:: ÚVOD
   :: IBT
   :: IAN 1-50
   :: IAN 50-226
   :: IAN 227-500
   :: RÁDIO
   :: PŘEKVAPENÍ
   :: BÍLÝ TRPASLÍK
   :: ASTRONOMICKÝ FESTIVAL
   :: BRNĚNSKÝ FOTOVÍKEND
   :: SOFTWARE

Mozilla Firebird - WWW BROWSER

Macromedia Flash - Vektorová grafika

Adobe Acrobat Reader - Prohlížee PDF souboru

 

490. vydání (17. 6. 2003)

Minulý týden odstartoval k Marsu první z dvojice geologických průzkumníků, sonda Spirit. Pokud jste na NASA TV nesledovali úchvatné záběry ze startu, rozhodně vám doporučuji prohlédnout si alespoň záznam. Kamera umístěná na nosiči Delta II fungovala skvěle a tak se postupně vzdaloval zemský povrch, objevil se oceán, zakulatila se rodná hrouda, odpadly motory až nakonec dosáhla souprava kosmického prostoru. Parádní podívanou navíc zpestřil průlet chomáčkem mraků, které se nad Kennedyho střediskem líně povalovaly. V létě se snad ještě dočkáme startu poslední z čtveřice velkých observatoří NASA (kam patří například HST) - sondy SIRTF, která bude zkoumat vesmír v infračerveném oboru.

Několik měsíců se nyní můžeme pouze dohadovat, zda se podaří Roverům dosáhnout propastné vzdálenosti bez úhony a pokud vše klapne, budeme příští rok v zajetí nesčetných snímků přímo z povrchu planety. Zatímco americké sondy se zaměří hlavně na geologický výzkum a hledání vody, evropská Mars Express bude odvážněji pátrat po stopách života ve vyprahlé pustině.

Mezitím nás ale čekají například okurkové prázdniny, čas dovolených, odpočinku a otupělého válení se ve stínu. Pokud se v létě vypravíte na nějaká zajímavá místa naší planety, vzpomeňte si na nás a fotografujte, sbírejte fetiše a pak nám o tom napište. Jednu takovou cestovatelskou vlaštovku najdete i v tomto čísle.

Rudolf Novák

 

 

 

Futurologický kongres na Parconu

Jak už se stalo pravidlem, na začátku prázdnin se koná v Chotěboři Festival Fantazie Avalcon. Letos je součástí česko-slovenského setkání Parcon. V rámci programu se uskuteční i tzv. Futurologický kongres s řadou přednášek věnovaných astronomii, kosmonautice i otázkám vývoje technologií a společnosti.

V loňském roce se v Chotěboři uskutečnil vůbec první Eurocon v našich zemích, který byl doslova nabitý množstvím nejrůznějších programů a také řadou zajímavých hostů ze zahraničí i domova. Letošní akce nebude sice dosahovat takových rozměrů, ale i tak jistě vyplatí přijet. I tentokrát je připraven bohatý program proložený zajímavými hosty. Z těch zahraničních můžeme jmenovat například anglického spisovatele Garryho Kilwortha či u nás velmi oblíbeného Rusa Kyra Bulyčeva. A jak už to bývá zvykem, jednou z řady programových linií je i Futurologický kongres, který je věnovaný trendů v technologiích a společnosti, kosmickým letům, internetu, počítačům, biotechnologiím, nanotechnologiím, lékařství, komunikacím, chemii, ...

Tradiční hostem Avalconů je Antonín Vítek, přední odborník na otázky kosmonautiky. Tentokrát pohovoří na téma havárie raketoplánu Columbia. Jeho přednáška přinese nejnovější podrobnosti o průběhu vyšetřování, poukáže na možné příčiny havárie a zamyslí se nad důsledek havárie pro budování ISS a kosmonautiku vůbec. Povídání o výstupech do volného kosmického prostoru si pro návštěvníky Parconu připravil Tomáš Přibyl, který rovněž patří mezi znalce oboru kosmonautiky. Jeho téma bude zahrnovat přehled a zajímavosti z historie výstupů do volného kosmického prostoru, montážní práce ve vesmírů při budování velkých a rozměrných konstrukcí. Bude se také věnovat rozdílům mezi jednotlivými typy skafandrů - letovým, pro výstupy do vesmíru, pro pobyt na jiných planetách.

Astronomická témata bude jako obvykle vyplňovat Pavel Koten. V jedné přednášce shrne to, co se dělo v uplynulých pěti letech s Leonidami. Ty připravili pro pozemšťany hned několik velkých představení v podobě meteorických dešťů, které neunikly pozornosti astronomů z celého světa. Jejich intenzívní studium přispělo k významnému pokroku ve znalostech těchto jevů. Ve druhé přednášce se přesuneme dále od Země. Příznivá pozice naší planety a Marsu umožnila vyslání dalších průzkumníků k rudé planetě. O které sondy se jedná, jak vypadají a co budou u Marsu dělat, to vše bude v této přednášce řečeno.

