:: ÚVOD
   :: IBT
   :: IAN 1-50
   :: IAN 50-226
   :: IAN 227-500
   :: RÁDIO
   :: PŘEKVAPENÍ
   :: BÍLÝ TRPASLÍK
   :: ASTRONOMICKÝ FESTIVAL
   :: BRNĚNSKÝ FOTOVÍKEND
   :: SOFTWARE

Mozilla Firebird - WWW BROWSER

Macromedia Flash - Vektorová grafika

Adobe Acrobat Reader - Prohlížee PDF souboru

 

489. vydání (9. 6. 2003)

Začínám mít dojem, že bude nejlepší přehodnotit biorytmus a žít v noci. Ve dne se už totiž nedá ani přežívat. Naprosto únavné a vysilující horko tedy alespoň mně bere chuť cokoli dělat. A to během minulého týdne vyhrožovali meteorologové bouřkami, ochlazením a kdo ví čím ještě. V Brně to vypadalo tak, že chvíli pršelo, jinak je už asi týden dusno, teploty ve dne jsou asi milión stupňů a určitě bude hůř. Když se škrábete na hvězdárnu od severovýchodu, není se na úzké cestě kde schovat. Přitom byla úzká pěšina celou zimu zarostlá dlouhými a špičatými větvemi, takže pokud jste se chtěli držet v noci plotu (led klouže), hrozilo krom zlomeného údu také poškození nebo úplná destrukce očí. A když to větvení začalo být krásně zelené a překlenulo cestu jako přirozený strop, nebyly sice vidět hvězdy, zato ale nepříjemné stoupání probíhalo alespoň ve stínu. Takže někoho napadlo, že to pokácí. Skvělá věc. ALE V ZIMĚ!!! Občas mě podobné chytré nápady docela vytáčí. Tohle zelené křoví taky. Nechápu, proč dal někdo peníze na jeho zničení. Krom toho, že je cesta z oběda podobna očistci, je také zpáteční noční přesun z hvězdárny docela nepříjemný. Špatně (tedy vůbec) zakryté žárovky bodají do očí a nehledě na to, že vám může někdo ze tmy nerušeně a hlavně nepozorovaně rozbít hubu, můžete si ji rozbít klidně sami když o něco zakopnete (ioio, stalo se mi to…) Ty olezlé domky co byly schované za křovím teď navíc působí dost depresivně. Je to hnusné a ponuré. Chytrá hlava.

Možná bude někdo jednou proklínat i nás. Jeník totiž nosí v hlavě plán na rekonstrukci celého parku, která ale počítá s tím, že z vrcholku Kraví hory zmizí veškeré vysoké stromy a nahradí je mnohem menší a snadno modifikovatelné stromky ovocné. Najednou bude sice krásně vidět na všechny strany, ale z příjemné oázy připomínající les se stane holý kopec obklopený Brnem. Když udeří severák, bude to tu studená větrná horka. A to nemluvím o tom, že je mi vážně líto těch krásných stromů. Takže doufám (že Jeník nečte tyhle úvodníky) a že mu to neprojde. Když tak o tom přemýšlím, asi si skočím mezi stromy zapálit cigáro a vrhnu se na dnešní IAN. Slunce už vyjde za pár hodin a začne zas to nechutné vedro, které dnes doufám zaspím. Příjemné počtení pokud vy spat nebudete.

Rudolf Novák

 

Zajímá vás výzkum Marsu? (753 odpovědí)

  • ano (91%)
  • ne (9%)

 

 

Mars láká snílky

Dnes by měla odstartovat k Rudé planetě první z dvojice sond Mars Rovers. Navíc se blíží ojedinělá možnost sledovat tuto tajemnou planetu na vlastní oči.

V pondělí devátého června by měla odstartovat z Kennedyho centra na Floridě raketa Delta II a vynést na oběžnou dráhu první z dvojice sond Mars Rovers. Start můžete sledovat v televizi provozované NASA na vlastní oči kolem sedmnácté hodiny našeho času. Dvaatřicet vteřin po startu překoná raketa s nákladem rychlost zvuku a po dosažení oběžné dráhy bude zbytek výpravy naveden na kruhovou oběžnou dráhu. Z té se pak vydá rovnou k Marsu kam dorazí za necelý rok. Tedy toto je plán, který počítá se startem do devatenáctého června, pak se totiž na několik dní startovací okno zavře.

