:: ÚVOD
   :: IBT
   :: IAN 1-50
   :: IAN 50-226
   :: IAN 227-500
   :: RÁDIO
   :: PŘEKVAPENÍ
   :: BÍLÝ TRPASLÍK
   :: ASTRONOMICKÝ FESTIVAL
   :: BRNĚNSKÝ FOTOVÍKEND
   :: SOFTWARE

Mozilla Firebird - WWW BROWSER

Macromedia Flash - Vektorová grafika

Adobe Acrobat Reader - Prohlížee PDF souboru

 

492. vydání (21. 7. 2003)

Zdroj: GoogleTak a mám víceméně po dovolené. Sedím v kanceláři a snažím se psát, ovšem jde to celkem ztuha. Při přátelském utkání ve volejbale jsem si nějak vymkl tři prsty na levé ruce a pořád je nemůžu úplně ohnout. Během mého pobytu po různých koutech ČR se stala ve vesmíru pěkná řádka věcí, o kterých jste si mohli počíst na stránkách Amatérské prohlídky oblohy, České astronomické společnosti a také Jirkova Deníku. K Marsu odstartovala druhá sonda (Opportunity), Kamil Hornoch objevil další novu poblíž jádra galaxie M 31, v Hadonoši vzplanula nova (teď má asi jedenáct magnitud) a začala Astronomická expedice v Úpici. Tam jsem trávil posledních deset let a když dnes sedím na brněnské hvězdárně zatímco v Úpici jsou už v plném proudu přednášky a pozorování a házení do bazénku a skvělé jídlo paní Samkové, je mi nějak divně. Ani ne smutno, protože mi to desetkrát celkem stačilo, ale prostě divně. Každý rok se totiž potkáte s celou řadou skvělých lidí a prožijete příjemných čtrnáct dnů pod krásnou a tmavou oblohou. A to prý letos v Úpici zhasínají veřejné osvětlení už v devět hodin, takže noci jsou tam nejen chladné, ale také tmavé. Inu což, zdravím Expedici a doufám, že se mezi všemi co tam jeli najde někdo, kdo nám napíše co se děje a jaké to tam je. Mezitím si můžete v Astronomickém deníku počíst neobjektivní a chaotické (ale celkem vtipné) vzpomínání Jirky Duška.

Do konce prázdnin už se nikam nechystám (leda by mě někdo pozval na nějakou dobrou párty), takže IAN zde s velkou pravděpodobností budete opět nacházet tak, jak jste zvyklí. Ovšem v ukrutných vedrech by celkem pomohla drobná pomoc vás, čtenářů. Nechtěli byste si zkusit psaní článků? Pokud ano, ozvěte se na redakční email a určitě se dohodneme. A teď už sbohem a řetěz, jdu se kouknout o čem to tu dnes bude.

Rudolf Novák

 

Máte kočku? (317 odpovědí)

 • Ano (33%)
 • Ne (29%)
 • Spíše ano (19%)
 • Nevím (19%)

 

 

Když je Slunce Pacman II

Pokračování soutěžních snímků zatmění Slunce z konce května tohoto roku...

 • Petr Kadleček - Zdravím Apače, posílám fotky ze zatmění Slunce a ta hořejší je z přechodu Merkuru přes sluneční disk 7.května. Foceno je to na kinofilm Agfa 200 přes refraktor 93/1000 mm bez filtru, skenováno z fotek 9x13cm bez nějakých úprav a ne v nejlepším rozlišení. Pokud bude zájem o tyto fotky, jestli tam takovýchto nemáte spousty, pošlu je zlášť, v lepším rozlišení a klidně i vyhotovené na fotopapíře ve větším formátu.

 • Jan Tománek - Dobry den, na zaklade vyzvy na serveru www.astro.cz vam posilam fotografie z pozorovani zatmeni slunce ze dne 31.5.2003. Foceno digitalnim fotoaparatem Canon Ixus V (bez uprav, pouze zmenseno) s dopomoci triedru. Misto pozorovani ... Brno, Stránská skála.

 • Mgr. Jan Libich - Dobrý den! Posílám Vám fotografii částečného zatmění Slunce z 31.5. 2003 s popisem. Vybral jsem jednu z mnoha fotografií. Byla pořízena digitálním fotoaparátem Minolta E201 v max. rozlišení 1792x1200, fine kvalitě, 24 bitových barvách a ISO nastavení ISO 80. Na fotografii je patrná fáze okolo 5:15 LSEČ času. Fotografováno na kosovském kopci u Jihlavy blízko rozvodny elektrické sítě. Vše promítáno na plakát The Moon, což je patrné i v průsvitu a drží ho moje usměvavá přítelkyně. V popředí je viditelný také můj dalekohled Meopta Proximus 100, 10 cm zrcadlo, ohnisko 1024 mm a použit Ramsden okulár 24 mm s 43x zvětšením. Fotografie nebyla nikterak upravováno. Zatmění bylo úchvatné a trvalo téměř 1 a půl hodiny a viditelné od východu Slunce v podobě červené žraločí ploutvičky.

 • Jaromír Holubec - Vážená redakce, pro zajímavost Vám posílám pár snímků ze zatmění Slunce ze dne 31.5.2003 pořízených digitální kamerou v Přerově. Na jednom snímku je scenérie přírody s technikou, o kterou se postaraly letecké společnosti. Na dalším snímku je sled s 5-ti vyobrazenými polohami zatmění a časovými údaji. Zrušení původně plánované cesty na Island s rakouskými astronomy mě nemrzí i když by pozorování prstencového zatmění během letu z výšky 11km jistě stálo zato. Někdy se vyplatí zůstat i doma na zemi.

