Stopa po Leonide, 18. 11. 1999, 1.43 UT, Italske Alpy, foto Lorenzo ComolliMeteory i hydrometeory 
  
Železné hory 
  
V noci ze 17. na 18. listopadu 1999 jsem se zucastnil akce poradane pardubickou hvezdarnu, ktera nas dovedla do Zeleznych hor do obce Kremenice. Vzhuru jsme byli celou noc a prubezne jsme sledovali stav snehu. Krasne chumelilo a do rana napadly asi 4 cm cerstveho snehu. Bohuzel na Leonidy vubec nedoslo. Snad nekdy priste. Martin Lehký, Hradec Králové 
  
  
Praha 
  
Vážená redakce, 
jsem z Prahy a odtud jsem i pozorovala včerejší Leonidy. A viděla jsem! Kolem půlnoci to nevypadalo nadějně kvůli mrakům, ale pak mě máma vytáhla z postele se slovy "Už lítaj!" a za pět minut jsem byla na střeše. Nejsem profesionál a vlastně ani ten správný amatér, takže žádný počítání času na desetinu minuty a zakreslování směru letu se nekonalo, takže jen stručně můžu říct, že to bylo přesně tak, jak psali už ti přede mnou. Ráda bych ale řekla, že jsem ještě nikdy nic podobného neviděla (zatmění jsem prošvihla, takže tohle byl asi můj nejhlubší zážitek z oblasti astronomie). Fakt, bezva. Nejvíc mě zaujalo, jak chvilku před třetí ubylo těch nejjasnějších kousků, ale zato frekvence zostřila natolik, že už jsem nestíhala. Upoutalo mě jak okolo radiantu meteory pomalu malují kraťoulinké čárečky - skoro jako ze sci-fi. Většina meteorů nechávala zářivě zelenou stopu, která vydržela i několik desítek minut. Zarazilo mě, že nejvíce jich letělo směrem na Velký vůz, Kasiopeju a Vozku, ale možná jsem se tam prostě víc koukala. Počítali jsme jen chvilku - 27 za minutu - a to byla tak půlka oblohy pod mrakem. Všimla jsem si několika kousků, které se jevily rychlejší a slabší - myslím, že to byly ty, co jen tak olízly atmosféru a zase letěly dál, jinak si to nedovedu vysvětlit. Kolem 4:10, dávno po maximu, se blýskl nádherný bolid mezi Lvem a Velkým Vozem, byl oslňující pro oči, ale jasnost neodhadnu a mám trošku tendenci přehánět :o) , ale připadal mi asi jako čtvrt měsíce a řekla bych, že nakonec vybuchl. Stopa po něm svítila jak z fosforu. Na dobrou noc to bylo efektní, i když se mi vlastně vůbec nechtělo spát. Kateřina Štrosová, Praha 
  
  
Leonidy se předváděly i v Roudnici nad Labem 
  
Vážení přátelé, 
dovolte mi, abych se i já s Vámi podělil o svůj zážitek z meteorického roje. Ve čtvrtek v 1,30 hod jsem vylezl na terasu a úplně jsem strnul. Nad Roudnicí byla v tu chvíli totální deka, ale najednou se jakoby na východě a jihu začalo houpat nebe a v mracích byly vidět světelné záblesky po meteorech. Za chvíli se to začalo v Orionu trhat a já spatřil první exempláře tohoto nebeského divadla. Zorné pole jsem měl tak od Ursa Major po Orion a lítalo to po celé obloze od zenitu až horizontálně nad obzorem. Kolem třetí ráno roj zesílil a já napočítal kolem dvaceti kousků za minutu, ale je to pouze odhad, protože jsem byl tak vykulený, že jsem asi občas zapomněl počítat. Předpovědi byly skutečně neuvěřitelně přesné. Tři meteory byly doopravdy kusance, které prozářily vymetenou oblohu pruhem v šířce snad pěti stupňů. Něco takového jsem viděl poprvé v životě, prostě paráda! 
Děkuji Vám za to, že vydáváte IAN, tuto možná světovou kuriozitu, protože vzhledem k tomu, že Říše hvězd patrně vychází s pravidelností příletu nějaké větší komety, jsou Vaše noviny jediným mým pravidelným zdrojem informací o vesmíru. Mějte se moc fajn, přeji Vám mnoho trpělivosti, času, chuti do práce a nenechte se otrávit!!! Martin Veber, Roudnice nad Labem 
  