Mars je v současnosti velkým hitem ve výzkumu našeho hvězdného domova. Zatímco budou oba Rovery putovat nudně vesmírem, budeme dostávat další data pořizovaná sondami Mars Global Surveyor a Mars Odyssey. Obě by měly během příštího roku přivítat další dva přírůstky placené hlavně americkými daňovými poplatníky.

Před několika dny ale vyrazila na cestu k Marsu také evropská sonda Mars Express, která podobně jako Roveři podrobí povrch planety pečlivé geologické a chemické analýze ve snaze odpovědět (mimo jiné) na otázku, zda je povrch zásoben nějakou vodou. Dodnes se totiž neví, zda je možný alespoň sezónní výskyt tekuté vody v tomto vzdáleném světě. Zatímco na oběžné dráze bude pracovat retranslační stanice (dodávající také samostatná vědecká data, hlavně snímky a měření vlastností atmosféry), na planetě se usadí pouzdro Beagle 2 (Beagle se jmenovala loď, se kterou se plavil Ch. Darwin), které bude provádět měření přímo na povrchu.

Americké Rovery mají také čerstvě nová jména. První startující vozítko bylo pojmenováno Spirit (tedy cosi jako duch), druhé pak Oportunity (možnost, příležitost). Při slavnostním finále byla světové veřejnosti představena devítiletá dívka pocházející odněkud ze Sibiře. Do Ameriky byla adoptována když ji byly dva roky a jména prý dala sondám v krátké eseji, kde vysvětlila, že právě toto byla slova, která ji napadla po příjezdu do Ameriky. Zdá se, že tady to Američané s propagandou asi trochu přehnali. Soutěž také sponzorovala firma LEGO. Na tom celém je ale pěkné to, že v USA umí spojit vědu s komercí tak, aby se o práci týmů vědělo a zároveň to byla také trochu show.

Dvojice Roverů dorazí k cíli za rok, ale pokud jde o nás, nejlépe bude sledovat Mars během letošního léta. Máme totiž vcelku ojedinělou možnost prohlédnout si planetu pěkně z blízka. I když na kráse strupem je poloha planety poměrně nízko nad jižním obzorem. Abyste si vychutnali detaily (pokud tedy nepřijde nějaká dlouhodobá martovská prachová bouře) co nejlépe, neváhejte a zajděte si na hvězdárnu. Asi málokdo z vás totiž vlastní dost velký dalekohled.

Dnes odpoledne tedy čekáme další pokus o vyslání sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy. Víkendový start byl vinou nepříznivého počasí odložen, dnes to snad vyjde. A až se budete v létě kochat pohledem na tmavé a světlé flíčky na povrchu načervenalé planety, vzpomeňte si na všechny ty úžasné obrázky, které nám dnes přináší vesmírné sondy. Nevím jak vy, ale já možná vyměním dalekohled za láhev vína a budu si pohled na Mars užívat pěkně očima, někde v přírodě a kochat se k tomu třeba pásem Mléčné dráhy. Ať se mi to podaří.

P.S. Pokud jste z Brna nebo přilehlého okolí, můžete navštívit také pořad v našem planetáriu. Marťanské písky vám představí Mars nejen jako velmi zajímavou planetu, ale také se pokusí odhadnout okamžik přistání člověka v těchto místech. Krom toho je pak ještě součástí příběhu druhá sci-fi povídka :)

Rudolf Novák
Zdroj: NASA, Space.Com
 

Průhledy do budoucnosti

Od loňského podzimu je součástí naší hvězdárny také digitální výstava, ze které vám dnes přinášíme jednu ukázku.

Z praktických důvodů jsme vybrali hned první panel, na který narazíte, vejdete-li do hvězdárny. O zajímavých úkazech, které na nás během dalšího pololetí čekají vás bude informovat Jirka Dušek, přijdete-li na hvězdárnu, můžete si přečíst dalších sedm panelů věnovaných například problematice mimozemského života, dobývání Měsíce, zajímavých kosmonautických projektů a nebo stavbě ISS.

Soubor si můžete stáhnout buď jako Windows (R) aplikaci nebo SWF soubor, který otevřete pomocí web browseru, máte-li v systému instalován plug-in pro přehrávání flash animací.

Článek o tom, jak je výstava udělaná (pokud byste si chtěli udělat něco podobného) pak najdete zde.

EXE / SWF

redakce
 

© INSTANTNÍ ASTRONOMICKÉ NOVINY
...veškeré požívání a reprodukce se souhlasem
redakce...