 • Martin Gembec - Ahoj. Taky Vám chci poslat nějaké snímky. Některé fotky na vašich webech jsou fakt dechberoucí, takže se nehodlám rovnat, ale i tak mám krásnou vzpomínku na asi druhé nejhezčí zatmění po roce 1999.

 • Lukáš Král - Ahoj, přispívám svým dřívkem do lesa Zenita jsem zapomněl v Praze, a tak jsem tohle fotil (z Pusteven v Beskydech) zoomovacím automatem Samsung 1150 (38-115 mm), film Konica 100 ASA. Zatmění s halovým sloupem bylo opravdu parádní, a trocha romantického kýče občas nezaškodí Další fotky a popisky jsou na http://www.sin.cvut.cz/~lkral/zatmeni/

 • Honza Kulveit - Zdravim, pozde, ale prece jen v minilabu naskenovali, takze jeste par stromku do lesa posilam. Foceno ze stejneho mista jako Tomas Trzicky, t.j. terasa pod Strahovskym klasterem. Technicky Pentax MZ10, 80mm objektiv, 13,16 ... 3,5 disketa Sony. Film TESCO-Polaroid, ve 3 rano jiny nebyl

 • Oldřich Fridrich - Dobrý den, posílám také malý náhled zatmění Slunce - foceno z Domanínského kopce nad Moravským Pískem 31.5.2003 kolem páté hodiny ranní.

 • Miroslav Lošťák - V Karlových Varech vystřelily první sluneční paprsky za vzálenýmy kopci něco po čtvrt na šest letního času. U obzoru bránil jejich síle jen slabý opar.Bylo třeba nasadit filtr. Zpoza Doupovských vrchů na nás Slunce nejprve vystrčilo dva růžky. A potom "sluneční srpek" zvící tureckého měsíce zvolna stoupal nad vzdálený obzor. Pořízeno videokamerou SONY TR511E, první obrázek bez filtru, další přes svářečský filtr střední hustoty.

 • Pavel Štys - Dobrý den. Posílám Vám výsledky mého prvního fotografování zatmění Slunce. Místo: Kunětická hora u Pardubic opět za přispění pardubické hvězdárny Přístroj: Olympus E-10 ohnisko 36mm ekv.140mm 80ISO (na stativu) Počasí: nádherné (až na hejna komárů) Východ Slunce (pěkný sluneční sloup): Fotky otočeny, jinak bez úprav. Polarizační filtr. Expozice (automat) a doba: 1/80s F2,4 4:56; 1/125s F2,8 5:02; 1/160s F2,8 5:03; 1/200s F3,2 5:04. Koláž zatmění: Fotky otočeny, nutné úpravy (v Gimpu), velikost 1:1, filtr ze svářečského skla č.13. Interval fotek je přibližně 2,5 až 3 min. Expozice (manuál) zpočátku: 2s F6,3 na konci: 1/8s F7,1 s průběžnými změnami (expozici jsem moc nezvládl, ale vyšlo to). Maximu je nejblíže horní řada pátý zleva.

 • Tomáš Loun - Zdravím redakce IAN a APO, pozorovat zatmění Slunce jsem se vypravil s kamarády za město na kopec v Lošově u Olomouce. Přivítala nás krásně oranžová obloha na severovýchodě a zpěv skřivanů. Nebyli jsme tu sami, ale sešla se u hvězdárny skupina 20-30 lidí. Slunce se nad obzor začalo vyhupovat v 5:08 a připravilo nám nádhernou podívanou. Po dvou minutách, kdy vylézal srpek Slunce za kopcem, se o kousek dál vpravo objevil jeho druhý cíp. To byl asi nejkrásnější okamžik. Je zachycen na videu (2,5MB DivX) : http://stopari.kgb.cz/Zatmeni/zatmeni.avi První část je nahrávána intervalově (sekunda záznam, 15s čekání), pak již kontinuálně a po vynoření se druhého cípu jsem přiložil svářečské sklo před objektiv. Přikládám i pár fotek z pozorování, fotografie Slunce jsou stažené z videokamery, neměl jsem bohužel fotoaparát s teleobjektivem. Pokud se rozhodnete umístit video či fotky na své stránky budu rád, ale video si prosím překopírujte k sobě.

 • Zdeněk - Ahoj IAN! Pokud ještě sbíráte fotky zatmění, dovolil bych si taky přispět. Pokusil jsem se zachytit, jak to vypadá, když se kolem Plzně staví dálnice a slunci se moc nechce vycházet.

 • Jiří Liška - Dobrý den, tak mi konečně přišly vyvolané diáky, posílám tedy několik fotek ze zatmění 31.5.2003. Focené jsou u Třeboně z úpatí Dunajovické hory. Všechny snímky jsou dělané Canonem EOS 300 s objektivem Sigma 70-300, většinou s použitím největšího zoomu na materiál Fuji Senzia 200. Časová posloupnost snímků jde proti číselnému značení (čím vyšší číslo, tím dříve focené).

