:: ÚVOD
   :: IBT
   :: IAN 1-50
   :: IAN 50-226
   :: IAN 227-500
   :: RÁDIO
   :: PŘEKVAPENÍ
   :: BÍLÝ TRPASLÍK
   :: ASTRONOMICKÝ FESTIVAL
   :: BRNĚNSKÝ FOTOVÍKEND
   :: SOFTWARE

Mozilla Firebird - WWW BROWSER

Macromedia Flash - Vektorová grafika

Adobe Acrobat Reader - Prohlížee PDF souboru

 

370. vydání (11.10.2001 )

 Ať už se mi to líbí nebo ne, prakticky každý den prolézám nejrůznější stránky na internetu a hledám nějaké atraktivní záběry. Jednou je to pro článek v těchto novinách, jindy pro "návod na použití vesmíru" a zapomenout nesmím ani na kvalitní obrázky s dostatečným rozlišením, které se používají v diaprojektorech našeho planetária.
I když se v prostředí Sítě sítí pohybuji už řadu roků, stále častěji narážím na stránky, které mi vyrážejí dech. Na světě je tolik nadaných lidí, kteří s moderní technikou dokážou naprosté divy! A díky Internetu se o tom můžeme dokonce dozvědět i v teple vaší zakouřené kanceláře! Existují drsní chlapíci, kteří putují až na jižní pól a tam fotografují vzhled halových jevů. Naopak Finsko je země zaslíbená pro polární záře, noční svítící oblaka a třeba fata-morgánu. Několik Australanů se specializuje na kompozice hvězd a podivuhodné krajiny, zatímco Florida je ideální na starty kosmických raket... Na ty nejkrásnější záběry jsem ale narazil teprve minulý týden: Americká NASA spolu Kalifornskou univerzitou a řadou dalších institucí provozuje archiv některých záběrů naší planety pořízený z Mezinárodní kosmické stanice a některých výprav raketoplánů.
Páni! To je nádhera. Takové barvy, ty podivuhodné, ba přímo neskutečné kombinace odstínů, jemných detailů, zvláštních zátiší dokáže vykreslit zřejmě jenom příroda. Kam se hrabou pozemští umělci a jejich štětečky s hrubým plátnem. Po těch nejkrásnějších obrazech chodíme a všimneme si jich pouze s patřičného nadhledu. Ostatně podívejte se na EarthCam taky. Ostatně poznáte, co je na přiloženém obrázku?

Jiří Dušek

 

 

 

Tři planetky

pojmenované na památku obětí teroristického útoku na New York a Washington 11. září 2001.

 Mezinárodní komise pro jména planetek se rozhodla pojmenovat tři planetky na počest obětí teroristického útoku na New York a Washington 11.září 2001. Symbolická akce astronomického společenství má ve světě zasaženém tragickými následky barbarského a zbabělého útoku uctít památku obětí a zároveň připomenout nejzákladnější a univerzální pozitivní hodnoty lidské civilizace.

Planetky od nynějška ponesou označení (8990) Compassion, (8991) Solidarity a (8992) Magnanimity tedy Soucit, Vzájemnost a Velkomyslnost. Soucit s rodinami a přáteli obětí teroristického útoku v naději, že překonají svou bolest, Vzájemnost lidí celého světa s cílem odstranit terorismus, a Velkomyslnost v naději, že terorismus bude potlačen spravedlivě a bez usilování o pomstu.

Planetky (8990) Compassion, (8991) Solidarity a (8992) Magnanimity jsou zároveň symbolickým vyjádřením od celosvětového společenství astronomů. Byly objeveny na třech kontinentech a odmítají tragédii, která se udála na kontinentu čtvrtém. Jedna z planetek byla objevena na jihočeské Kleti, druhou nalezli západoevropští astronomové na Evropské jižní observatoři v chilských Andách a třetí pochází od čínských pozorovatelů z Purple Mountain Observatory.

Všechny tři planetky (8990) Compassion, (8991) Solidarity a (8992) Magnanimity patří mezi tělesa hlavního pásu planetek obíhajících kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru a jejich velikosti jsou v rozmezí 4 až 15 kilometrů.

V třináctičlenné mezinárodní komisi pro jména malých těles sluneční soustavy (The Committee for Small Body Nomenclature -- CSBN) při Mezinárodní astronomické unii jsou zastoupeni astronomové ze Spojených států amerických, Evropské unie, Číny, Ruska, Japonska, Norska, České republiky, Uruguaye a Nového Zélandu. Tři jednomyslně přijatá jména planetek připomínající památku obětí teroristického útoku na New York a Washington byla zveřejněna v říjnovém pravidelném cirkuláři pro sledování planetek a komet.

Jana Tichá
Zdroj: Observatoř Kleť, členka CSBN of the IAU.
 

© INSTANTNÍ ASTRONOMICKÉ NOVINY
...veškeré požívání a reprodukce se souhlasem
redakce...