurid a zbytek leonidy. 
Zajimave bylo, ze vetsina meteoru byla pomerne jasnych, odhaduju, ze dobre polovina mela zaporne magnitudy a nechavala za sebou dlouho svitici svetelne stopy. Vylozene jasny bolid jsem ale nevidel, nejjasnejsi meteor byl asi tak kolem -5. Leonidy byly pomerne aktivni asi tak do dvou hodin naseho casu, potom najednou frekvence vyrazne poklesla, prestoze radiant stoupal vyse nad obzor. Nejhezci zazitek byl hned na pocatku pozorovani asi v 0:45, kdyz jsem videl v nekolika sekundach tri meteory. Nejprve jednu leonidu, za chvilku letela druha a ta se v puli cesty minula jen o nekolik stupnu s protijedouci Tauridou. Bylo to velmi pekne, ale stejne je prevelika skoda, ze takove počasí nemohlo byt uz o den driv. Dusan Malura