 • Radek Kocián - Pi-píp, pi-píp, pi-píp. Noční snění přořízl nemilosrdný zvuk budíku. Hrabu se s postele a asi 10 minut narážím do stěn a potácím se na trase WC-koupelna-kuchyň. Manželka netečně pozoruje z pod přivřených víček mé nekoordinované úsilí o co nejtišší opuštění bytu a na rozloučenou se provokativně zavrtává hlouběji pod deku. Batoh s nádobíčkem připomíná na mém hřbetě obrovské napité klíště a stativ na štangli kola mění vzhled mého horáka na futuristický model pro příští století. Řítím se probouzející se Ostravou, zdravím důvěrně známé komíny i s jejich čoudíky, skupinku bezdomovců a už je přede mnou výjezd do hošťálkovického kopce. Tepová frekvence jde prudce nahoru, dech se krátí, ale růžovějící obzor mě žene kupředu. Konečně. Kouknu na východní obzor - pohoda, jazz. Žádná oblačnost, zatím žádné slunce. Mezitím doráží další 3 nadšenci. Nervózně montuji optiku na stativ, aktivuji potřebné funkce foťáku a po očku sleduji obzor. Aaaa, už leze. No jo, je tam! Krása. Krásně nakouslý oranžový koláč se neznatelně valí po ranní obloze, ptáci mu k tomu krásně řvou a já aktivuji spoušť. Cvak, cvak, cvak - ozývá se závěrka mého Pentaxe. Důvěřuji bodovému měření aparátu, nicméně vzhledem k mému "premierovému" (fuj to je slovo) focení zatmění, fotím s korekcema ą 1EV. Ať si to ve fotolabu taky užijou. Dvojice nadšenců přede mnou horlivě mění optiku na stativu, vypadají na ostřílené lovce zatmění. Tak pánové, nejste taky na IANu ? Vidím přicházet dalšího, a nese na rameni celkem dlouhý stativ. Aha, tak to není pozorovatel, ale místní domorodec. Na rameni nemá stativ, ale kosu. Čichám problém. Mezi jednotlivými záběry se ozývá šustot kosené trávy a zvuk brousku přejíždějícího přes ostří kosy. A je po pohodě. Imunitní systém mého organismu, zatmění nezatmění, bije na poplach a spouští hromadnou výrobu histaminu (pro ty šťastné - histamin=obranná látka při alergických reakcích organismu). Zatmění končí v slzách a s nudlí u nosu. Tak zase příště. P.S:Dodatečně se omlouvám kolegům-pozorovatelům za případné rušení smrkáním do kapesníku. Info k obr: file:zacatek_prvni_web_640x344.jpg fotoaparát: Pentax MZ-5N objektiv: TAIR-3S ohnisko: f=300 mm clona: F=22 expozice: t=1/8 s čas: 4:58 SELČ file: snimek13_web.jpg fotoaparát: Pentax MZ-5N objektiv: TAIR-3S ohnisko: f=300 mm clona: F=22 expozice: t=1/250 s čas: 5:02 SELČ

 • Libor Judas - Přeju hezký den. Jen troška do mlýna - do vaší kolekce (ta asi bude největší v republice, odhaduju). Ta šmouha nahoře na obloze na jedné fotce naní kaz, ale stopa od letadla. Foceno na film Kodak 400 z ruky bez stativu, čas 1/125, clona f/5,6, Minolta SRT 101, objektiv Cosina 80/200, filtr žádný, na silnici z Žandova do Valteřic (okres Česká Lípa). Digitalizováno z negativu v minilabu, parametry skeneru neznám. Zdravím a při příštím zatmění na slyšenou/viděnou.

 • Martin Všetečka - Posílám jednu fotografii do soutěže. Zatmění Slunce Místo fotografování: Kunětická hora (nedaleko Lázní Bohdaneč)

 • Libor Smid - Dobry vecer, dnes jsem konecne prinesl vyvolany film z laboratore, tak posilam take jednu fotografii fantastickeho sobotniho vychodu Slunce. Fotografii jsem poridil z kopce Haje u Plzne refraktorem 100/1000 mm na film Kodak Elite 200 ASA. Ohniskovou vzdalenost jsem prodlouzil telekonvertorem na 2m. Druhy obrazek je slozenina nekolika detailnich zaberu z prechodu Merkura pred Sluncem a zachycuje poslednich 7 min ukazu. Tyto zabery jsem poridil reflektorem (Newton) 355/1600 ve spojeni s cernobilou prumyslovou kamerou. Video jsem nahraval do pocitace s frekvenci 2 snimky za sek., jako filtr jsem pouzil arch A4 folie AstroSolar. Z vybranych snimku jsem poskladal take animovany GIF. Nevim jak velkou prilohu si mohu dovolit poslat, tak ten gif radeji poslu v dalsim mailu.

 • Libor Smid - Dobry vecer, posilam jeste ten slibeny animovany GIF z prechodu Merkura pred Sluncem.

 • Petr Štarha - Dobrý den, posílám Vám snímky do soutěže. Snímky jsou z částečného zatmění Slunce dne 31.5.03, pořízené SLR fotoaparátem Canon EOS 300 na film Fuji Superia 200.

 • Honza Mocek - Vsechny tri majove "stinne" ukazy byly videt a tak jsem si je na emulzi zvecnil. Prechod Merkura je fotografovan na projekcni desce refraktoru 1800/180 hvezdarny v Pardubicich pri rozmitnuti sluncete do prumeru 25 cm. Fotoaparat jsem trimal trochu zesikma ve vzdalenosti 45 cm. Zatmeni Mesice z okraje potemneleho Bohdance [nad c hacek] (tu noc bylo shodou okolnosti mimo provoz verejne osvetleni). Nejvice se zdarila expozice 5x3 sekundy, vzdy po 3 minutach, dosahovana oddelavanim krytu objektivu. Srpek Slunce jsem fotil "presne tak, jak se to nema delat", totiz naprimo, cas 1/500, clona 8-16, ostreni a mireni se svarecskym strepem mezi fotakem a okem. Zkousel jsem to i v poradi "slunce - mesic - filr - fotak - oko" ale ve fotolabu mi "sedou plochu s nejakym smetim" zatim nechteli udelat. Skupinova silueta z Kuneticke hory, se vyznacuje tim, ze samotne slunce je preexponovane, ale jeho tvar je zretelny na stredove symetrickem odrazu. Fotoaparat ve vsech pripadech Zenit-12 s teleobjektivem 135 mm, skupinka sirokouhlym objektivem. Kvalita obrazu trochu utrpela skenovanim, ale i tak myslim, ze je na co se divat.