  
Dr(o)bná zpráva ze severu Čech (Teplice v Čechách) 
  
noc ze 16./17. 11.:  
beznadejne zatazeno
  
noc ze 17./18. 11.: vecer zatazeno. 
22.00 - zatazeno 
23.00 - stále 
00.00 - porad 
01.00 - zatazeno 
01.25 - snehove 
02.00 - prehanky 
03.00 - 1 procento jasné oblohy 
03.30 - 4 procenta jasné oblohy 
03.50 - 7/8 zatazeno, v dire první moje letosni leonida okolo 2 mag., snezeni, zatazeno 
04.28 az 04.36 - konecne souvislejsí dira, zatazeno 5 - 6/8 a 6 leonid: 1 ks minus 2 mag., 1 ks + 1 mag., zbytek od 2 mag. do 4 mag., mezni mag dosti pohybliva (ridke mraky rychle se pohybujíci, obcas mírna snehova prehanka). 
04.36 az 04.39 - telefonat: pani z Habartic u Decina má jasnou oblohu a je nadsena: od 03.00 do 03.20 napocitala pres stovku metasů (a v Teplicíchzatazeno - k dasu!), a az do teto chvile 140. Neznala oblohy, ale predpokladam dosti dobre pozorovaci podminky. Ale hlavne ji zajima podivnost - podle popisu Plejady. 
04.39 az 04.49 5-6/8 oblacnosti, 9 leonid ve slozeni: 1 ks 0 mag., 1 ks 1 mag., 3 ks 2 mag., zbytek do 3,5 mag., mezni mag. opet pohybliva od 2 do 4,5. pote trvale zatazeno.
noc z 18./19. 11. 
zatazeno az do 03.00, pote promenlive podminky (nejlepsi od 03.20 do 04.05 kdy nadhlavník uplne cisty a cela obloha zatazena 1 - 2/8), kdy mez. mag. kolisala od 1 mag. do 5 mag., nez inverzni mlha ve 04.50 zakryla i nadhlavnik. uvidel jsem toliko 1 leonidu v 03.56 stredoevr. casu za 4,5 mezni mag.
Otta Šándor, Teplice
Stochov 
  
18.11. ve 3.10 (presneji jsem cas bohuzel nebyl schopen urcit) jsem videl velmi jasny bolid (stoprocentne Leonida), jehoz magnitudu si netroufam odhadnout, ale byl tak jasny, ze i kdyz jsem v ten okamzik stal zady k nemu, videl jsem svetlo, ktere na ten moment osvitilo moje "spolupozorovatele", asi jako kdyby nekdo blikl baterkou z 5-10 metru. Ohledl jsem se a videl stopu o sirce asi jako prumer mesicniho disku a delce asi 15 stupnu (mozna i vice, jeji nejsirsi cast mela asi tolik). Ta tam zustala jeste asi pul minuty, mozna i dele. Stopa vedla smerem od Polarky po deklinacni kruznici o rektascenzi  22 hod (pres souhvezdi Cefea) a zacinala asi na deklinaci 70 stupnu. Pozorovaci stanoviste: Stochov, 13 st. 57.3' vych. delky, 50 st. 11.06' sev. sirky. Petr Scheirich  
  
  
METEORICKÝ DÉŠ'T 
  
opravdu nastal,byla to nádhera, zrovna jsem dorazila do práce, hned sedám k počítači, stále tomu nemohu uvěřit! Dá se to jen velice těžce popsat, kor když je člověk čerstvě pln dojmů. Z večera to vypadalo mizerně, po půlnoci se částečně vyjasnilo, rychle jsme vletěli zpátky do baráku, uvařili si čajík s rumíkem hodili na sebe teplé oblečení, vzali deky a pro jistotu ještě becherovku a usídlili se venku.Ale ejhle najednou se zas zatáhlo, ale nezoufali a posilňováni čajíkem jsme vydrželi. A vyplatilo se!!! Zhruba v 1,45h se nad námi rozzářili hvězdy, a některé dokonce začali padat!Ze začátku to byl jen hon na meteory, ale později jsme již nestačili počítat. Časy, které budu následně psát jsou velice zhruba, /těžko se dají sledovat hodinky a zároveň koukat na oblohu./  
2,45h začíná jít do tuhého sem tam prolítnou i čtyři najednou, frekvence se stále zvyšuje, myslím že maximum, /alespoň u nás, tj. asi 30min záp. od prahy, a severovýchodní obloha byla pod mrakem/ bylo asi ve 2,55h kdy byla frekvence asi 5/s, ale bylo jich určitě víc, sice bylo jasno, ale ne ideálně /jsem zvědává jak to vyhodnotí odborníci/. 
V 3,09 jsme zahlédli u východního ramene Kasiopeji nádherný bolid, jeho jasnost byla asi 1/2  
jas. měsíce v úplňku, tedy -6mag, a jeho stopa vydržela ještě dobrou  minutu. Pak to již začalo pomalu odeznívat, ale přesto, kam se člověk otočil, něco prosvištělo. 
Ve 3,15h můj společník nevydržel a šel spát. Já ho následovala asi po půl hodině. Šla jsem se trochu zahřát, a hurá do práce. Ještě když jsem šla na autobus, zahlédla jsem jich během deseti minut nejméně 15. Byla to opravdu nádhera!!! 
Jsem zvědavá jak dopadli jiné pozorování, a také co na to družice? Moc se těším až si přečtu jiné zprávy zatím ahoj. A jako jsme se nedávno loučili s partou astronomů amatérů -- HEZKÉ LEONIDY!!! 
Renáta Šímová
  