Karel Bačkovský sáhne do svého oboru a pohovoří na téma kosmického práva. Poukáže na důležité úmluvy a právní zvyklost, vysvětlí, co je vlastně míněno vesmírným prostorem a nebeskými tělesy v právním pojetí, jaký je režim těchto těles a vesmíru, kdo a jak je může využívat, jaké je právní postavení posádek kosmických lodí. Shrne dosavadní vývoj vesmírného práva. Větší prostor bude věnovat problematice právního režimu Měsíce. Zatímco vesmírné právo může řada lidí považovat za něco, co se jich netýká, v posledních letech velmi diskutované autorské právo už zdaleka ne. A tak kdo je už dnes autorem či se jím chystá stát, neměl by si nechat uniknout pořad Petera Szmudy na téma autorského práva, o jeho minulosti, současnosti a nejbližším vývoji.

Otázkou evoluce lidstva se bude zabývat Shimpi v povídaní nazvaném "Stanou se z nás Elfové?".Jitka Sejvalová a Václav Fořtík zase pohovoří o našem a zahraničním školství v blízké budoucnosti, jaké jsou možné trendy, krize a prognózy.Václav Fořtík připravil i dva oficiální testy IQ Mensy ČR pro osoby již od 9 let.Petra a Lucie Lukačovičovi se budou věnovat maskám, jejich minulosti, současnosti a budoucnosti a trendům jejich vývoje.

A konečně, velmi atraktivní by mohla být diskuse na téma "Střetu civilizací" moderovaná opět Václavem Fořtíkem. Na čí straně stát až/jestli se to stane?

Pavel Koten
 

Postřehy z jednoho výletu

Napíšete nám také o svém putování?

Tenhle domeček byste mohli poznat. Samozřejmě, observatoř na Mt. Palomaru.

Proč tam jezdit? Kromě obvyklých důvodů třeba proto, že tam po více než 5 letech znovu otevřeli muzeum s výstavou "dostižénij" toho bumbrlíčka uvnitř. Jak se tam dostat? To sednete v 8 hodin ráno v Praze do letadla, a letíte např. do Londýna. Tam vám přistaví Jumbo a v poledne (GMT, u nás je 13,00) startujete na západ. V 15,00 jste v Los Angeles - ovšem to je Pacific Standard Time, u nás je půlnoc! Shuttle bus vás doveze k půjčovně aut, vymotáte se z L.A. - jedete po pobřeží na jih, u Oceanside toho máte už dost, Vaše vnitřní hodiny ukazují 4 ráno, tak najdete první motel a rychle spát.

Ráno vyrážíte na východ, brzy začínají hory. Myslíte, že celá Kalifornie je jedna nádherná zelená zahrada? Omyl, milánkové. Zeleň končí nějakých 50 km od pobřeží, vrací se jen, když vystoupáte do vyšších poloh.

Jinak to vypadá spíš jako tady

nebo v extrému jako tady:

- ale to je vlastně Joshua tree National Park.

A potom dál a dál do Arizony, přes ostrůvek zeleně v nadmořské výšce kolem 1 200 m u Flagstaffu zpátky do pouště, po 50 km sjedete z dálnice a

stojíte před baráčkem, který skrývá expozici Meteor Crateru. Zaplatíte, vyjdete nahoru, a na druhé straně se Vám otevře pohled na kráter

To světlé vpravo dole je střed kráteru, který je ohrazen drátěným plotem. Na plotě - jak si jistě všimnete - visí americká vlajka nejméně 2 x 3 m a stojí tam figurina astronauta. Kráter má průměr asi 1,2 km, je 170 m hluboký a způsobil ho kamínek odhadem 40 m v průměru někdy před 40 000 lety. Ostatně pád meteoritu si můžete namodelovat. V muzeu Meteor crateru na to mají konzole, vy si můžete program stáhnout z URL www.sciencedata.net.

No a potom už jen samá neastronomická nuda: Monument Valley, Grand Canyon, Las Vegas, Death Valley, L. A. a domů.

Jaroslav Mikšovský
 

Soutěž IAN o triedr a další ceny

Takže zde jsou slíbené podmínky naší soutěže...

Chcete-li se zúčastnit soutěže vyhlášené v rámci květnového šílenství, musíte nám na redakční email poslat svá pozorování. Námět je jasný. Přechod Merkuru přes Slunce, zatmění Měsíce a Slunce a také polární záře, která byla v květnu pozorovatelná nad naší republikou. Může to být fotografie, kresba, slovní popis, prostě nějaký dojem, který ve vás úkazy zanechaly. Redakce sbírá příspěvky do konce června (to abyste měli čas vyvolat filmy, hádat se v minilabech apod.)

Během července necháme redakční okruh IAN zhodnotit vaše snažení a v srpnu pak vyhlásíme vítěze. Hlavní cenu věnovala firma Dalekohledy Matoušek (www.dalekohledy.cz), které tímto velmi děkujeme.

A určitě to není poslední soutěž, takže pokud náhodou nevyhrajete, nezoufejte :)

redakce
 

© INSTANTNÍ ASTRONOMICKÉ NOVINY
...veškeré požívání a reprodukce se souhlasem
redakce...