 • Tomáš Sýkora - Nazdarek, tak tady je par fotek ze Snezky, bohuzel jsou trochu hnute, Rubinary byly na stativy, ktere jsem mel moc tezke :-(( Nejlip snad vysla naladovka z automatu Olympus ohnisko 28-70mm, vytazene na tech 70. Pro lepsi naladu posilam i fotky blesku z nejake lonske bourky

 • Miroslav Poláček - Dobrý den, I já jsem se rozhodl "přispět do zbírky". Celý průběh zatmění jsem sledoval ještě s dvěma kolgy (p. Filipín a p. Tolinger) na nedalekém kopci u Milevska. Vzhledem k tomu, že jsme neměli zcela dobrý výhled na východ spatřili jsme vycházející srpek až v 5:12. Východ stál zato. Ten úžasný srpek pomalu se vynořující nad obzor. A když se po chvilce objevil druhý cípek byla to úchvatná podívaná. Škoda jen, že to nikdo z nás nevyfotil. Pořídili jsme jen video záznam celého úkazu. Fotografie, které zasílám jsou pořízeny až v průběhu zatmění (již po maximální fázi). Všechny byly pořízeny přes (převracející) dalekohled newton 114/800 fotoaparátem Olympus C320 Zoom v afokální projekci s použitím tmavého filtru ze svářečského skla umístněného těsně před objektivem fotoaparátu. První dvě jsou pořízeny při 32-násobném přiblížení, třetí je jen několik málo minut před koncem, výřez, zvětšení je 100-násobné. Ještě zasílám několik snímků z videokamery. Bohužel zde jsem doplatil na totální nepřipravenost. Neměl jsem stativ a ani jsem nazapnul čas. A ještě ke všemu se mi zatím nedaří snímky nagrebovat do počítače tak jak bych chtěl. Použita videokamera Sony Hi-8 20x optický zoom stínítko - svářečské sklo.

 • Ivan Majchrovič - Dobry den, posielam Vam par snimkov zo zatmenia. Fotografovane cez Sonnar 4/300, telekonvertor TK-2, CCD SoftHard Technology, Baader AstroSolar filter. Casy su v nazve suborov.

 • Petr Kordač - ahoj, posílám pár svých "kousků". je to focené canonem 500N, objektiv sigma 70-300, film kodak VR 200 ze střechy mě neznámého baráku kousek od strahovských stadiónů v praze

 • Jiří Ševcůj - Dobrý den, posílám vám pár snímků zakrytého slunce. Fotografoval jsem jej na Plumlově poblíž Prostějova. Jsou trochu tmavé. Je těžké fotit takovéto záběry. Třeba se vám budou líbit.

 • Libor Judas - Zdravim a posilam pro jistotu jeste jednou stejne fotky jako 5.cervna. Nevim, jestli vam poprve dosly, neprisla mi zatim od vas zadna odezva a na vasem netu tez nejsou k nalezeni.

 • Svetozar Stefecek - ahoj, posílám pár svých "kousků". je to focené canonem 500N, objektiv sigma 70-300, film kodak VR 200 ze střechy mě neznámého baráku kousek od strahovských stadiónů v praze

 • Jiřina Pešová - V příloze zasílám snímek z květnového částečného zatmění Slunce, kde jsme jednoho z pozorovatelů použili jako projekční plochu. Čelo ho trochu pálilo, ale co by neudělal pro své přátele...

 • Jiří Kučera - Východ zatmělého Slunce v Karlových Varech zaznamenal teleobjektivem f=300mm na film citlivosti ISO 200

 • Vladimir Krystof - Dobry den, sice pozdeji, ale prece jen jeste posilam jeden ze svych snimku letosniho zatmeni Slunce. Porizeno v Ostrave, ze strechy 18-ti patroveho vezaku ve 4:55 objektivem 70-300 mm s telekonvertorem 1,7x (vysledne ohnisko tedy 510 mm). Pouzita clona f/13,6 a cas 1/90 s, barevni diapozitiv Fujichrome Sensia ISO 100.

 • Karel Prokes - Po dlouhe dobe jsem se odhodlal poslat Vam dva ze svych snimku zatmeni Slunce. Porizeno v Berline, ve 4.56 a 5.05 mistniho casu na film KODAK Color 200 teleobjektivem 300 mm a fotoaparatem PENTAX MZ50. Snimky byly naskenovany a upraveny (odstraneny necistoty v Adobe Photoshop-u). Blizko praveho okraje je videt znama vez na Alexander Platz-u vzdalena asi 23 km od mista pozorovani. Byl to mocny zazitek. Musel jsem kvuli tomu "vystoupit" na jednu z nejvyssich "hor" v okoli - na asi 103 m vysoky Hirschberg. Diky tomu, ze jsem si popletl hodiny a vyrazil diky letnimu casu o hodinu drive, tak jsem vse s klidem stihl.