  
České Budějovice 
  
S velkým napětím jsem očekával meteorický roj. Neodkladný úkol mne přinutil trávit noc v zaměstnání. Alespoň neusnu, říkal jsem si, a v pravidelných intervalech jsem odcházel do ztemnělé protější kanceláře, kde jsem vyhlížel z okna na východní oblohu. A moje trpělivost byla odměněna. Už zvečera se začaly objevovat první meteory - a bylo jich mnohem více, než jsem si představoval. Kolem půlnoci sice intenzita znatelně poklesla, ale zřejmě jen proto, aby vyniklo popůlnoční ostré maximum. 
Teď k ránu už sice jen tu a tam něco pomaloučku přeletí a obloha se tváří jakoby nic, ale důkazy o noční aktivitě jsou patrné všude kolem. Snad ani sami meteorologové nečekali tolik meteorů! Přes dvůr se potichu plíží kočka a jen neochotně do nich otiskuje první stopy. Studí ji do tlapek. Martin Slunečko, České Budějovice 
  
  
Mila redakce, 
  
tak som bol zvedavy, ako ste pozorovali. Podarilo sa mi nahodou prebudit asi po stvrtej rano a behom 15 min som na vychodnej casti oblohy videl 3x2 dlhe zablesky a po poslednej dvojici este jeden ktory presvital cez zamracujucu sa oblohu. Tak to snad vyslo, nie? Prikazsky Vlado 
  
  
Budte pozdraveni, pratele, 
  
nejsem astronom ani amatersky, ale zajima mne vse v prirode, co se deje kolem nas, takze jsem i se synem dnes rano asi mezi 2:45 a 3:30 koukal na Leonidy. V tom case byla totiz nad nami dira v mracich. Dest se sice nekonal, ale predstaveni bylo nadherne, frekvence se pohybovala hlavne kolem 3. hodiny odhadem mezi 5 a 10 meteory za minutu. Jiri Novak Chrustenice (asi 25 km ZJZ - JZ od Prahy) 
  
  
Počty meteorů 
  
Vážená redakce, 
neodolal jsem a rozhodl jsem se vydat na „lov“ Leonidů. Informace o nadcházející události jsem také čerpal z vaší internetové stránky a reaguji na Vaši výzvu o zaslání zážitků z pozorování: Jelikož bydlím v centru města, což není k pozorování zrovna nejvhodnější, rozhodl jsem se pro samotu a klid uprostřed pole. Jen co jsem byl mimo městská osvětlení, naskytl se mi úchvatný pohled na jasnou noční oblohu bez jediného mráčku, na které se to hemžilo padajícími částicemi. Začal jsem je počítat, ale brzy to bylo už pěkně velké číslo, a tak jsem po dosažení stanoviště vzal do ruky papír a tužku a zaznamenával si čas a počet. 
  