 • Jiří Ševcůj - Tento Pacman je jasným důkazem.. :-)

 • Ing. Martin Cholasta - Vážená redakce, posílám Vám do soutěže snímek ze 7.května. Tento den jsem si nemohl vzít dovolenou, a proto jsem přechod Merkuru přes Slunce fotografoval z okna firemního archivu v 7. patře kancelářské budovy uprostřed Hradce Králové. V přestávkách mezi jednáním jsem si vždy odskočil a udělal pár snímků. Při jedné této pauze se mi podařil tento snímek. Popiska k snímku:7. 5. 2003, 9:05 UT, MS Rubinar 5,6/500 (s prodloužením ohniska na 1000 mm) + Zenit ET, exp. 1/500s, filtr: BDP-solar folie, Equicolor 100

 • Olga Jedlickova - Dobrý den, tak posílám také svoji trošku do mlýna. Tentokrát se díváme z východního okraje Českých Budějovic, z místa zvaného Švábův hrádek. Nebeské divadlo nás pozorovalo asi patnáct, z toho sedm z "balkónu" (v kopci o pár desítek metrů výše). Někdo vyzbrojen speciálními brýlemi, někdo starou disketou, někdo jen vlastním zrakem. A už to začalo. Nad lesem na obzoru se objevil první plamínek, a hele, támhle je ještě jeden. Sluníčko vystrkuje růžky (vzpomínka na Plíhalovu "Šnečku šnečku..." :-). Úžasem nad nezvyklým tvarem žhavé "koule" zapomínám na přinesené záznamové zařízení (totiž kompaktní fotoaparát), přesto je na prvním snímku ještě patrné lehké sešlápnutí srpku způsobené lupou atmosféry. Tak ještě jeden, a zkusíme co to vydrží, teď by mohlo být maximum (to už ale bylo přece jen moc světla). Při střídavém pozorování přes kousky diskety, nalepené původně v kamarádových tmavých brýlích (jakpak se asi ty potvůrky dostaly obě do jednoho oka brýlí?:-)), mě napadá myšlenka: co zkusit ošálit senzorový systém foťáku... Od myšlenky nebylo daleko k činu. Jeden "filtr" před objektiv, druhý přidržet tam, kde tušíme elektronické oko, ještě sebou moc necukat... no tentokrát to asi nevyšlo, tak ještě jeden pokus. Foťák signalizuje nutnost blesku, no tak si blýskej. Teď ještě dofotit zbytek filmu (v naší rodině docela problém - jestlipak tam bude ještě letní dovolená?:-) a pak to jemné vzrušení nad zalepeným balíčkem - a povedlo se! Použité materiály: automat Yashica Zoomate (foceno na maximální zoom, přesto na výsledných fotkách sluníčko "skoro" přehlédnutelné) bez stativu, film Fuji Superia 200, fotky naskenované a pouze oříznuté.

 • Petr Sklář - Dobrý den! Trochu opožděně, ale přece jen vám posílám pár snímků ze zatmění Slunce. Fotil jsem trochu neobvyklým způsobem. Objektem pro fotoaparát se stal obraz Slunce na stínítku. Výsledek sice není úplně ideální, ale já jsem i tak plně spokojen a doufám, že i vám snímky udělají radost. Průměr kotouče na stínítku byl 180 - 190 mm a promítal jsem refraktorem 60/700 při zvětšení 23x. Velice na mě zapůsobil východ srpečku nad vzdálený obzor. Prostě paráda! Závěr z celého představení: ………nádhera a už se těším na další!. Více foto na mém webu: www.sweb.cz/sklarp

 • Viktor Malina - Vážená redakce IAN, na tomto CD-R vám zasílám svůj kompletní příspěvek do soutěže o triedr. Jedná se o videosekvenci (bohužel datově objemnější) částečného zatmění Slunce, které jsem pozoroval a natáčel na hvězdárně Dr. Antonína Bečváře v Mostě. Jeden snímek z této akce jsem již zaslal, takže jde akorát o jisté doplnění materiálu J, neboť jsem ho dříve nestačil zpracovat. Úkaz byl natáčen kamerami Canon XM2 a Sony TRV 110 a vše jsem se snažil sestříhat do vizuálně (jak doufám) působivé sekvence. V příloze najdete i verzi bez hudby, protože na hudbu nemám bohužel autorská práva. Přidal jsem rovněž i pár fotografíí pořízených Canonem na paměťovou kartu. S pozdravem a přáním co nejvíce jasných nocí
 • redakce
   

  Předsevzetí, zrůdy a kubánské pomeranče

  Tak už je to zase tady. Do Úpice se sjely zase ty nejhorší a nejnudnější ksichty astronomické obce. Již řadu let si říkáme, kde se stále berou. Nutno však přiznat, že tato akce má své neodmyslitelné stálice, které, jak se zdá, se budou ostatním vtírat do přízně snad věčně. Jak fádní, že? Mírné zpestření přináší skvadrona ksichtů nových, neokoukaných, leč obdobně nechutných. Holt svět je zřejmě nevyčerpatelná líheň těchto individuí. Když před lety přijel na expedici záhadný NeNKE, všichni si říkali, že horší to už být nemůže. I může...

  Maskotem letošní expedice, se jak se zdá, stane vlk. Nečekejte však milé agresivní chlupaté zvířátko či známého hrdinu z "Jen počkej zajíci". Jde o zrůdu doprovázející Jiřího Duška na každém jeho bolestivém kroku. Ano vlk, neboli lékařky opruzeninus rectus. Jest vidno, že Jirka Dušek vždycky něčím překvapí. Jde patrně o vleklou chorobu, protože obdobné problémy vykazuje jeho rectum již několik expedic, ale doposud skrytě. Jelikož však letos neměl žádné eso v rukávu, použil tento fakt pro vlastní zviditelnění, neboť jak se zdá, jeho hvězda již dávno uhasíná. O tom, s jakou radostí Jirka nakupuje v lékárnách zásypy, pudry a olejíčky na dětské prdelky, jsme se mohli přesvědčit sami. Operaci zasypávání svého, jak říká, arašídového koláčku, věnuje Jiřík obrovskou pozornost, kterou náležitě medializuje. Na www.duskovaprdelka.cz se dozvíte více. Kolébavá chůze a předstírané bolestivé vzdechy, toť ta pravá charakteristika Jiřího Duška v současných dnech. Nás to již však nudí a netřeba se o tom více rozepisovat.

  Jelikož profily "význačných osobností" expedice jsou povětšinou výrazné především anomáliemi v chování či fyzickém zjevu, nový náčelník generálního štábu Michal Švanda je jiný. Na první pohled se chová normálně a žádnými genetickými deformacemi svého těla netrpí, a pokud přeci jen ano, tak se o tom nešíří veřejně. Jenže, to by nebyla Úpice, aby se i u něj nevytvořila jakási odchylka od normálu. Michal, který byl léta v bulletinech hodnocen, jako slušný, pracovitý, skromný a spolehlivý člověk, vykazuje tendenci všechny důležité spojence prudit a chtít po nich články, povětšinou tendenčně laděné a směřující k popularizaci a opěvování jeho samého. Jenže osud dokáže být občas velmi ironický a tak se v tomto článku, který doufám cenzor příliš nepozmění, objeví skutečnosti, které i tuto figurku letošního léta poněkud více odtajní.

  Letošní léto je prostě jiné. Po loňsku již víme, že nový Jirka Dušek se už nenarodí, ale Michal taky ne. Povšimli jsme si však zajímavé skutečnosti. Jak už to tak vypadá, Michalovo tělo začíná pomalu metamorfozovat v tělo ne nepodobné tělu Jiřího Duška. Snad jde o nějakou genetickou expediční chorobu postihující vždy jen osobu vykonávající funkci hlavního vedoucího. Tukové vaky, vlk, plešatění, kolébavá chůze, chození čtrnáct dnů pouze v jednom a tomtéž oblečení, nedostatečná hygiena a tupý výraz v ksichtu. To jsou nové rysy Michala Švandy. Může jen děkovat Bohu, že má tak obětavou (nebo snad slepou) přítelkyni, jakou je Jana Adamcová, která si těchto změn snad vůbec nevšímá a chová se k Michalovi pořád stejně mile. Tedy asi jako dozorkyně na Ljubljance. Zbytečná ztráta času přemýšlet, proč a čím je tato konvergence způsobena.

  Možná, že by novoroční předsevzetí byly ještě něco platné, ale to by vyžadovalo, aby si zrůdnosti svých individuí dotyční vůbec povšimli. Pro členy M.O.R.u, osoby vyvolené vyšší silou, plynou ponaučení i z tak fádních myšlenek, jako je pomoc bližnímu. Ano, oni mají jasno. Dnes už není moderní škodit, to by vedlo jasně ke zhroucení systému a nastolení otázky: ... a co dál? Spokojí se s rolí opačnou a jak se zdá velmi důležitou pro funkci tak zkostnatělé akce, jakou je expedice už řadu let. Stejně tak, jak pomáhají přecházet Michalovi v Úpici u Tomana přes ulici, tak organizují, vypomáhají a v podstatě i zákulisně celou expedici řídí. Předsevzetí nemají cenu, zamyšlení ano. Přesvědčil se o tom snad každý a jak říká i dobrák Fidel, bývalý velitel M.O.R.u, dnes o holi a ve výslužbě, nemá smysl dávat si novoroční předsevzetí typu: "… přestanu už konečně kouřit ve sprše!" Ani letos to nikam nevedlo. Zamyšlení však vedlo k tomu, že dvě tak protichůdné aktivity se nemusejí vždy jen vylučovat. Velké myšlenky holt bývají obvykle ukryty v jednoduchých frázích.

  Jest s podivem, že ačkoliv je expedice v Úpici v podstatě akcí astronomickou, je nejpočetnější skupinou skupina meteorologická, tedy M.O.R. "Praskáme ve švech a i tak jsme museli odmítnou početnou skupinu zájemců", říká skromně velitel Gomez se skrývanými rozpaky v obličeji. Tato skupina nejenže zvládá pozorovat oblohu po stránce astronomické, ale rovněž se věnuje předpovídání počasí, tak důležitého pro astronomy. Může za tento stav snad osoba samotného Gomeze, jehož nová funkce co by velitele skupiny M.O.R. přetavila v milého a pozorného vedoucího? Obětavě se stará o všechny své ovečky a rozvíjí myšlenky, které mu vštípil jeho předchůdce, tolik vážená excelence Fidel. Dnes, jak se zdá, i Fidel nabyl novou tvář. Dříve tak obávaná dvojice, jakou Fidel s Gomezem představovali, je nyní zlidštěna jak reformátorským přístupem velitele Gomeze, ze kterého by se mohl i hlavní šéf expedice mnoho učit, tak i neustále přívětivým Fidelem, kterému penze, jak se zdá velmi svědčí, soudě dle vždy dobráckého úsměvu na jeho tváři.

  Měníme se všichni. Jak je vidět, zatímco někteří směřují k zatracení a dekadenci, jiní se mění ve světce, na které budou davy ještě po léta vzpomínat. Kdo ví, jestli se nestane povinným vybavením expedičníka za pár let žlutý trikot s emblémem Kubánského pomeranče...