od - do počet od - do počet
2:55 - 2:59 86 3:27:05 - 3:30:50 50
2:59 - 3:04 100 3:30:50 - 3:35:15 50
3:04 - 3:05,5 50 3:35:15 - 3:44:20 32*
3:05,5 - 3:06,5 50 3:44:20 - 3:48:25 50
3:06,5 - 3:09 50 3:48:25 - 3:52 50
3:09 - 3:11,5 50 3:52 - 3:54:20 25
3:11,5 - 3:13:45 50 3:54:20 - 4:03 25
3:13:45 - 3:16:20 50 4:03 - 4:11 24
3:16:20 - 3:19:45 50 4:11 - 4:24 1**
3:19:45 - 3:21:50 50 4:24 - 4:31 10
3:21:50 - 3:24 50 4:31 - 4:43 18
3:24 - 3:27:05 50 4:43 - 4:47 2
  
Toto jsou jednotlivé údaje, které jsem zaznamenal během necelých dvou hodin. Pozorovací podmínky byly výborné (až na dvojí oblačnost), jen bylo poněkud chladno a foukal slabý studený vítr. Svou pozornost jsem zaměřil na souhvězdí Velkého Lva a okolí. Meteory směřovaly od souhvězdí do všech stran, až k Velkému vozu a Orionu. Podívaná to byla opravdu velkolepá a korunovali ji tři meteory, které nádherně zazářily a pak explodovaly. Jeden v souhvězdí Blíženců, jeden prosvítil mraky a třetí v okolí Velkého vozu (zahlédl jsem ho jen tak tak). Všechny po sobě zanechaly "stopu", která se nacházela na místě jejich průletu a pak se pozvolně rozpouštěla a rozplývala ( bohužel nejsem odborník, a tak to celé nemohu přesně vědecky popsat ). Jiří Palek 

pozn.  
* V tuto dobu po obloze putoval mrak, a proto čísla o počtu nejsou tak přesná. 
** Přes oblohu se přesunovala hustá oblačnost. Přes hradbu mraků jsem viděl jen jeden, který ale patřil ke třem nejsilnějším (viz výše). 
  
  
Opět Praha 
  
Já osobně jsem pozoroval v Praze. Původně jsem chtěl odjet na chalupu, kde by v případě jasného počasí byly podstatně lepší podmínky než v Praze. Ale právě kvůli počasí jsem zůstal v Praze a nařídil budíka na 2:00 hod a doufal, že se počasí umoudří. Ve 2:00 hodin bylo stále zataženo, ale vypadalo to, že sem tam by se to mohlo protrhnout. Čekal jsem tedy u okna na lepší počasí. Těsně před 3:00 se objevily první souvislejší díry mezi mraky - a uviděl jsem zřetelně létající Leonidy, jednu za druhou. Rychle jsem se velmi teple přioblékl a vyrazil na školní hřiště za barákem, které nabízelo výborný výhled na celou oblohu a také trochu odstínění pouličního osvětlení - a těšil se na svůj první meteorický dešť v životě. Bylo mi jasné, že vzhledem k počasí (i v dírách mezi mraky zůstávala řídká oblačnost a Praha sama není díky přesvětlení oblohy ideálním místem pro pozorování) nebude možné sledovat předpovídaný "slejvák", ale i tak to bylo moc pěkné. Nikdy předtím jsem neviděl tolik meteorů najednou. V době maxima jsem viděl v průměru 20 meteorů za minutu. Lítalo to přesně ve směru z radiantu v souhvězdí Lva. Za svůj dosavadní život jsem pak viděl tři opravdové bolidy (velmi jasné meteory), dnes v noci jsem jich viděl deset. Ten poslední kolem 4:15 pak stál opravdu za to. Měl jsem dojem, že vidím hořící těleso. Za tímto bolidem pak ještě dlouho zůstala viditelná kouřová stopa. Takže jsem velmi spokojen. Díky podmínkám to byl sice jen "deštík", ale i tak to stálo za to. Gratuluji všem, kdož měli při pozorování Leonid alespoň stejné štěstí jako já. Martin Nemrava 
  
  
Dobry den.  
  
Take se pridavam s reakci na leonidy. Ja jsem puvodne mel byt mimo prahu, ale nakonec kvuli autu zablokovanemu v garazi jsem zustal na balkone na jiznim meste na praze 4. Jeste tesne po pulnoci snezilo. Kolem 1 hodiny se trochu vyjasnilo a jiz byly videt leonidy. Kolem 2 hodiny bylo skoro jasno a tak to neskutecne s mensimi prestavkami vydrzelo az do 3:45. Mezi 2:45 a 3:45 bylo opravdu ocekavane maximum, ale vzhledem ke svetlu sidliste to bylo ponekud horsi s viditelnosti tech slabsich meteoru. Ale i tak jsem nekolikrat videl i tri meteory najednou. Trosku me zamrzela absence bolidu, ale kazdopadne to bylo lepsi nez vloni, kdy v praze bylo naprosto zatazeno. Kolem 4:45 se zatahlo uplne a tak jsem nakonec celkem spokojeny i po predchozich peripetiich s autem a pocasim odesel spat smireny s tim, ze v 7:30 musim vstavat. J. Kvapil, Praha 4 - Chodov 
  