  Arnošt Bidlo
   

  Keckova dvojčata v provozu

  Na vrcholcích havajských ostrovů začala pracovat dlouho očekávaná dvojice desetimetrových dalekohledů zapojených do největšího optického interferometru světa.

  Jako první vědecké pozorování dvojčat publikují v těchto dnech astronomové pozorování mladé a ještě nevyvinuté hvězdy DG Tau. Tato proměnná hvězda je na úplném počátku svého vývoje, celou skupinu těchto objektů označujeme jako hvězdy typu T Tauri (po první známé stálici tohoto druhu).

  Pro pozorování si vybrali mladou DG Tau výzkumníci proto, že v jejím okolí se nachází prachový disk, ve kterém by se mohly utvářet mladé planety, možná i podobné Zemi. Každopádně je právě toto stadium pro pochopení vznikajících planetárních soustav velmi zajímavé. Ukazuje se například, že vnitřní partie prachového disku leží dál, než se čekalo. Vzhledem k tomu, že ostatní známé exoplanety se vesměs nacházejí mnohem blíž mateřské hvězdy (ostatně, je tak tomu i u našeho Slunce), působí zřejmě během formování soustavy nějaký mechanismus, během kterého se planety dostanou na dráhy s menší poloosou.

  Keckova dvojčata jsou nyní jedním z klíčových detektorů rozsáhlého výzkumného projektu věnovaného hledání malých planet kolem jiných hvězd. Současná spektroskopická pozorování totiž mohou odhalit pouze obří plynné planety, které navíc obíhají příliš blízko hvězd a tak je takřka nemožné hledat na nich život jak jej známe. Společně s dvojčaty se má hledání menších planet na vzdálenějších drahách věnovat také plánovaná mise NASA pojmenovaná Terrestrial Planet Finder, kterou ale plánuje poslat do vesmíru NASA až kolem roku 2014. Do té doby se ovšem můžeme těšit na další zajímavé objevy exoplanet pomocí nové silné dvojky na Hawaji.

  Rudolf Novák
  Zdroj: Podle NASA News
   

  Tři vteřiny a dost

  Letošní dovolenou jsem se rozhodl strávit na italské botě kdesi pod Anconou u městečka jménem Numana.

  Rozhodování bylo kvůli mé finanční situaci obtížné, nakonec jsem však podlehl přemlouvání kamarádů a jejich slibům, že tolik legrace kolik zažiji s nimi, jsem pohromadě ještě nikdy "neviděl", a že Itálie není přeci zas až tak drahá, aby se na ní nedalo ušetřit. Inu, jsa rozhodnut nabít své baterie ve společnosti přátel a obklopen mořem, jal jsem se střádat penízky, což není, přiznávám se, má nejoblíbenější činnost. Termín dovolené byl ovšem šibeniční, a jak to tak bývá, propásl jsem některé kulturně-společenské akce, kterých mi bylo líto nezažít, ale co se dá dělat, "nechal ses ukecat Tomáši, tak si to užij". Za všechny snad mohu jmenovat festival Mezi ploty, který vřele doporučuji - příští rok si ho rozhodně nenechám ujít.

  foto IAN

  Odjezd byl naplánován na 30. květen v 15:00 z metra Strašnická v Praze. Teď už jistě tušíte, jakou další akci jsem měl díky své slabošské povaze (kvůli níž se nechávám tak lehce přemluvit) nevidět a nezažít. Přesto všechno ve mě zůstávala naděje, že alespoň kousek toho vzácného nebeského úkazu budu moci shlédnout na vlastní oči. To jsem ovšem nepředpokládal, jak blízko budu s tím "kouskem" kruté pravdě. Celé zatmění jsem měl totiž vidět z jedoucího autobusu kdesi v přímořské severní Itálii. To je jednoduché, řeklo by se, jedu-li na jih, řeknu si "vlevo hleď!" a koukám skrz začouzené sklo autobusu přímo na východ a celou tu nádheru budu mít jako na dlani! Skutečnost byla poněkud složitější.

  Na tomto místě bych chtěl z celého srdce poděkovat řidičům autobusu za svižnou jízdu, která krásně ubíhala a vůbec byla velice příjemná s fungující klimatizací. Kdo poznal sarkasmus, tomu patří můj potlesk. Díky přestávkám, které se neustále prodlužovaly až na hodinu a půl!!!, byla cesta protažena o neuvěřitelné čtyři hodiny!!! Z mých kamarádů legrace doslova sršela. Počasí nám ovšem přálo, zdálo se, že bude krásně jasné ráno. Poslední "dlouhá" přestávka končila těsně (asi pět minut) před východem "srposlunce" (ještě že spolu se sluncem nevyšlo i kladivo) a já si jen pomyslel: Doufám, že teď pojedeme na jih…

  foto IAN

  Kdyby jsme nedělali tak dlouhé přestávky, byli bychom o dost velký kus cesty dál, stočeni na jih až jihovýchod a s hezkým výhledem. Ale kdyby chyby. Za zády jsme měli Benátky a spolu s nimi I vynořující se černý měsíc a ukousnuté slunce. Přesnost, s jakou se vynořili naprosto v ose dálnice, ve mě vzbudila podezření, že projektant dálnici vyprojektoval na základě propočtů tohoto zatmění a snad i tušil, že turista jedoucí k moři uvidí holé nic. Celý autobus spal - až na mě a na řidiče, který ani netušil, že se mu ve zpětném zrcátku nabízí ten krásný pohled, který byl mě odepřen. Snažil sem se na obou stranách autobusu nalepit obličej co nejtěsněji k oknu a snad jsem ho i trošičku prohnul, ale marně. Neviděl jsem vůbec nic!

  Čas pokročil a já tušil, že Slunce už bude pěkně vysoko nad obzorem. S hlavou podepřenou dlaní a s krabatým čelem jsem tiše záviděl protijedoucím autům a jejich pasažérům, kterak se kochají a blahem se tetelí nad tím zvláštním obrazem sobotního rána. Už jsem chtěl zavřít oči a oddat se vysvobozujícímu spánku, který mi snad nabídne lepší pokoukání v podobě abstraktního snu - abstrakce na živo nevyšla. Vtom ale autobus zařadil vyšší rychlost a vyrazil kupředu! Snad ne…Ale opravdu! Řidič se rozhodl předjíždět! A tu se mi na východní straně naskytla "jedinečná" příležitost spatřit toho našeho žluťáska s polámaným křídlem. Neváhal jsem a rychle přilepil obličej na sklo až to zadunělo. Lehce se mi zatmělo před očima. Ale bylo tam! Viděl jsem ho! Přibližně tři vteřiny trvalo mé nejkratší zatmění Slunce. Dalo by se říci, že to nestálo za to, ale opak je pravdou. Jak se říká: dobrého pomálu, ale to ostatně platí pro zatmění a zákryty jako takové asi obecně.

  foto IAN

  Co říci závěrem? Snad jen to, že jsem si dovolenou užil naplno a východů Slunce nad mořem, při kterých srdce suchozemce pookřeje, bylo dost a dost. Škoda jen, že se Měsíc nedá pozdržet na jednom místě nějakou dobu. A škoda jen že se cestovní kanceláře neřídí podle hvězdářské ročenky. A nakonec ještě jedna škoda - škoda na mém obličeji při kontaktu s oknem byla vyčíslena suma sumárum na jednoho monokla, takže jsem v Itálii parádu rozhodně nedělal.

  Tomáš Povolný
   

  NOVA OPHIUCHI 2003

  Akira Takao, Kitakyushu, Japonsko, oznamuje objev novy, kterou nalezl naCCD snímcích exponovaných přes 120-mm f/4 objektiv.

  Nová hvězda se nachází na přibližných souřadnicích: R.A. = 17h 19m 14s.4, Decl. = -27o22'37" (ekv. 2000.0; nejistota ą 20"). Odhady jasnosti: 2001 duben 18.806 UT, [12.6; 2002 březen 18.808, [11.6; květen 12.647, [11.6; 2003 duben 18.812, [11.6; červenec 10.598, 11.4; 16.523, 11.2.

  V. Tabur, Wanniassa, Australian Capital Territory, oznamuje nezávislý objev této novy, kterou zachytil na CCD snímcích získaných pomoci 140-mm f/2.8 objektivu. Dále vysvětluje, že tento objekt nejprve přešel jako proměnnou hvězdu menšího významu, protože se dosti dlouho nacházela na jeho posledních snímcích, tak jak to ukazuje následující přehled jasnosti novy: 2003 březen 21.600, 12.9; duben 5.652, 13.1; 29.579, 13.2; květen 4.566, 13.1; 10.538, 13.1; 22.667, 13.0; 29.595, 12.6; červen 16.534, 10.1; červenec 5.574, 9.8.

  R. H. McNaught a G. J. Garradd, Australian National University, oznamují následující přesnou pozici, ze CCD snímku pořízeném 18.53 UT července 1.0-m f/8 reflektorem na observatoři Siding Spring, na kterém má nova jasnost R = 11.2 mag.: R.A. = 17h19m14s.086 ą 0".08, Decl. = -27o22'35".21 ą 0".09 (ekvinokcium 2000.0; střed čtyř UCAC1 redukcí za použití 200 referenčních hvězd).

  M. Della Valle, Arcetri Astrophysical Observatory, Florence; E. Mason, L. Pasquini a J. Prichard, European Southern Observatory, oznamují: "Předběžná analýza spektra (rozsah 380-900 nm, rozlišení 48000) proměnné hvězdy oznámené v CBET 29, pořízeného 18.2 UT července 2003 pomocí 2.2-m teleskopu (+ Fiber-fed Extended Range Optical Spectrograph) na La Silla, ukazuje, že nový objekt je novou v počátku poklesu. Ve spektru dominují čáry H_alpha, O I, a Ca II. Čáry H_alpha, H_beta a Na I jsou lemovány vícenásobnými P-Cyg profily, jejichž minima absorpcí nám dávají maximální expanzní rychlosti okolo 1700, 1900 a 1500 km/s. Nápadné jsou také emisní čáry náležející Fe II. Dále poznamenáváme, že čára na 493-nm je silná jako H_beta. Detekovány byly i [O I] na 630 a 636.4 nm a He I na 667.8 nm. Ekvivalentní šířky mezihvězdných čar Na D (0.085 a 0.07 nm) a Ca II H a K (0.04 a 0.06 nm) mohou naznačovat , že nova trpí mírnou absorpcí."

  Vizuální odhady jasnosti pořízené v naší republice: 2003 červenec 19.875, 11.3 (K. Hornoch, Lelekovice, 0.13-m reflektor), 19.885, 11.2 (M. Lehký, Hradec Králové, 0.20-m refraktor, x87), 20.875, 11.4 (Lehký).

  Martin Lehký
  Zdroj: dle CBET 29 z 18.07.2003, CBET 31 z 19.07.2003 a zpráv pozorovatelů
   

  © INSTANTNÍ ASTRONOMICKÉ NOVINY
  ...veškeré požívání a reprodukce se souhlasem
  redakce...