  
A do třetice Praha 
  
Pozorovali jsme jizne od Prahy smer Jesenice.: Je 18.11. cas 2:20 SEC, zacina se protrhavat oblacnost. Na zapade uz je dobre patrny Orion a mizi dokonce mraky v nadhlavniku. Kolem 2:35 mame na chvilku temer z 75% jasno. Vidime prvni jasne Leonidy, kolem 2:55 se frekvence zintezivnuje a téměř nestacime pocitat. Odhadujem tak v maximu kolem 2-3 meteoru za sekundu. Pocasi stale drzi, obcas prejde vetsi mrak. Ve 3:20 nastava utlum, frekvence je jiz slabsi, objevuji se spise jasnejsi meteory. Pomalu nas zacina bolet za krkem a mraz zacina pusobit i pres vrstvy obleceni. 3:40 stale je rozhodne na co koukat, spousty drobnejsich meteoru a sem tam nejaky vetsi kousek. Je 3:49 a nastava hreb vecera z Orinu vyletava bolid (odhaduji tak -10mag), na par vterin osviti temer celou oblohu a zanechava dlohou svetelnou stopu, ... az se zatajil dech. Uz je 4:10, pomalu se od severu zatahuje, frekvence se rapidne zmensila a nakonec posledni faktor - zima rozhoduje o tom, ze balime a odjizdime. Promrzli, ale stastni a spokojeni, ze nam to vyslo a ze jsme TO videli! Honza a Lukas  
  
  
Zdravím všechny příznivce astronomie, 
  
se zájmem jsem četl na Vašich stránkách chmurné články o nepodařeném pozorování Leonid a můžu se jen přidat k Ondřeji Neffovi, který nějakým 6-tým smyslem vystihl místo, odkud budou vidět. Náš domek se nachází v Braškově, nějakých 5 km jižně od Kladna. Asi ve 3,10 ráno jsem se vzbudil (ani nevím proč) a vykoukl jsem z okna - a ejhle, bylo skoro jasno. Hned jsem vzbudil ženu, okno jsme otevřeli a pozorovali jsme tu nádheru. Ač jsem byl před pár lety sám amatérský astronom a na olomoucké hvězdárně pár pozorování meteorů zažil, bylo tohle úplně něco jiného. O nějakém zapisování parametrů jednotlivých meteorů nemohlo být ani řeči - vždyť nezřídka letěly i 3 meteory najednou! Popravdě řečeno by byl problém je jenom spočítat. Během těch 15 minut, co jsme se koukali sice nebyl žádný velmi jasný bolid, ale meteory opravdu vypadávaly z jednoho místa na obloze, jako by tam někde seděl malý nezbedný andílek a házel jimi na ty lidičky na Zemi. V televizi se tenhle pocit navodit nedá, na to má příliš malou obrazovku, snad by to šlo přiblížit nějakou speciální promítačkou v planetáriu. Myslím, že tento rok byl pro astronomii pouhýma očima viditelnou opravdovým dárkem, i když trochu zkaženým oblačným počasím jak při zatmění, tak při Leonidách. Takže pokud jste neměli to štěstí a místo meteorického deště Vám sněžilo, určitě si počkejte těch 33 let na další Leonidí maximum - stojí to za to. Tomáš Langer 
  
  
Vlašim 
  
Prvni velmi strucne info z Vlasimi. Vyplatilo se nam i pres neprizen pocasi vytrvat, protoze pred treti hodinou se nam to tady zacalo trhat a behem peti az deseti minut jsem videli asi tricet velmi jasnych meteoru. Pak se zatahlo a pred ctvrtou se nam zase zacalo vyjasnovat a behem nasledujici hodky jsme videli asi zase tricet jasnych meteoru. Kolem pate se nam tady vyjasnilo uplne a teplota pekne klesla ... show pokracovala. Po pul seste se zacalo zase zatahovat a tak se jdeme zahrat. Kdo spal, prisel o hodne. Z Vlasimi, Helca Neprasova, Petr Pazour, Petr Pivonka, Jan Urban